Zengin insanların asla yapmayacağı 10 finansal hata

Her zaman insanlardan finansal öneriler duyuyoruz ve bu insanların birçoğu da zengin insanlar olmuyor. Maalesef zengin insanların aksine kendilerini zengin gibi gösteren birçok insan ‘Öğlen yemeği yemeyin, pahalı kahve almayın, sık sık berbere gitmeyin’ gibi korkunç önerilerle aslında insanları fakirliğe sürüklüyorlar. Tutumlu olmanız elbette olumlu bir davranıştır; ancak ucuz insan olmamak gerekir. Sizi sevincinizden, neşenizden mahrum bırakacak hiçbir şeyi yapmamalısınız.

Öncelikle bu tarz önerilerin size refah getireceği düşüncesinden uzaklaşmalısınız. Bu öneriler gerçekçi olmayan disiplinlere bağlı olup sizi hüsrana uğratacaktır. Bu insanlar aslında hayal dünyasında yaşayıp boş vaatlerle herkesi kandırmaya çalışmaktadırlar.

Finansal öneriler birçok insan tarafından sürekli verilmekte olup birçoğu hiçbir işe yaramayan korkunç önerilerdir. Bu yüzden hayatta başarılı ve zengin olmuş kimselerin önerilerini dinlemek sizin için daha faydalı olacaktır.

Eğer hali hazırda çalışkan, iyi bir kariyere sahip ve iş ilişkilerinizde özenliyseniz refah seviyesine ulaşmışsınız demektir. Yine de kendi kendinize ‘Neden hala refaha ulaşamadım’ diye sorabilirsin, Bu sorunun cevabı paraya dönük düşünce şekliniz, hisleriniz ve davranışlarınızda gizlidir. Paranızla yapacağınız doğru seçimler hayatınızı bir anda değiştirebilir.

Zengin insanlar asla yapmayacağı maddi hatalar vardır. Zengin olma yolunda davranışlarınızda bazı mental değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bir kere gerekli düzenlemeleri yaptığınızda, hayatınızda yaratacağı olumlu etkinin başladığını göreceksiniz.

Servet edinme temel amaç olsa da, bu yolda kime ve neye dönüştüğünüz daha değerlidir. İşte zengin insanların asla yapmadığı 10 finansal hata:

1. Kendine yatırım yapmama

Amerika’nın ilk milyoneri Benjamin Franklin, şu sözüyle hatırlanır: ‘Bilgiye yapılan yatırım en yüksek karı getirir’ Zengin ve başarılı insanlar çalışanlarını seminerlere gönderir, onlara yol gösterirler. Yine de, eğer refah düzeyinizi yükseltmek istiyorsanız eğitiminiz ve kendinizi geliştirmeniz sizin elinizdedir. Kendinize yatırım yapın.

İlgili yazı: Zenginlerin 5 farklı karakteri

2. Sürekli eğlence odaklı olma

İnsanlar genelde maaşlarını yanlış yerlere harcamaktadır. Paranızı ve zamanınızı sürekli kendilerini geçici olarak gerçek hayattan kurtarıcak eğlencelerle harcamayın, onun yerine zamanınızı değerli kullanın ve paranızı da hayalleriniz için sermaye olarak kullanın.

3. Kredi kartıyla alışveriş yapma

kredi kartı
Kredi kartınızı nakit olarak satın alamayacağınız kişisel eşyaları satın almak için kullanıp aylarca taksit ödemek zorunda kalmayın

Birçok insan nakit olarak satın alamayacağı şeyler için kredi kartlarını kullanarak büyük borçların içerisine giriyorlar. Bu trajedi birçok insanı aylarca taksit ve faizini ödemekle baş başa bırakıyor. Eğer bir kişi zengin olmak istiyorsa, kredi kartını işini büyütmek ve kendini geliştirmek için kullanmalıdır, kişisel harcamaları için değil.

