Zor zamanlarda güçlü kalmanız için hatırlamanız gereken 9 düşünce şekli

Hayatta işler yolunda giderken zihinsel olarak güçlü olmak normaldir. Ancak sizin gerçekten güçlü olup olmadığınız zor zamanlarda ortaya çıkar. Sevdiğiniz birini kaybetmek, bir sağlık problemi yaşamak, ilişkilerinizde sorun çıkması ya da parasal olarak sıkıntı yaşamak zor günler geçirmenize sebep olabilir.

Hayatın sizin karşınıza çıkardığı engelleri algılama biçiminiz zor zamanlardan geçerken sizin takınacağınız tavrı etkileyebilir. Zihinsel olarak güçlü insanların en önemli özelliği, içsel üretken bir diyalog geliştirip, zihinsel açıdan kendilerini güçlü kılmalarıdır. Sürekli pozitif ve aynı zamanda da gerçekçi düşünceleri tekrarlamak, negatif durumlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Zor zamanlarda güçlü kalmanız için hatırlamanız gereken 9 düşünce şekli
Zor zamanlarda güçlü kalmanız gerekebilir

Uplifers olarak zor zamanlardan geçerken size yardımcı olacak 9 düşünceyi sizler için derledik.

1. Bundan kurtulmak için gereken her şey bende var

“Ben bunu yapamam.” ya da “Bu adil değil.” gibi fikirler, kaybetmiş hissetmenize sebep olabilir. Daha fazlasına sahip olmayı istemek yerine, elinizde olanların farkına varabilirsiniz. Zaten hayatta bu kadar ilerleyebilmişseniz, bir takım yetenekleriniz, araçlarınız ve kaynaklarınız muhakkak vardır.

2. Kendi değerlerime göre yaşamak benim için en önemli şeydir

Vereceğiniz kararlarda sizinle aynı fikirde olmayan insanlar, sizi zaman zaman sevmeyecektir. Ancak sizin işiniz başkalarını memnun etmek olmamalıdır. Popüler olamayan kararlar verseniz bile, kendi değerlerinize göre yaşayacak kadar cesur olmalısınız.

3. Başarısızlık, başarıya giden yolun bir parçasıdır

Başarısızlık eğlenceli bir şey olmayabilir ancak sizi bir daha gerçekleşmemesi için kamçılayabilir. Her başarısızlığınızı, kendinizi daha da iyi olmak için zorladığınızın bir kanıtı olarak görebilirsiniz. Unutmayın ki, bütün başarısızlıklarınız daha güçlü ve daha iyi olmak için önemli bir işlev görebilir.

4. Bütün yapabileceğim elimden gelenin en iyisidir

Kendinizde mükemmellik beklemek, size iyilikten ziyade zarar verebilir. Gerçekten ihtiyacınız olan bir iş görüşmesine giderken ya da sadece bir şansınız olduğunuz düşündüğünüz bir işi hallederken herhangi bir hataya yer olmadığı düşüncesine kapılmanız, kaygı seviyenizi yükseltebilir. Kendinize karşı biraz duyarlı olmanız, daha iyi bir performans göstermenizi sağlayabilir.

5. 5 yıl sonrası, şimdi düşündüğüm kadar önemli olmayacaktır

Geçici problemlerinizi göz önünde bulundurduğunuzda, duygusal olarak yaşadığınız acının, kaygının ve karmaşanın sonsuza kadar sürmeyeceğini kendinize hatırlatın. Bugün yaşadığınız sorunların birçoğu muhtemelen birkaç yıl sonra hayatınızda yer alamayacaktır.

6. Düşündüğümden daha güçlüyüm
Zor zamanlarda güçlü kalmanız için hatırlamanız gereken 9 düşünce şekli
Pozitif düşünceler ortaya atmanız, size iyi gelebilir

Ciddi bir sağlık problemi ya da sevdiğiniz birini kaybetmek, başa çıkması zor bir durum olabilir. Ancak, “Bundan kurtulamayacağım.” ya da “Bir daha mutlu olamayacağım.” gibi zararlı düşünceler, sadece daha da kötü olmanızı sağlayacaktır. Zorluklar, sizin daha önceden farkına varamadığınız güçlü yanlarınızı ortaya çıkarabilir.

7. Kendimi rahatsız hissetmemle başa çıkabilirim

Zor zamanlardayken, güvenli bölgenizde kalmak size cazip görünebilir ancak böyle zamanlarda farklı bir şeyler yapmanız da gerekebilir. Korku, rahatsızlık ve hayal kırıklığı gibi duygular sizin rahat olmanıza engel olabilir ancak bu duygular sizi öldürmez de. Bunlarla yüzleştiğiniz takdirde hayatta kendinize olan güveniniz artabilir.

8. Kendi düşüncelerimin, hislerimin ve hareketlerimin bütün kontrolü bende bulunuyor

Hayatınızda olup bitenlerle ilgili olarak başka insanları suçlamanın kimseye bir faydası dokunmaz. Kendi düşüncelerinizin, hislerinizin ve davranışlarınızın sizin kontrolünüzde olduğunu bilmek daha güçlü olmanızı sağlayabilir. Hatta hayatınızda pozitif bazı değişikliklere bile sebep olabilir.

9. Daha önceden düştüğüm yerden kalkmayı bilmiştim

Geçmişte yüzleştiğiniz zorlukları hatırlayın. Nelere karşı önceden mücadele verdiğinizi bilmek, şimdiki sorunlarınızla mücadele etmek için ihtiyaç duyduğunuz gücün gelmesini sağlayabilir.

Kaynak:
Psychologytoday

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yaşamınızı dönüştürebilecek 10 güçlü inanç

Uzun soluklu ve güçlü bir ilişkiye başlamadan önce nasıl hazırlanmak gerekir?

Karakterinizin güçlü yönleri ile başarıya ulaşın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!