Yıl biterken çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanın yolları

Aralık ayı yöneticilerin adeta cambazlık yaptığı bir ay. Bir yandan işlerin yolunda gitmesi için uğraşırken, bir yandan da yeni yıl psikolojisinin iş yerine yansımaması için çabalıyorlar.

Peki büyük şirketlerin yöneticileri yeni yıl tatili ve coşkusu süresince çalışanlarının motivasyonunu korumak için neler yapıyor? Dünyanın 10 büyük şirketinin CEO’ları fastcompany.com’a verdiği röportajlarında, kendi şirketlerindeki uygulamaları anlaşmış. Biz de Uplifers olarak bu uygulamaları sizin için derledik:

1. Başarılarınızı kutlayın, stresinizi arındırın ve tatilin tadını çıkarın

Bazı iş yerleri için yıl sonu, işlerin en yoğun olduğu dönemler. Tüm ekipler yılbaşından önce siparişlerin zamanında üretimi, paketlenmesi, satışı ve gönderimi için hafta sonlarına ve geç saatlere kadar çalışıyor. Çalışanlarınızın bu çabasını ödüllendirebilir ve hep birlikte eğlendiğiniz büyük partiler düzenleyebilirsiniz. Eğlence parkı güzel bir alternatif olabilir.

Yıl biterken çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanın yolları
Yıl boyunca olup bitenleri, hangi işlerin tamamlandığını, hangi gelişmelerin yaşandığını topluca konuşmak yerine, çalışanlarınızla özel görüşmeler yapın.
2. Çalışanların tatil öncesi stresini azaltın

Tatil dönemleri çalışanlar üzerinde çok büyük stres yaratabilir. Alışveriş, aile ziyaretleri, yolculuklar derken çalışanlar ciddi stres altında olabilir. Bu stresle mücadele ederken siz de çalışanlarınızın moralini ve verimliliğini artırmak için yardımcı olabilirsiniz. Örneğin uzaktan çalışma imkanı sunabilirsiniz. Çalışanlarınızın alışveriş stresini azaltmak için firmalarla görüşerek özel indirimler alabilir veya yerel üreticilerin şirketinizde günlük satışlar yapmasına imkan tanıyabilirsiniz.

İlgili yazı: Çalışma ortamında mutluluğu yakalamak zor değil: Küçük değişikliklerle daha mutlu bir iş hayatının sırları

3. Sadece yılbaşı döneminde değil, başka zamanlarda da ufak tatiller yaratın

Çalışanlarınıza senenin başka dönemlerinde de ufak tatiller sunabilirsiniz. Bazı kültürel projelere veya gönüllülük projelerine katılımını sağlayarak hem tatil hem de motivasyon kaynağı oluşturabilecek fırsatlar yaratabilirsiniz.

4. Yeni yıl dönemlerinde herkesin yeni şeyler denemesini sağlayın

Yeni yıl döneminde çalışanlarınıza yeni ve eğlenceli şeyler öğrenmelerini sağlayacak fırsatlar sunabilirsiniz. Ancak bunu çalışanlarınızı sıkıcı bir seminere götürerek değil, bir yarışmaya dönüştürerek yapabilirsiniz. Eğer ofiste herkesin hakkında konuştuğu yeni bir oyun, oyuncak varsa, bunu ofisinize getirebilirsiniz.

5. Büyük beklentiler yerine hayallere yer açın

Yeni yıl dönemi herkes için ailesiyle, sevdikleriyle vakit geçirilen bir dönem. Çalışanlarınızı bundan mahrum bırakmayın. Böyle bir dönemde onları büyük beklentilerle sıkmak yerine, biraz daha hayallere yer açabilirsiniz.

İlgili yazı: Yılbaşı yaklaşırken zahmetsizce hazırlayacağınız 3 malzemeli kurabiye tarifleri

6. Çalışanlarınıza hediye alırken onları düşünün

Eğer ofiste çalışanlarınıza hediye alma gibi bir alışkanlığınız varsa, bu hediyeleri seçerken daha özenli davranın. Çikolata veya kalem gibi herkesin alabileceği bir hediye yerine, daha çok o kişinin özelliklerini yansıtan bir hediye araştırın.

Yıl biterken çalışanlarınızın motivasyonunu artırmanın yolları
Eğer ofiste herkesin hakkında konuştuğu yeni bir oyun, oyuncak varsa, bunu ofisinize getirebilirsiniz.
7. Çalışanlarınızla özel görüşmeler yapın

Yıl biterken çalışanlarınızın motivasyonunu korumak oldukça zor bir iş. Yıl boyunca olup bitenleri, hangi işlerin tamamlandığını, hangi gelişmelerin yaşandığını topluca konuşmak yerine, çalışanlarınızla özel görüşmeler yapın. Bu görüşmeleri bir şikayet toplantısı yerine, önümüzdeki yıl nelerin iyileştirilmesi gerektiği öngörülerinin konuşulduğu toplantılar olarak görün.

Kaynak:
Fast Company

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!