4. Eşinizden finansal durumu saklama

Bugün birçok evli çift evde para hakkında konuşmamaktadır. Bu durum onları rahatsız etmekte, hatta tartışmalara neden olmaktadır. Maddi durumunuzu ve gelirlerinizi eşinizle paylaşmadan zengin olmanız mümkğn değildir. Eğer beraber bir hayatı paylaşıyorsanız, refah düzeyinizi yükseltmek için finansal durumunuz hakkında biririnize karşı açık olmalısınız.

5. Mortgage ile ev alma

Eğer zengin bir kişi evini mortgage sistemiyle alıyorsa, o aslında zengin değildir. Mortgage sistemiyle yalnızca sürekli yeniden finansman sağlamak zorunda kalmazsınız, aynı zamanda faturalar ve enflasyonla da mücadele edersiniz. Eğer bir evi mortgage ile alacaksanız, muhtemelen evin değerinin 2 katını vermek zorunda olursunuz. Zengin insanlar kirada oturup maddi durumları el verdiği zaman kendi evlerini nakit olarak satın alırlar.

6. Geleneksel emeklilik sistemi

Emeklilik sistemi zengin olmak isteyenlerin önünde engel teşkil etmektedir. Eğer yatırım fonlarına ve hayat sigortası poliçesine bağımlıysanız, Titanic’e binmeniz daha doğru bir hareket olacaktır! 60 yaşında eğlenmek için para biriktirmek, emeklilikte seks yapmak için tasarruf etmeye benzer. Onun yerine servetinizi gençken oluşturmaya başlamalısınız.

7. İkinci kalite ürünler satın alma

Ucuz etin yahnisi yavan olur! Eğer kalitesi düşük ürünler alırsanız, sizi yarı yolda bırakma ihtimali yüksektir ve sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız. Ucuz ve kalitesi düşük ürünler yerine, eğer yapabiliyorsanız en kaliteli ürünü alın. Zengin insanlar 10 liraya her yıl yeni t-shirt almaktansa, 40 lira verip 4 yıl dayanacak bir t-shirt almayı tercih ederler.

8. Eğlenceden mahrum olma

Haftanın 50 saati çalıştırken, insanlar sürekli tatile çıkacakların zamanın hayalini kurarlar. En sonunda tatile çıktıklarında ise genelde sadece işlerini düşünürler. Gerçekte zengin olmak, ister 20 liranız olsun ister 200 liranız, sahip olduğunuz parayla eğlenmeyi gerektirir. Paranız, siz eğlendiğiniz zaman çoğalacaktır; ancak daha önce de belirttiğimiz gibi paranızı sürekli eğlenceye harcamamalısınız. Hayatta neyden zevk alıyorsanız onu yapmaya çalışmalısınız.

9. Para Biriktirmeme

para biriktirme
                                                           Zengin insanlar aylık kazancının %10’unu biriktirme eğilimindedirler

Birçok insan ihtiyacı olmayan şeyleri satın almaya eğilimlidir. Bankada bir miktar parası olduğu zaman otomatik olarak ‘ihtiyaç’ olarak gördüğü ama aslında ihtiyacı olmayan şeyleri satın alırlar. Bu düşünce yapısından kurtulmanız gerekir. Zengin insanlar aylık kazancının %10’unu biriktirme eğilimindedirler ve çok nadir olarak kendileri için ihtiyaçları olsa dahi bireysel kredi çekerler. Tasarruf yapmayı unutmayın.

10. Para için çalışma

Dünyanın büyük bır kısmı bugün para için çalışıyor; ancak zengin kişiler paranın kendileri için çalışmasını sağlarlar. Zengin insanlar, maddi servetin topluma olan katkılarının genel toplamı olduğunu bilirler. Bu yüzden asla para için çalışmazlar.

Bu zihinsel kaymalar hayatınızda keskin değişiklikler yaratacaktır. Finansal alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizde ve hataları elimine ettiğinize, zengin olma yoluna gireceksiniz. Unutmayın, bu öneriler sizi zengin edecek değil, bu yolculukta kim olacağınızla alakalıdır.

Kaynak:

entrepreneur.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!