Zafere giden yolda atmanız gereken 13 adım

Hayatta yaptığımız seçimler ve attığımız adımlar bizi kimi zaman zafere ulaştırırken, bazen de başarısızlığa götürebilir. Başarıya ulaşmak hayat motivasyonumuzu katlarken; başarısızlık söz konusu olduğunda yenilgiyi kabullenmek oldukça zordur.

Peki, attığımız tüm adımlarda, aldığımız tüm sorumluluklarda ya da girdiğimiz tüm mücadelelerde zafere ulaşmak mümkün müdür? Hayatta hep kazanmanın bir formülü var mıdır?

Uplifers olarak, hayatta hep kazanan kişilerin zaferlerinin arkasındaki yöntemleri, Life Optimizer blogunun kurucusu Donald Latumahina’nın görüşleri ışığında bir araya getirdik.

1. Bahaneler üretmeyin.

Bazen kendinizi adil olmayan durumların içerisinde bulabilirsiniz. Böyle bir durumda, çoğu insanın yapmayı tercih ettiği gibi, bahaneler üretmek kolaydır. Ancak kazanan kişiler farklıdır.

Hayat denilen yarışta zaferler kazanabilmek için, bahaneler üretmekten ya da suçu içinde bulunduğunuz duruma atmaktan vazgeçin. Bunun yerine, o anki koşullarda elinizden gelenin en iyisini yapın. Olumsuzlukları değiştirmenin yolu: Kendimizi değiştirmek

2. Rahatsız olmaya alışın.

Hayat çoğu zaman sizi güvenli bölgenizden dışarı çıkmaya zorlar. Gelişebilmek içinse, kapasitenizi zorlamanız ve yeni maceralara açık olmanız gerekiyor.

Değişen koşullara ayak uydurabilmek ve kişisel gelişiminizi sağlayabilmek için; rahatsızlığı kabullenmeyi ve kendiniz rahat hissetmediğiniz durum ve ortamlarda bile rahat davranmayı öğrenin.

3. Elinizden gelenle yetinmeyin.

Kazanan kişiler için, sadece standartları karşılamak yeterli olmaz. Onların hedefi, alışılmadık bir performans sergilemektir.

Başarılı olabilmek için, kendinizin en acımasız eleştirmeni olun. Yaptığınız şey her ne olursa olun, elinizden gelenle yetinmeyin ve hep daha fazlası için uğraşın.

4. Adım adım ilerleyin.

Sorumluluklarınızı yerine getirebilmek için, odaklanmayı öğrenmeniz şart. Ancak yapılması gereken şeylerle dolu büyük resme bakıldığında, her bir parçaya tek tek odaklanmak kolay olmayabilir.

Böyle durumlarda büyük resme odaklanmak yerine, her seferinde sadece attığınız adıma odaklanın. Kendinizden emin olarak ve doğru şekilde atacağınız her bir adım, zafere giden yolda güvenli şekilde ilerlemenize olanak sağlar.

5. Geçmişe takılmayın.

Hayatta herkes hata yapabilir. Ancak bazı kişileri yaptıkları hatalardan bile zaferle çıkaran, hatalara karşı yaklaşımlarıdır.

Geçmişinize ya da yaptığınız hatalara takılı kalmak yerine, içinde bulunduğunuz ana odaklanın. Almanız gereken dersi aldığınıza emin olun, negatif düşüncelerinizden kurtulun ve yolunuza bakın. Geride bırakmanız gereken 10 düşünce

Başarılı Olmak için Geçmeniz Gereken Engeller
Başarılı Olmak için Geçmeniz Gereken Engeller

6. Fırsatlarınızı bilin.

Hedefiniz her ne olursa olsun, ulaştığınızda karşınıza çıkabilecek fırsatların bilincinde olun. Bugün umut vaat eden bir şey, yarın değerini yitirebilir.

Karşınıza çıkabilecek fırsatların ve koşulların değişkenliğinin farkında olmak, kaynaklarınızı etkili şekilde kullanmanıza yardımcı olur.

7. Değişime açık olun.

Dünya çok hızlı değişiyor. Gelişebilmek istiyorsanız, değişen koşullara ayak uydurmayı öğrenmelisiniz.

Değişiklikten hoşlanmayan kişiler, koşullar ne olursa olsun, eski yöntemlerinde ısrarcı olabilir. Ancak başarıya ulaşmanın yolu, değişime açık olmaktan ve yeni yollar keşfedebilmekten geçer. Gelişimi sağlamanın yolu: Değişim kası

8. Basit planlar yapın.

Hayat zaten yeterince karmaşık, onu daha da karmaşık hale sokmanın size bir faydası yok.

Hedeflerinizi belirledikten sonra; işe, basit planlar yapmakla başlayın. Önemli adımları belirleyerek, planınızı o doğrultuda şekillendirin. Çok detaya inmeyin ve kendinizi kısıtlamayın, böylece gelişmelere ve değişikliklere karşı daha hızlı harekete geçebilirsiniz.

9. Mütevazı olun.

Herkes övgü ve iltifat almaktan hoşlanır. Ancak gerçek kazananlar, hiçbir şeyi tek başlarına yapmadıklarının ve kendi başarılarını başkalarının da elde edebileceğinin bilincinde olan kişilerdir.

Herhangi bir zafer kazandığınızda, motivasyonunuzu tazeleyebilmek için kendinizi kutlamayı ihmal etmeyin. Ancak başarılarınızı sürekli dile getirmektense, tevazu gösterin.

10. Kontrollü olun.

Başarıya ulaşabilmek için, ne zaman durmanız ve ne zaman harekete geçmeniz gerektiğini öğrenin. Beklemeniz gerektiğinde, sabırlı olun. Harekete geçmeden önce ise, doğru zamanın geldiğine emin olun.

11. Sürprizlere karşı hazırlıklı olun.

Hedefleriniz yolunda karşınıza çıkacak engellerin sizi yolunuzdan saptırmaması için, olumsuzluklara karşı hazırlıklı olun. Sürprizlerle karşılaştığınızda, harekete geçebilmek için yedek bir plan yapın. Hızlı aksiyon alabilmek için, planlarınızın esnek olmasına özen gösterin.

12. Takım oyuncusu olun.

Herkesin farklı yeteneklere sahip olduğu bir takımda, başarıya ulaşmak kolaylaşır.

Verimliliğinizi arttırabilmek için; güvenilir ve sorumluluk sahibi olan kişilerle birlikte çalışmaktan çekinmeyin ve iyi bir takım oyuncusu olun. Üretken insanların 12 ortak alışkanlığı

13. Şans faktörünü göz önünde bulundurun.

Kazanan kişiler, yeteneklerini geliştirmek için çaba gösterirken, şans faktörünü de göz önünde bulundururlar.

Kazanacağınız zaferlere doğru güvenle yol alabilmek için, rüzgarı arkanıza almayı öğrenin ve harekete geçmek için doğru zamanın gelmesini bekleyin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!