Bir yetişkin olarak hemen legolarla oynamaya başlamanız için geçerli sebepler

Legoların çocuklar için vazgeçilmez bir eğlence ve öğrenme aracı olduğu hiç şüphesiz; ancak o rengarenk küçük parçalar aynı zamanda birçok yetişkinin de vazgeçilmezi. Yetişkinler için terapötik bir aktivite düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk hobi legolarla oynamak olmayabilir ama bu yazımız fikrinizi değiştirebilir. Sonuçta dünyaca ünlü bir marka olan LEGO’nun hem çocuklar hem de yetişkinler için ayrı setler sunması tesadüf olamaz, değil mi! Belli ki talep çok… Bu artan talebin ardındaki araştırmalara göre ise legolar, iyi ve mutlu bir yaşamın, bütüncül sağlığın güçlü bir destekçisi; stresin az bilinen bir düşmanı.

Kaynak: lego

LEGO Group’un Play Well Raporu 2022’ye göre, yetişkinlerin %93’ü düzenli olarak stresli hissederken %86’sı oyunun gevşemelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Ve oyuncu yetişkinlerin legoları bir tür stres yönetimi aracı olarak gördükleri de raporlanıyor. İster çocukluk tutkunuzu yeniden uyandıran bir yetişkin olun, ister sıfırdan bir şeyler yaratmanın ve inşa etmenin eğlencesini keşfetmeyi sevin, legolarla oynamak için çokça sebep olduğunu fark edeceksiniz. İşte o sebeplerden bazıları:

Mutluluğunuzu artırır

Birçok araştırma oyun oynamanın mutluluk hormonlarından biri olarak bilinen dopamini artırmaya yardımcı olduğunu açığa çıkarıyor; dolayısıyla legolarla oynamak da benzer bir etkiye sahip. Ancak klasik oyunların yanı sıra legoların mutluluğu pekiştiren yönü çok daha fazla. Yalnızca oyun oynayarak zaman geçirmenin ötesinde yaratmanın, başarmanın da büyüsünü açığa çıkaran legolar, mutluluğu pek çok açıdan tetikliyor. Ayrıca Lego Play Well 2018 raporuna göre ailelerin daha sağlıklı iletişim kurmasını ve güçlü bağlara sahip olmasını da destekliyor. Bir dahaki sefere çocuklarınızın lego oyunlarına dahil olmanız için gördüğünüz gibi pek çok sebep var… Ama legolarla oynamak için daha fazla ilhama ihtiyaç duyuyorsanız ünlü yazar Abbie Headon’un Build Yourself Happy: The Joy of LEGO isimli kitabını da inceleyebilirsiniz. Kitabın içerisinde mutluluğunuzu legolarla inşa etmenize yardımcı olacak pek çok anekdot ve uygulama var. Tekrar Çocuk Olun, Legoların Hayat Değiştiren Büyüsü gibi mutluluğunuza katkı sağlayacak ipuçlarının yanı sıra lego parçalarını daha iyi saklamanıza, ayırmanıza ve kullanmanıza yardımcı olacak pratik bilgileri de bulabilirsiniz.

Anda kalmanıza yardımcı olur

Günlük hayatın koşuşturmasında ve sürekli artan stresinde anda kalabilmek, yapması en zor şeylerden biri olabilir. Legoların büyülü dünyasına dalmaksa etkili bir mindfulness aracı olarak hizmet edebilir. Elinize aldığınız her bir küçük parçanın rengini, boyutunu, şeklini düşünürken; hangi parçalar ile nasıl bağlanması gerektiğine odaklanırken ve parçaları birbirine tam olarak geçirdiğinizden emin olmak için o ‘tık’ sesini duymaya çalışırken tüm dikkatinizi oraya aktarabilecek ve böylece anda kalabileceksiniz.

Beyin sağlığınızı destekler

Çoğu yetişkin legolarla oynarken yalnızca keyifli zaman geçirmeye ve bir şeyler inşa etmeye odaklanıyor olsa da legolar, farkında olmasak da sağlığımızın pek çok yönünü olumlu etkiliyor. Birçok bilimsel araştırma, beyni aktif tutmanın ve zihni problem çözmeye odaklanan etkinliklerle meşgul etmenin beyin hasarlarını önlemedeki rolünü açığa çıkarıyor. Dolayısıyla aynı anda parça-bütün ilişkisini kurmayı, stratejik düşünmeyi, problem çözme odaklı düşünceyi gerektiren ve bir yandan da yaratıcılığı besleyen ve zihni anda kalmak için teşvik eden legolar, beyin sağlığını korumak için de etkili bir araç. Ayrıca, legolarla zaman geçirirken detaylara daha fazla hakim olabilmek için dikkatinizi yoğunlaştıracak, bir önceki ve bir sonraki adım arasında bağlantı kurabilmek için kısa süreli hafızanızı aktive edeceksiniz. Kısacası, beyninizin birçok bölümünü aktif bir şekilde kullanarak renkli parçalardan bir sanat eseri yaratmaya odaklanabileceksiniz…

