Hayatınızdan çıkarmanız gereken toksik insan tipleri

Hepimizin hayatında, bize destek olmak yerine köstek olan, hayatımızı kısıtlayan, eleştiri bombardımanına tutan insanlar vardır. Bu kişiler, biz fark etmesek de yavaş yavaş yaşam enerjimizi emerler. İşte bu yüzden bize zarar veren bu insanları zaman kaybetmeden hayatımızdan çıkarmamız gerekir. Hayatınızdan çıkarmanız gereken toksik insan tipleri dendiğinde aklınızda hemen birkaç isim canlanıyorsa, daha fazla vakit kaybetmeden harekete geçmenizde fayda var. Beraber vakit geçirdiğiniz insanlar sizin kim olduğunuzu gösterir; Uplifers olarak hazırladığımız hayatınızdan çıkarmanız gereken toksik insan tipleri listesine bir göz atın ve yanlış insanlarla vakit kaybetmeyin.

1. İhmal eden arkadaşlar

Aramalarınıza geri dönmeyen, özel günlerinizi sürekli unutan ya da planlarınızı son anda iptal eden bir arkadaşınız varsa; ilişkinizi tekrar gözden geçirmenizin zamanı gelmiş olabilir. Sizi sürekli ihmal eden, size yeterince zaman ayırmayan bir arkadaş yerine, zamanınıza ve beraber geçireceğiniz anlara saygı duyan arkadaşlar edinin.

2. Arada bırakan sevgili

Sizinle vakit geçirmekten hoşlandığını her fırsatta dile getirmesine rağmen, sizi arkadaşlarından gizleyen, dengesiz davranan ya da bir türlü aranızdaki ilişkinin adını koymayan bir sevgili, kendinize olan güveninizin azalmasına ve kötü hissetmenize neden olabileceği için onu hayatınızdan çıkararak kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Depresif düşüncelere kapılmamak ve gerçek aşkı bulabilmek adına, sizi arada bırakan sevgiliden uzaklaşarak hayatınıza size gerçekten değerli olduğunuzu hissettirecek, duygularını saklamayan birini alabilirsiniz.

3. Sizi değiştirmeye çalışanlar

Herkesin çevresinde hayatına sürekli müdahale etmeye, bir şeyleri değiştirmeye çalışan birileri olabilir. İyi niyetli olsalar da bu kişiler kendi hayatınızı özgürce yaşamanızı engelleyebilirler. Sürekli eleştirel bir tutumla yaşamınızda olup biten her şeyi değerlendiren, aldığınız her karardan tereddüt etmenize neden olan bu tip insanlarla aranıza mesafe koymanız şart. Kendi hayatınızda kendi kararlarınızı alarak yaşamak istiyorsanız sizi sürekli değiştirmeye çalışan kişilerden uzak durmalısınız.

4. Ofis dedikoducuları

İş temposu içerisinde bazen kimin neler yaptığını, nereye gittiğini ya da ne giydiğini konuşmak kısa bir ara vermenize ve nefes almanıza yardımcı oluyor gibi görünebilir. Ancak sizi işinizden alıkoyuyor olduğunu ve dedikodunun çok da faydalı bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmamakta fayda var. Sizi sürekli ofis dedikodularına çekmeye çalışan kişiyi/kişileri hayatınızdan çıkardığınızda kendi değerinizin farkına vararak içinde bulunduğunuz ortamı dışarıdan izlemek yerine onun bir parçası olabilirsiniz.

5. Yalnızca cinsellik için arayan eski sevgili

Cinsel ihtiyaçlarınız söz konusu olduğunda, her an ulaşabileceğiniz güvenilir birinin olduğunu bilmek sizi rahatlatıyor olabilir. Ancak bu kişi eski sevgiliniz olduğunda, ilişkinizi bitirmenize neden olan sıkıntılar yeniden gündeme gelebilir. Eski sevgilinizin sadece cinsel ilişki için hayatınıza girmesi, daha büyük mutlulukları kaçırmanıza neden olabilir. Bunun yerine kalbinizde ve hayatınızda yeni deneyimlere, taze mutluluklara yer açmak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

6. Fazla sulu gözlüler

Bazen birileriyle, çok hoşlanmasanız da, sadece suçluluk ya da acıma duygusu yüzünden arkadaş olur ve arkadaşlığınızı bitiremezsiniz. Aslında bu tür bir arkadaşlığın ne size ne de onlara faydası vardır. Bu kişiler, bulundukları ortama negatif duygular getirerek, ortamdaki herkesin yaşam enerjisini düşürebilirler. Olur olmaz her şeye ağlayan, aşırı duygusal, hassas ve sulu gözlü insanları hayatınızdan çıkararak her zaman enerjisini yüksek tutmayı başarabilen insanlara yaşamanızda yer açabilirsiniz.

7. “Eski” arkadaş

İlkokul ya da çocukluk arkadaşlarınızla konuşabildiğiniz tek şey geçmiş zamansa, bu arkadaşlık zaman geçtikçe can sıkıcı olabilir. Sizi bir arada tutan şey yeni paylaşımlarınız değil de, “eski” arkadaşlar olmanızsa, yerinizde sayıyorsunuz demektir. Geçmişi geride bırakıp şu ana odaklanmalı ve birlikte yeni şeyler yaşayıp paylaşacağınız kişilere yaşamınızda daha çok alan açmalısınız.

8. Kötü örnek

Bazen hayatınızda sizden daha çılgın ve iddialı bir hayatı olan birinin olması eğlenceli olabilir, ancak bu kişi sizi kötü etkiliyorsa, arkadaşlığınızı gözden geçirmenizin iyi bir fikir olacağını söyleyebiliriz. Sadece sağlıksız alışkanlıklarınızı paylaştığınız bir arkadaşınız varsa, zaman kaybediyor olabileceğinizi hatırlamanızda fayda var.

9. Arkanızdan iş çevirenler

Bir şekilde canınızı sıkmayı başaran, ortamda siz yokken hakkınızda konuşmaktan çekinmeyen, işine gelen bilgileri sizden alıp sonra ortadan kaybolan kişiler varsa hiç zaman kaybetmeden uzaklaşın. Pasif agresif tavırların hüküm sürdüğü bu arkadaşlıkların sizi zor duruma sokması ya da yarı yolda bırakması an meselesidir.

10. Kıskançlar ve rakip olarak görenler

Sürekli geçirdiği tatilin sizinkinden daha iyi olduğunu anlatan ya da daha iyi bir işi ya da maaşı olduğunu gözünüze sokmaya çalışanlar, sizi kıskanan ve kendilerine rakip olarak gören kişiler olabilirler. Bu kişiler arkadaşlığınızı sadece kendilerini daha iyi hissetmek için bile kullanıyor olabilirler. Onlar yerine, sizin mutluluğunuzu paylaşan ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacak kişilerle vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz.

11. Tanımadığınız sosyal medya arkadaşlarınız

Bütün vaktinizi bilgisayar başında geçiriyorsanız, gerçekten yaşamanız gereken hayatı kaçırıyor olabilirsiniz. Sosyal mecralar üzerinden arkadaş olduğunuz ve pek tanımadığınız kişilerle mesajlaşmak yerine, sizinle gerçekten arkadaş olan ve zor zamanlarınızda yanınızda olacak olan arkadaşlarınıza hayatınızda alan açın, zaman yaratın.

12. Sürekli borç isteyenler

Sizden sürekli borç isteyen ve geri ödemeyen arkadaşlarınız veya hayatıyla ilgili hiç sorumluluk almayıp sürekli sizden maddi destek bekleyen akrabalarınız varsa, onlara bir banka olmadığınızı hatırlatmanızın zamanı çoktan gelmiş olabilir. Herkesin maddi zorluklarla karşılaştığı dönemler vardır, ancak ödenmeyen borçların stresini azaltmak ve ilişkinizden maddiyatın etkisini çıkarmak istiyorsanız, arkadaşlığınızı yeniden gözden geçirmenizde fayda var.

İlginizi çekebilir: Arkadaş sandığınız kişiler acaba sizin gerçekten arkadaşınız mı?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!