Üretken insanların 12 ortak alışkanlığı

Üretkenliğinizi arttırmanın yolları
Üretkenliğinizi arttırmanın yolları

Kişisel üretkenliğinizin sırlarını keşfetmek, hiç yaşamadığınız kadar başarılı ve mutlu bir hayata adım atmanızı sağlayabilir. Başarılı ve üretken kişiler üzerinde yapılan araştırmalar; bu kişilerin birçok ortak özelliği ve alışkanlığı olduğunu ortaya koymuş.

Her birini direk olarak uygulamasanız da, aklınızın bir kenarında bulundurmanız ve hayatınıza uyarlamanız için, Uplifers olarak üretkenliğinizi arttırabilecek alışkanlıkları bir araya getirdik.

1. Meditasyon yapın

Meditasyonun vücut ve zihin sağlığımız üzerindeki faydaları saymakla bitmez. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, meditasyonun aynı zamanda en etkili irade arttırıcı olduğunu ortaya koymuş.

Üretken olmanın koşullarından biri, dikkat dağıtıcı etkenlerden etkilenmemektir. Düzenli olarak meditasyon yapmak; zamanla sizi dikkat dağıtanlara karşı dayanıklı yapar ve odaklanma gücünüzü arttırır. Aynı zamanda meditasyon,  prefrontal korteksteki gri madde miktarını arttırarak, karar verme sürecini de kısaltır.

2. Sabah ritüelinizi optimize edin

Sabah uyandıktan sonraki ilk saatlerinizi nasıl geçirdiğiniz, günün geri kalan kısmı için belirleyici bir etkendir. Performans Koçu Tony Robbins’e göre, sabahları ilk 15 dakikanızı, vücudunuzu ve zihninizi güne hazırlamak için ayırmanız gerekiyor. Yapacağınız aktiviteye kendiniz karar verebilirsiniz. Meditasyon, egzersiz, yoga, yürüyüş ya da şarkı söylemek gibi aktiviteler, kendinizi hazır hissetmenize yardımcı olacaktır.

3. İdeal gününüzü gözünüzde canlandırın

Yarış öncesi yapacakları performansı gözlerinde canlandırmak, atletler arasında oldukça yaygındır. Efsanevi golf oyuncusu Jack Nicklaus şöyle diyor; “Zihnimde tüm detaylarıyla canlandırmadan tek bir vuruş hatta antrenman bile yapmadım”. Aynı stratejiyi siz de, üretkenliğinizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

Önce gün içerisinde yapmak istediklerinize karar verin, daha sonra  adım adım tüm bu aktiviteleri “etkin ve hızlı” bir şekilde yaptığınızı hayal edin. Gözlerinizi açtıktan sonra, gününüzü usta bir performansa çevirmek için hazırsınız.

4.  Yorulmadan dinlenin

Üretken olmanın sırlarından biri de, zihninizin gün boyu zinde kalmasıdır. Üretkenlik uzmanı,The Power of Full Engagement  kitabının yazarı Tony Schwartz’a göre; insan vücudu enerji yenilemeyi ve harcamayı dengeleyecek şekilde çalışır. Diğer bir deyişle, yorgunluğu azaltmanın yolu, yorulmadan dinlenmekten geçer.

Her saat içerisinde 1-2 küçük mola vermek, bilgisayarınızdan 10 dk uzak kalmak size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak dinlenmek, enerjinizi yüksek tutacak ve gün içerisinde daha çok işinizi halledebilmenize olanak sağlayacaktır.

5. Mola verdiğinizde aktif olun

Molalarınızdan yenilenmiş şekilde dönebilmek için; bu süre içerisinde aktif kalmanız gerekiyor. Bilgisayar başında oturmaya devam etmek, sizi dinlendirmez.

Molanızın ilk 5 dakikasını, beyninize kan akışını arttırmak için fiziksel aktivite yaparak geçirin. Ardından sakinleşmek için 5 dakika meditasyon ya da nefes egzersizleri yapın. Böylece 10 dakika içerisinde vücudunuz ve zihniniz arınarak, tekrar etkin bir şekilde çalışmaya hazır hale gelecektir.