Öz güveninizin artmasını sağlar

Lego parçalarını birleştirirken içinde bulunduğunuz bir amaca ulaşma duygusu, parçalar tamamlandığında başarıya dönüşüyor. Çünkü bir görevi tamamlamış olmanın verdiği o zafer hissinin içerisinde oluyorsunuz. Bu hissi düşündüğünüzde kendinize olan güveninizin de yükselmeye başlayacağını tahmin edebilirsiniz. Öz güveninizi artırmanın ve kendinizi bir işi yapmak, tamamlamak için cesaretlendirmenin motive edici ve eğlenceli yollarını arıyorsanız ihtiyacınız olan şey bir lego seti olabilir… Henüz denemediyseniz hala kendi koleksiyonunuzu başlatmak ve hayatınızı, sağlığınızı pek çok açıdan iyileştirmek için hiç geç değil!

Derin rahatlama deneyimi sunar

Psikoterapist Melissa Lapides, legoların stresi ve kaygıyı azaltmakta etkili olduğunu, derin bir rahatlama ve gevşeme sunduğunu paylaşıyor. Tıpkı resim yapmak ya da el işleri ile uğraşmak gibi legolarla oynamanın da sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yarattığını dile getiren Lapides, şunu da belirtiyor: “Bir şey yaratmaya odaklandığınızda, zihninizi yaratmakta olduğunuz şeye yönlendirmiş olursunuz. Bu, istenmeyen düşüncelerin beyninize girmesine yer bırakmaz.” Beyni meditatif bir moda sokan legolar, istenmeyen düşüncelerinizden arınarak derinlemesine rahatlamanız için etkili bir çözüm olabilir.

Lego sesleriyle rahatlayabilirsiniz

Geldik legolarla ilgili muhtemelen daha önce duymadığınız bir gelişmeye! Eğer şu ana kadar bahsettiğimiz yönleri legoları sizin için çekici kılmadıysa belki legoların sesleri cazip gelebilir. Beyaz gürültü olarak Türkçe’ye çevrilen white noise, genellikle bebeklerin uykuya geçişini kolaylaştırmak için ebeveynler tarafından tercih edilse de birçok yetişkin de rahatlamak için bu tür seslere ihtiyaç duyabiliyor. Ve bunu bilen Lego markası, legoların seslerinden oluşan bir playlisti bizlere sunuyor: LEGO White Noise. Dilerseniz Spotify’dan listeye ulaşabilir veya hemen dinlemek için tıklayabilirsiniz. Belki yapması değil ama dinlemesi sizi rahatlatıyordur, kim bilir 😊.

Bonus: Kendinize meydan okumanızı sağlar

Birçok insanın legoları keşfettikten sonra koleksiyon yapmaya başladığını biliyor muydunuz? Ya da o küçük parçalardan kocaman gerçek boyutlu eşyalar tasarladıklarını? Hatta ve hatta tamamen legolardan oluşan bir ev yaptıklarını? Dahası Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardıklarını? Dünyaca ünlü lego koleksiyonerlerinden rekorlar kıran lego severlere çokça ilham kaynağı örnek olduğunu bilmenizde fayda var. Kim bilir belki legolar sizin de derinlerde gizli kalmış bir tutkunuzu açığa çıkarmanıza yardımcı olur… Tutkunuz lego yapmakla ilgili olmasa bile legolarla oynarken zihninizi endişe verici düşüncelerden ayırabileceğiniz için gerçek tutkunuzu keşfedebilirsiniz. Legolarla oynamanın yarattığı mediatif etki, bambaşka bir yönünüzü ortaya çıkarmanızı, kendinize meydan okumanızı sağlayabilir.

Dünyaca ünlü televizyon sunucu James May’in tam 3.3 milyon lego kullanarak hazırladığı dünyanın ilk gerçek boyutlu lego evini görmüş müydünüz? Legolardan inşa edilmiş odalar, pencereler ve hatta yatak ya da lavabo… Evet, gerçekdışı gibi görünse de gerçek bir ev… Ve evet tamamı legolardan! Hatta bunun üzerine yazdığı bir kitabı da var: James May’s Lego House. May’in çocukluk hayali olan bu gerçek boyutlu legodan evi nasıl tasarladığını ve ekibiyle nasıl çalıştığını anlattığı bu kitaptan ilham alarak siz de kendinize meydan okuyacağınız bir yanınızı legolarla oynarken açığa çıkarabilirsiniz; belki sizin de unuttuğunuz bir çocukluk hayaliniz vardır… Dilerseniz James May’in tamamı legolardan oluşan evini incelemek isterseniz aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz:

Casa Lego de James May

Siz de yepyeni tutkularınızı keşfetmeye, kendinize meydan okumaya ve eğlenceli zamanlar geçirirken belki de hayalini bile daha önce hiç kurmadığınız efsane sonuçlara kendinizi açmak istiyorsanız hemen legoların dünyasına giriş yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Oyunsever yetişkinlerin daha mutlu olmalarının nedenleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!