Güçlü bireyler yetiştirmek için çocukları kontrol altında mı tutmalı yoksa özgür mü bırakmalı?

Çocukların hayata hazırlanması evresinde en çok aileleri ve öğretmenleriyle zaman geçirdiği düşünülürse bu iki tip rol modelin, çocukların hayatındaki yeri daha iyi anlaşılabilir. Pedagoglara göre özellikle ebeveynler, çocukların psikolojik gelişimi ve karakter yapılanmasında birincil role sahip. Peki çocukların ilerde güçlü birer birey olması için ailenin çocuğunun kararlarına ne kadar müdahil olması gerekiyor? Yoksa çocuklar, kendi kararlarını kendileri vererek daha erdemli bireyler haline gelebilirler mi?

Ailenin etkisi dengeli olmalıdır

Öncelikle anne babaların çocukların üzerindeki etkisi dengeli olmalıdır. Doğru müdahale etme miktarını tespit ederek, çocukları bu denge çerçevesinde yönlendirmek iyi ebeveyn olmanın ilk kurallarından. Bu denge içinde büyüyen çocuklar, hem baskı görmedikleri için irade geliştirebiliyor hem de anne ve babaları tarafından desteklenmelerinden ötürü kendilerini güvende hissediyorlar.
Çocuk yetiştirme stillerinde bahsettiğimiz dengeyi sağlayan ebeveynlerin en önemli meziyetlerinden biri de çocukları konusunda mükemmeliyetçi olmamalarıdır. Çünkü ebeveynlerin mükemmellik beklentisi, çocuklar üzerinde ciddi travma ve stres bozukluklarına yol açabilir. Bu takıntılı yaklaşım yerine, çocuklardan yapabilecekleri şeyleri istemek ve ona göre hareket etmek onların daha sağlıklı bir birey olarak yetişmelerine katkıda bulunacaktır. Bir de bunun tam tersinin yaşandığı durumlar mevcut. Çocuklarının hayal ettikleri “mükemmellik normları”na sahip olmadığını görerek bu konuda kendilerini suçlu ilan eden ebeveynler de çocuklarının psikolojisini zedelemekte.

Çocuğunuza karşı müdahaleci değil yol gösterici olmalısınız
Çocuğunuza karşı müdahaleci değil yol gösterici olmalısınız

Çocuğunuzu anlamaya çalışın

Çocuk yetiştirirken dengeli davranan aileler çocuklarını anlamak her koşulda çaba sarf ederler. Çocukların beklentileri ile kendi isteklerinin çatıştığı noktalar olabileceğini kabul etmek, anlayışlı ve demokratik bir ebeveyn olma yolunda önemli bir adımdır. Yani sizin için son derece doğru bir karar çocuğunuz açısından “çekilmez” bulunabilir. Bu noktada çocuğunuzu zorlamak ve onunla tartışmaya girmek yerine, ona kararınızı neden – sonuçları ile birlikte anlatın ve onunla daima uzlaşmaya çalışın.

Gelecek kaygısını abartmayın

Ailelerin çocuklarının gelecekleri ile alakalı bazı endişelerinin olması son derece normaldir. Her ebeveyn, çocuğunu geleceğe sağlam şekilde hazırlamak ister. Ancak çocuğun iyi bir birey olması isteniyorsa, en çok dikkat edilmesi gereken zaman “şimdiki” zamandır. Yani çocuğu, salt gelecek endişeleri ile yetiştirmek onun uzun vadede kaygı bozuklukları yaşamasına ve verimsiz olmasına yol açabilir. Bir ebeveyn olarak yapılması gereken, çocuğun “o anı” en nitelikli biçimde kullanmasını sağlamaktır. Çünkü iyi bir gelecek, iyi yaşanmış bugünlerden meydana gelir.
İhtiyaç duyduğunda yanında olun
Ebeveynler, çocuklarının her anında yanında olma, her yanlışını düzeltme gibi bir tutum içerisine girebiliyorlar. Fakat pedagoglara göre bu son derece yanlış bir tutumdur. Unutulmamalıdır ki çocuklar geleceklerinde yaşadıkları sorunlara tek başına çözüm üretmek zorunda kalabilirler. Eğer çocuk geleceğe bu şekilde hazırlanmak isteniyorsa, çocuğun sorumluluk alması ve yanlışlarını kendisinin düzeltebileceği bir eğitim alması şarttır. Yani özetle, ebeveynler çocuğa, sadece gerektiğinde yardım elini uzatmalı ama bundan fazlasını yapmamalıdır. Böylelikle çocuk erken yaşlardan itibaren hayatta nasıl tutunacağını kendi deneyimleriyle öğrenebilir.

İyi ebeveyn olmak için kendinizi eğitmelisiniz
İyi ebeveyn olmak için kendinizi eğitmelisiniz

Empati kurmak birçok sorunu çözebilir

İyi ebeveynlerin en önemli özelliği empati kurabilmeleridir. Kendilerini çocuklarının yerine koyan anne babalar, çocuğun içinde bulunduğu psikolojiyi çok daha iyi anlar ve buna göre hareket ederler. Böyle bir yaklaşım içerisinde bulunulduğu zaman bazı sorun daha başlamadan bile çözülebilir. Ailesinden alacağı bu güçlü destek sayesinde yetişen çocuk da geleceğe daha güvenli bakan ve öz güveni yüksek bir birey haline gelebilir.

Çocuk gelişiminde empati son derece önemlidir
Çocuk gelişiminde empati son derece önemlidir

 

Kaynak:
psychologytoday.com
parenting.com

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Sadece konuşarak daha başarılı çocuklar yetiştirmek mümkün

Daha akıllı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin 10 altın kuralı

Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin ve huzurunuzu korumanın 3 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!