6. İstekli çalışın

İnternet, çok işe yarayan bir araç olsa da, insanlık tarihinin en büyük zaman harcatıcısı. İnternetin sonsuz dikkat dağıtıcı etkenlerinden uzak durabilmek için; bilgisayarınızın başına geçerken, niyetiniz çalışmak olsun. Çalışmaya başlarken, yapmak istediğinizin veya yapmanız gerekenlerin ne olduğu konusunda emin ve kararlı olun. Hazır olduğunuz zaman başlayın ve mailinizi kontrol etmek gibi işlerle bir dakika dahi kaybetmeyin.

Üretkenliğinizi arttırmanın yolları
Üretkenliğinizi arttırmanın yolları

7.  Bağlantınızı kesin

Sürekli bağlantıda kalmaya çalıştığımız şu çağda, bu çabanın bilişsel sistemimiz üzerinde ne kadar büyük bir yük olduğunu maalesef unutuyoruz.

Zihninizi tüm haftanın yorgunluğundan arındırabilmek için, haftanın bir günü teknoloji detoksu yapın. Bilgisayarınızı kenara bırakın ve kendiniz için zaman ayırın. Doğanın tadını çıkarmaya çalışın, sevdiklerinizle beraber vakit geçirin, kitap okuyun, uzanın, arkadaşlarınızı arayın, gönüllü iş yapın… Eğer yeterince cesursanız, cep telefonunuzu da birkaç saatliğine kapatmak da iyi gelecektir. Ertesi gün yenilenmiş olarak uyanacağınız kesin.

8. Çalışma alanınızı optimize edin

Dizüstü bir bilgisayarla çalışırken, postürünüzün bozulması çok olağandır. Kucağınızdaki bilgisayar göz seviyenizden çok düşük olacağından, garip bir açıdan bakmanıza ve kambur durmanıza neden olur. Bu durum sadece boynunuz ve beliniz için değil, üretkenliğiniz konusunda da olumsuz etkilidir.

Dik durmak, enerjimizi arttırırken, bozuk bir postür uykunuzu getirerek çalışma isteğiniz azaltır. Çalışma alanınızı, vücudunuzu yormayacak şekilde optimize edin.

9.  Hızlı okumayı öğrenin

Okumak; hem kişisel hem de profesyonel hayatımızı geliştirebilmek için oldukça önemlidir.

Üretkenlik, kısa zamanda ortaya daha çok iş koymak demektir. İhtiyacınız olanı daha çabuk elde edebilmek, hem zamandan hem de enerjiden tasarruf edebilmek için; hızlı okuma tekniklerini öğrenin.

10. Minnettar olun

Shawn Anchor yaptığı TED konuşmasında, beynimizin biz mutluyken %30 daha yüksek performans gösterdiğini öne sürmüş.

Mutluluğunuzu arttırmanın en kolay yollarından biri, sizi mutlu eden şeyler üzerinde düşünmektir. Sağlığınızdan yiyeceklere, ailenize, arkadaşlarınıza, güzel havaya.. her şey olabilir. Sahip olduklarınızın farkında olmak, daha mutlu ve üretken olmanızı sağlayacaktır.

11.  Nefes egzersizleri yapın

Şu an nefesinizi hissetmek için birkaç saniye ayırın. Derin mi yoksa kısa kısa ve yüzeysel mi? Çoğumuz için cevap ikincisi.

Çalışırken, sadece yaptığımız işe odaklandığımızdan, düzgün nefes almayı unutuyoruz. Nefesinizin farkında olarak alacağınız birkaç derin nefes; rahatlamanıza ve var olduğunuzu hissetmenize yardımcı olacak; beyninize oksijen akışını düzenleyeceğinden, yenilenmenizi sağlayacaktır.

12. Yardım isteyin

Kendi işinizi kendiniz yapıyor olmak, gurur duyulacak bir şeydir. Ancak ihtiyacınız olduğunda yardım istemeyi bilmelisiniz.

Yardım istemek, hayatınızı kolaylaştırmasının yanı sıra; çevrenizdekilere sahip olduklarını paylaşma şansı verir ve daha başarılı hissetmelerini sağlar. Yani bir win-win (kazan-kazan) durumu söz konusu olur. Bir dahaki sefere takıldığınız bir şeyler varsa ya da ne yapacağınızı bilmiyorsanız, kafanızı duvarlara vurmak yerine yardım isteyin.

Yukarıda anlatılanların hepsini bir seferde gerçekleştirmeni mümkün olmayabilir. Ancak aralarından hangisini uygulamak istediğinize şu an karar vererek hemen başlayabilirsiniz.

 

Kaynak: Marc and Angel

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!