Keyfinizi anında yerine getirecek öneriler

Yoğun bir iş günü, stresli bir toplantı, uykusuz bir sabah, aile içinde küçük bir tartışma ya da kahve makinesinin bozulması… Hepimiz zaman zaman keyfimizi kaçıracak durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ya da bazen ortada elle tutulur hiçbir sebep yokken modumuz düşük olabiliyor. Mutluluğumuzu etkileyen birçok faktör kontrolümüzün dışında olsa da (hava durumu, yöneticinizin tutumu, elektronik cihazların bozulması vb…) iyi hislerimizi artırmak için her zaman yapabileceğimiz eylemler var. Bir anda keyfimizi yerine getirecek sihirli bir değnek olmasa da sihirli etki yaratacak önerilerle iyi hissetmek mümkün. 1-5-10 dakika gibi zaman aralıklarında keyfinizi yerine getirecek öneriler sayesinde çok kısa zamanda modunuzu yükseltebilir, keyifsiz halden kurtulabilirsiniz.

1 dakikalık öneriler

 • Gülümseyin: Basit bir öneri olabilir, ancak işe yaradığı kesin. Gülümsedikçe kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Araştırmalar, içinizden gelmese bile gülümsediğinizde mutluluk hormonlarının harekete geçtiğine dikkat çekiyor.
 • Hoplayıp zıplayın: Egzersizin endorfin salgısını arttırarak mutlu olmanızı sağladığı bilinen bir gerçek. İp atlayabilir, sek sek oynayabilir ya da sağa sola zıplayabilirsiniz. İyi geldiğini ve istemsizce yüzünüzde bir gülümseme oluştuğunu fark edeceksiniz.
 • Güzel bir şeyler koklayın: Mumlar, tütsüler, esansiyel yağlar… Hemen hemen hepsi farklı özelliklere sahip olsa da ortak bir noktaları var; o da kokladığınız anda iyi hissettirmek. Lavanta, papatya, sandal ağacı gibi kokular anında olumsuz düşüncelerden zihninizi arındırabilir.
 • Bitter çikolata yiyin: Çikolatanın lezzeti çoğumuz için tartışmaya kapalı bir konu olabilir. Lezzetli halinin yanı sıra strese, üzüntüye, olumsuz ruh haline de birebir. Yapılan birçok araştırma, bitter çikolatanın içerdiği feniletilamin sayesinde ruh halini yükseltmeye yardımcı olduğunu ayrıca depresif semptomları da azalttığını ortaya çıkarıyor.
 • Yeşilden yardım alın: Yeşil, mutluluğun simgesi. Belki de doğanın rengi olmasından dolayı iyi hissettirme özelliğine sahip. İster üzerinize yeşil bir şeyler giyin, ister ekran resmini yeşilliklerle değiştirin. Ya da yeşil bir manzarayı izleyin. Yeşile maruz kalmak modunuzu hızlıca yükseltebilir.
 • Sevdiklerinize sarılın: Mutlulukla ve düşük stres seviyesi ile ilişkilendiren oksitosin hormonunu hatırladınız mı? Araştırmalar, aynı zamanda sarılma hormonu olarak isimlendirdikleri bu mutluluk hormonunun sevdiklerimizle kucaklaştığımızda arttığına dikkat çekiyor. Eşinize, kardeşinize, annenize, ev arkadaşınıza… Evde kim varsa; hemen koşun ve sarılın. 😊

