Olumsuzlukları değiştirmenin yolu: “Kendimizi değiştirmek”

Kendimizi Nasıl Değiştirebiliriz?
Kendimizi Nasıl Değiştirebiliriz?

Hayatımızdaki olumsuz durumlardan ya da olaylardan karşımızdaki kişiyi sorumlu tutarsak, yaşadıklarımızı değiştirmeyiz. Karşılaştığımız olumsuzluğun sorumlusu olarak karşımızdaki kişiyi seçmenin, bize bir yararı yoktur.

Çevremizdeki kişileri değiştiremeyiz. Bu nedenle yaşanan bir durumun tekrarlanmasını istemiyorsak, kendimizde hangi tutumları değiştirmemiz gerektiğini gözden geçirmemiz gerekir. Değiştirebileceğimiz tek şey kendi davranışlarımızdır.

Örneğin:

  • ”İnsanlar tarafından hep kandırılıyorum.”
  • ”Bütün işler bana kalıyor, suistimal ediliyorum.”
  • ”Yine yanlış kişiler beni buldu.”

Bu cümleler kişinin, hayatını dış faktörlerin yönettiği şeklinde bir algısı olduğunu gösterir.

Oysa;

  • Hep kandırılıyorsak; Çabuk güvendiğimizi, hayatımıza girecek kişiler konusunda seçici olmadığımızı…
  • Bütün işler bize kalıyorsa; Gereğinden fazla sorumluluk aldığımızı, hayır diyemediğimizi, insanlara sınırlarımızı gösteremediğimizi…
  • Hep yanlış kişiler bizi buluyorsa; İnsanları iyi değerlendirmediğimizi, daha önceki yaşam deneyimlerimizden faydalanamadığımızı gösterir.

Karşımıza çıkacak olayları ve kişileri biz seçemeyiz. Ancak karşılaştıklarımız karşısında ne yapacağımızı biz belirleriz.

Bunun farkına bir kez vardınız mı, her şey gözünüze daha farklı görünür.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam