Yogayı iş yaşamınıza dahil edin, daha huzurlu ve başarılı bir çalışma hayatınız olsun

Düzenli olarak yoga yapan biriyseniz, yoganın bedeniniz ve zihniniz üzerindeki olumlu etkilerini hissetmeye başlamışsınızdır. Dersten sonra matınızı toplayıp dağılan saçlarınızı düzelttiğinizde kendinizi hafif, enerjik ve bilinçli hissettiğiniz muhakkak. Peki yoga derslerinde öğrendiklerinizi işte daha başarılı olmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu konudaki ipuçları için aşağıda yer verdiğimiz bilgilere bakarak yogayı iş ortamınıza taşıyabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Yataktan kalkmanıza ve güne enerjik başlamanıza yardımcı olacak yoga pozları

yoga
Yoga derslerinde öğrendiklerinizi işte daha başarılı olmak için kullanabilirsiniz.

Farkındalık için alan açın

Yoganın temelinde yatan düşünce, geçmişe takılmaksızın ve gelecek için acele etmeksizin hep şimdiki zamanda bulunmaktır. Çalışırken işlerinize odaklanmada sorun yaşıyorsanız, tüm dikkatinizi elinizdeki işe verin ve aynı anda birden fazla iş yapmamaya özen gösterin.  Ya da yöneticinizle bire bir bir görüşmeniz olduğunu düşünelim; dikkatinizi toplayarak, sorular yoluyla merakınızı karşı tarafa aktararak ve güvenilirlik adına son tarihler belirleyerek görüşmenin daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca günün başında ve sonunda belli bir süreyi e-postalarınızı kontrol etmekle geçirirseniz, gün boyu gelen gönderilerin dikkatinizi dağıtmasına da izin vermemiş olursunuz. Unutmayın, şimdiki zamanda bulunmak endişe ve stresi azaltır.

Tepkisiz kalabilmek önemlidir

Yoga; bize, karşımıza çıkan her şeyi sonuçlara takılmadan kabul edebilmeyi öğretir. Bir ütopyada yaşamadığımızı düşünürsek, hayatımızda her zaman kaosun ve zorlukların olacağı, bunların özellikle de iş yaşamında karşımıza çıkacağı muhakkak. Yoga, bu zorlukların yok olmasını sağlamaz; ancak bu olumsuzluklar içinde bize sükunet bulmayı sunar. İşten önce ya da öğle arasında yapacağımız meditasyon ve nefes egzersizleri, sonuçlara balıklama atlamamızı ve hesapsız tepkiler vermemizi engeller.

Nerede olursanız olun, ışığı bulun

Yoga yaparken birbirimizi Sanskritçe namaste sözcüğüyle selamlıyoruz. Bu sözcük temel olarak “içimdeki ışıkla, senin ışığını selamlıyorum” anlamına geliyor. Çıkmaza girip iş yaşamının ciddiyetinde boğulmak, özellikle de yoğun stres yaşanan ortamlarda çok kolaydır. Bu yüzden, kendinizi sakinleştirmek için en zorlu durumlarda dahi ışığı bulmaya çalışmayı bir ilke haline getirin. Yeni projeniz başarısızlıkla mı sonuçlandı? Hatalarınızdan ders çıkaracağınız için sevinin. Yeni bir programla mı uğraşıyorsunuz? Üstünüzden ya da danışmanınızdan yardım isteyin ve karşılığında teşekkür etmeyi unutmayın. Eğer algımızı açarsak ve durumları ‘kötü’ olarak nitelendirmeyi bırakırsak, her şeyin aslında bir fırsat olduğunu görürüz.

Tabi ki yukarıda sıraladığımız bu ilkeleri uygulamanın kolay olduğunu iddia etmiyoruz. Ancak nasıl yoga esnasında tam dengeyi bulmak için bazen çok çabalamamız gerekiyorsa, yogadaki temel düşünceleri iş yaşamına dahil ederken de çokça pratik yapmamız ve sabırlı olmamız gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Moby’den yoga, meditasyon ve uykuya özel şarkı listesi

Kaynak:

popsugar.com

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!