İki kişi oynanabilen en eğlenceli kutu oyunları

Huizinga’ya göre oyun, toplumların gelişmesini sağlayan merkezi bir etkinliktir ve tarihi çok eskilere dayanır. Kültürden bile daha eski bir olgu olduğu kabul edilen oyun, anlamlı bir işleve sahiptir ve bir ihtiyaçtır. Yani oyun, aslında sadece boş zaman etkinliği veya bir eğlence aracından çok daha fazlasıdır! İki kişi oynanabilen kutu oyunları da sadece eğlenmek değil, öğrenmek ve strateji becerilerinizi geliştirmek için de harika alternatifler. İnsanı özgürleştirme ve iyi hissettirme özelliklerine sahip olan oyunun beyindeki üzüntü, endişe gibi olumsuz duyguları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış ve oyun oynamanın sinir hücrelerinin gelişimine katkı sağladığı bilgisi de bulgularda yerini almıştır.

Peki, oyun oynamayı seven yetişkinlerin aynı zamanda hayatta daha mutlu olduğunu biliyor muydunuz? Oyun sever yetişkinler, içlerindeki çocukla bağlantıda kalmayı başarabiliyor, stresli durumlarda daha sakin kalabiliyor, yaratıcılık ve hayal gücü konusunda sınırları zorlayabiliyor ve her an eğlenmenin bir yolunu bulabiliyorlar. ‘Oyun’ kelimesi günümüzde konsol oyunlarından uygulamalara pek çok farklı oyun türünü kapsasa da; kutu oyunları her yaştan oyun sever için bambaşka bir yere sahip. Siz de içinizdeki çocukla bağlantı kurmak, onun da eğlenmesine izin vermek istiyorsanız listemizdeki oyunları inceleyebilirsiniz. Uplifers olarak, evde geçirdiğiniz zamanları daha akılda kalıcı hale getirmeyi başaracak ve eğlenirken oyun arkadaşınızla birlikte keyif almanızı sağlayacak, sevilen kutu oyunlarını sizler için bir araya getirdik.

Görsellere tıklayarak ilgili kutu oyunlarına ulaşabilirsiniz.

Carcassonne (2-6 kişi)

Bir strateji oyunu olan Carcassonne’yi basitçe elinizdeki toprak kartlarını yerleştirerek sahip olduğunuz toprakları geliştirebildiğiniz, yollar yapabildiğiniz ve kendinize bir ordu kurabildiğiniz bir oyun olarak özetleyebiliriz. Oyunun kuralları çok basit gibi görünüyor olsa da, rakibinizin tek bir hamlesiyle bozulan planlar ve ek hamlelerle kazanılan ekstra puanlar, oyunu zorlaştırırken daha da keyifli hale getiriyor.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Pandemic (2-4 kişi)

2009’un en iyi kutu oyunu ödülünü alan Pandemic, insanlığı ölümcül bir virüsten kurtarmak üzerine kurulu bir strateji oyunu. Kutu oyunlarının çoğundan farklı olarak oyuncuların birbirlerine karşı değil, oyuna karşı oynadığı Pandemic’te, ekip arkadaşlarınızla birlikte salgın hastalıkların tedavisini ararken virüsün dünyayı ele geçirmesine de engel olmanız gerekiyor.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Wingspan (1-5 kişi)

2019 yılının en iyi kutu oyunu ödülüne sahip olan Wingspan; bir oyundan ziyade, kuş bilimci, kuş gözlemcisi ya da koleksiyoncu olarak dünyadaki en muhteşem kuş türlerini keşfetmek için çıktığınız bir yolculuk. Oyunu kazanmak içinse, farklı kuş türleri, bonuslar, yumurtalar gibi pek çok faktördeki puanları toplayıp en yüksek puana ulaşmanız gerekiyor.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Exploding Kittens (2-5 kişi)

Aslen bir Kickstarter projesi olarakgiren Exploding Kittens; Kickstarter’da tüm zamanların en çok desteklenen projeleri arasında yer alıyor. Oyun, mantık olarak ‘Pis yedili’ ya da ‘Uno’ gibi oyunlara benzese de, her an ‘patlama’ ihtimaliniz ve kartların üzerindeki komik çizimler oyunun eğlencesini de artırıyor.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Terraforming Mars (1-5 kişi)

2016 yılının en iyi kutu oyunu ödülünü alan ve tüm zamanların en çok satan kutu oyunlarından biri olan Terraforming Mars, detaylı stratejiler gerektiren ve oyun süresi 120-240 dakika arası değişen bir oyun. Hızlı ve hareketli oyunlardan çok derin stratejiler geliştirmeyi seviyorsanız; ekonominizi kurup devasa projeleri tamamlayarak gezegeni dönüştürdüğünüz Terraforming Mars’ı çok seveceksiniz.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Otokrat (2-4 kişi)

Her oyuncunun, şehrini bir otokratın elinden kurtarmaya çalışan bir lider olduğu Otokrat; riskler, blöf ve planlar üzerine kurulu bir oyun. Şehrinizi kurtarmak için istihbarat, din, bilim ve ekonomi alanlarında ilerlemeye çalışırken, başkentle de iyi geçinmek durumundasınız. Oldukça hızlı oynanan bir oyun olan Otokrat’ı defalarca sıkılmadan oynamanız da mümkün.

Munckin (2-6 kişi)

‘Canavarları öldür, hazineyi çal, arkadaşlarına ihanet et…’ Bir kart oyunu olan Munchkin’i özetlemek için kutusunda yazan bu açıklama oldukça yeterli aslında. Gizli planlar ve ‘hain’ stratejilerle devam eden oyunun nasıl başladığını ve ne zaman bittiğini anlamanız mümkün olmayabilir.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Machi Koro (2-4 kişi)    

Machi Koro şehrinin başkanı görevinde olduğunuz bu oyunda, amacınız şehrinizle ilgili 4 büyük projeyi diğer tüm oyunculardan daha hızlı hayata geçirmek. 2015 yılının en iyi kutu oyunları adayları arasında yer alan Machi Koro, oyun boyunca sürekli aktif kalmanız gerektiren, hızlı ve eğlenceli bir oyun.

Oyunu satın almak için tıklayın.

Ticket To Ride Europe

Avrupa’nın en büyük demiryolu patronu olmak ister misiniz? 8 yaş üstü tüm oyuncuların oynayabileceği Ticket to Ride Europe, kolay öğrenilen ve oynanan bir oyun olsa da, hem çocuklu gruplar hem de tecrübeli oyuncular için uygun; 30’dan fazla uluslararası ödüle sahip bir oyun.

Kutu oyunları önerilerimizin tamamını Amazon Kutu Oyunları listemizden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:
En iyi kutu oyunları: Keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak oyunlar
Bir yetişkin olarak hemen legolarla oynamaya başlamanız için geçerli sebepler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!