Yeni yıl kararlarınızı uzun vadeli hedeflere dönüştürmenin yolları

Yeni yıl geliyor. Bir yıl boyunca yaşadığınız olumsuzlukları geride bırakıp, yeni ve sağlıklı başlangıçlar yapmanın zamanı geldi. Peki nedir bu başlangıçlar? Örneğin yeni yılı daha sağlıklı olmaya adayabilirsiniz. Organik besinleri, özellikle de taze, yeşil gıdaları daha çok tüketebilirsiniz. Kendinize bir shaker alabilirsiniz. Yeni yılda her ayın birkaç gününü juice günü ilan edebilirsiniz. Paketlenmiş gıdalardan uzak durabilirsiniz. Daha fazla su içip, bedeninizin toksinlerden arınmasına yardımcı olabilirsiniz. Size gerçekten de kendinizi daha enerjik ve mutlu hissettirecek bir egzersiz bulup, tüm yıl boyunca bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Yeni yıl kararlarınızı uzun vadeli hedeflere dönüştürmenin yolları
Bir yıl boyunca yaşadığınız olumsuzlukları geride bırakıp, yeni ve sağlıklı başlangıçlar yapmanın zamanı geldi.

Yeni yılla birlikte birçoğumuz bu gibi kararlar alıyoruz. Ancak maalesef bu güzel alışkanlıklar için motivasyonumuzu uzun süre koruyamıyoruz. İşte yeni yılla birlikte gelen planlarınızı uzun vadeli hedeflere dönüştürmenin yolları:

1. Hedeflerinizi açıkça belirleyin

Bir hedef belirlediğinizde, bu sizin istediğiniz bir şey olmalı. Enerji, dikkatinizi yönlendirdiğiniz şeye doğru akar. Bu yüzden istemediğiniz değil, istediğiniz şeylere yönelin. Bunu yaparken de spesifik olun. Ayrıca açıkça belirlediğiniz hedeflerinizin, tutarlı olmasına da dikkat edin. Örneğin daha önce egzersiz yapmıyorsanız, kendinizden bir anda Ironman olmayı beklemeyin.

İlgili yazı: Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için yeni yılı beklemeyin; değişime şimdi, bugün başlayın

2. Her şeyi bir seferde değiştirmeyin

Her şeyi bir anda değiştirmezsiniz, yapmak istediğiniz değişikliklere bir anda adapte olamazsınız. Eğer yaptığınız değişiklik size kendinizi iyi hissettiriyorsa, ilerlemeye devam edebilirsiniz. Havada top çevirenleri düşünün. Önce iki-üç topla başlayıp, sayıyı zamanla artırabilirsiniz.

Yeni yıl kararlarınızı uzun vadeli hedeflere dönüştürmenin yolları
Enerji, dikkatinizi yönlendirdiğiniz şeye doğru akar. Bu yüzden istemediğiniz değil, istediğiniz şeylere yönelin.
3. İvme kuralını unutmayın

Eğer kendinize net ve gerçekleştirilebilir hedefler koyduysanız, bu hedefler size kolay gözükebilir. Bunda kötü bir şey yok. Ancak siz, bu hedefleri zorlaştırıp her şeyi karmaşıklaştırmayın. Bu, elde ettiğiniz başarıyı riske atmanıza neden olabilir. Örneğin diyetinizde her şey yolunda gidiyorsa, günlük kalorinizi daha fazla düşürmeyin. Bunun yerine başarılarınıza sıkı sıkıya tutunun, kendinizi ödüllendirin.

İlgili yazı: Yeni yılda iş motivasyonunuzu artırmanın yolları

4. Etrafınızda sizi destekleyen kişiler olmasına özen gösterin

Bir şeyi değiştirmeye karar verdiğinizde, çevrenizdekilerden negatif yorumlar alabilirsiniz. Bazıları bu seçiminizi acımasızca eleştirebilir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, etrafınızda sizin başarılarınızı alkışlayacak, sizi cesaretlendirecek insanlar olmasını sağlamak.

İlgili yazı: Yeni yılda kendini keşfetme cesaretin var mı?

5. Kendinize karşı merhametli olun

Eğer istediğiniz değişimi sağlayamadıysanız kendinizi harap etmeyin. Aksine, bunun farkına vardığınız için şükredin. Değişimi istemek ilk adım. Siz bu ilk adımı başarıyla attınız. Bunun farkına varın ve şükredin.

Kaynaklar:
Hungryforchange
Chopra

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!