Zihnen güçlü insanların hatalarından ders çıkarmak için yaptıkları 7 şey

Bazı insanlar için hata yapmak başarıya giden yolda önlerinde duran kalıcı bir engel gibidir. Fakat zihnen güçlü insanlar için bu hatalar, becerilerini geliştirip daha iyi olabilmek için bir fırsat teşkil eder. Bu insanlar hatalarının kendilerini tanımlamasına asla izin vermezler. Aşağıda bu güçlü insanların en büyük hatalarını bile nasıl fırsata dönüştürdüklerine yer vereceğiz:

İlginizi çekebilir : Zor zamanlarda güçlü kalmanız için hatırlamanız gereken 9 düşünce şekli

  • Hatalarına doğru bir bakış açısıyla yaklaşırlar

Zihnen güçlü olan insanlar, sırf işler planlandığı gibi gitmediği için dünyalarının başlarına yıkıldığını düşünmezler. Bunun yerine düşüncelerini ve hislerini yöneterek, karşılaştıkları zorluklara rağmen üretkenliklerini devam ettirirler.

Zihnen güçlü insanlar
Zihnen güçlü insanlar hatalarını doğru bir şekilde değerlendirmeyi bilirler.
  • Öz duyarlık sahibidirler

Kendilerini yaptıkları hatalar yüzünden yermek yerine üretken bir iç sesle kendileriyle konuşmayı tercih ederler. Bunu yaparken güvendikleri bir arkadaşlarıyla konuşurmuş gibi davranırlar.

  • Minnettar olmayı seçerler

İlk denemeleri başarısızlıkla sonuçlandığında üzülmek yerine deneme şansı elde ettikleri için minnettarlık hissetmeyi tercih ederler.

İlginizi çekebilir: Güçlü bireyler yetiştirmek için çocukları kontrol altında mı tutmalı, özgür mü bırakmalı?

  • Kendi zayıf yanlarına saygı duyarlar

Zihnen güçlü insanlar hatalarını, zayıflıklarını belirlemek için bir fırsat olarak kullanırlar. Bunlarla kavga etmek ya da bunları gizlemeye çalışmak yerine özgün olmaya çalışırlar. Alçakgönüllü ve kendilerinin farkında olan yaklaşımları sayesinde daha iyiye yönelik stratejiler geliştirebilirler.

  • Güçlü yanlarını bilirler

Engeller, zihnen güçlü insanlara güçlü yanlarını değerlendirmek için şans verir; ancak bu insanlar olumlu yanlarının, kibre kapılmadan, farkındadırlar. Özellikleri veya başarılarıyla ilgili başkalarına böbürlenmeye ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine neyi iyi yaptıklarının farkındadırlar ve bunun üzerine fazlasını inşa etmeye çalışırlar.

  • Daha iyisi olmak için plan yaparlar

Zihnen güçlü insanlar, yaptıkları hataları başarıya giden yolun bir parçası olarak görür. Her bir hatayı, daha fazlasını öğrenebilmek için bir fırsata dönüştürür. Daha fazla bilgiye sahip bir şekilde planlarını yapar ve yollarına devam ederler.

  • Öz değerlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirirler

Zihnen güçlü bir insanın kendine verdiği değer, ne yaptığıyla değil kim olduğuyla ilgilidir. Sahip olduğu değerlere uygun davrandıkları sürece, kişisel ya da işle ilgili yaptıkları hatalara bakmaksızın kendilerini iyi hissetmeye devam ederler. Özgüvenleri, düştükleri her an tekrar kalkmaları için gereken cesareti onlara verir.

İlginizi çekebilir: Ruhsal ve zihinsel olarak güçlü insanların davranışları

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!