5 dakikalık öneriler

 • Şükredin: Zaman zaman hepimiz hayata karşı isyan bayraklarını çekmeye meyilli olsak da şükretmek, sahip olduklarımızı kendimize hatırlatmanın en hızlı yolu. Dilerseniz bunun için bir şükran defteri de tutabilirsiniz. Böylece zaman zaman ihtiyaç duyduğunuzda okuyup yenilerini de ekleyebilirsiniz.
 • Kendinizi iyi hissettiğiniz bir anı hayal edin: Düşünceden daha hızlı bir ulaşım aracı biliyor musunuz? Gözlerinizi kapattınız ve hop olmak istediğiniz yerdesiniz. Belki geçen yaz tatilinden bir gün belki çok sevdiğiniz birine sarıldığınız an… Mutlu anlarınızı hatırladıkça kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.
 • Neşeli bir şarkı dinleyin: Bu madde kesinlikle en hızlı ve basit çözümlerden biri. Daha fazlası için, şarkıya eşlik etmeyi ve dansla dahil olmayı deneyin. Telefonunuza acil durumlar için mutlu şarkılar çalma listesi indirmeyi unutmayın. 😊
 • Bağış yapın: Teknoloji sayesinde birçok mecraya hızlıca ulaşım sağlamak mümkün. Çeşitli kurum ve kuruluşların internet sitelerine erişerek bağışta bulunabilir, başkalarını mutlu ederek kendi mutluluğunuzu da artırabilirsiniz. Hepimizin bildiği üzere, mutluluk paylaşıldıkça çoğalır; içinizdeki iyiliği hissetmek modunuzu yükseltmenize yardımcı olabilir.
 • Minik patili dostlarla zaman geçirin: Kedinizle oyun oynayın ya da köpeğinizi gezmeye çıkarın, evcil hayvan sahibi değilseniz sokak hayvanlarıyla zaman geçirin. Bahçeye su ve mama kabı koyabilir, yumuşak tüylerini okşayabilir, eğlenceli halleriyle gülümseyerek iyi zaman geçirebilirsiniz.
 • Dış görünüşünüze özen gösterin: Üzerinizdeki pijamaları bir kenara koymak isteyebilirsiniz. Dolabınıza göz atın ve size kendinizi iyi hissettirecek kıyafetlerinizi giyinin, dilerseniz saçınızı düzeltip makyaj yapın. Aynada kendinizi gördüğünüzde üzerinizdeki o olumsuzluk bulutlarının uzaklaşmaya başladığını hissedebilirsiniz.

10 dakikalık öneriler

 • Sizi neşelendirecek bir arkadaşınızı arayın: Mutluluk bulaşıcıdır. Eğer keyfinizin yerine gelmesini istiyorsanız, etrafınızda neşeli insanların olması sizin yararınıza. Eğer beraber vakit geçirecek kadar vaktiniz yoksa aramak da etkili bir çözüm. Sevdiğiniz birinin sesini duymak modunuzu hızlıca yükseltebilir.
 • Yeni tarifler deneyin: Mutfağın sakinleştirici bir etkisi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. 😊 Dolabı karıştırın ve yeni tarifler yapmanıza yardımcı olacak malzemeleri çıkarın. Belki damla çikolatalı mutluluk deposu bir kurabiye ya da limonlu yumuşak, sıcak bir kek… Daha pişmeden nefis kokular sayesinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.
 • Hobilerinizle ilgilenin: Sevdiğiniz şeylerle uğraşmak zihninizi sıkıntıların odağından kurtarabilir. Resim yapmak, kitap okumak, yazı yazmak, tenis oynamak, bisiklet sürmek ve daha birçok aktiviteden en keyif aldıklarınızı seçebilir, eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.
 • Güneşe çıkın: Güneş ışınlarının çok daha iyi hissetmemizi sağladığı su götürmez bir gerçek. Özellikle kış aylarından bahara geçtiğimiz dönemde bunu daha net hissediyor olabilirsiniz. Güneşli bir havada yürüyüş, doğanın kokusu, kuşların sesi, hızlıca modunuzu yükseltebilir. Eğer dışarıya çıkacak vaktiniz yoksa balkonda biraz zaman geçirmek de benzer bir etkiyi yaratabilir.
 • Mobilyaların yerini değiştirin: Bulunduğunuz ortamı değiştirmek tazelenmenize ve negatif düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Mobilyalarınızın yerini değiştirerek ufak değişiklikler yapabilir, dekorasyonunuzda sizi mutlu edecek düzenlemeler yapabilirsiniz.
 •  Uplifers mutluluk kartlarını karıştırın: Uplifers mutluluk yazılarından derlediğimiz soru ve önerilerden oluşan Mutluluk Kartları, motivasyonunuzu artırmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Sürdürülebilir mutluluk için kartlarımızı buraya tıklayarak inceleyebilir, ister kendinize ister sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Her şeyi denediniz ama yine de mutsuz mu hissediyorsunuz? Öyleyse kendinize biraz zaman tanımak en iyisi. Kendinizi mutlu olmak için zorlamayın ama hiçbir duygu yoğunluğunun sonsuza kadar sürmeyeceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Mutlulukla kalın.

İlginizi çekebilir: Mutluluğu yakalamak elinizde: Mutlu olmak için 7 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!