Yemek yapmayı bilmeyenlerin işini kolaylaştıracak mutfak tüyoları

Mutfağa ayıracak vaktiniz az, veya kendinize daha önce pek şans vermediniz. Kendi yaptığınız yemekleri yemek istiyorsunuz ama sonuç pek içinize sinmiyor. Sadece tariflere bakarak yemek yapmak dahi yeni başlayanlar için pek de kolay olmuyor. Siz de yaklaşık bu durumdaysanız, işinizi kolaylaştıracak bu tüyoları mutlaka inceleyin:

Yemek yapmayı bilmeyenlerin işini kolaylaştıracak mutfak tüyoları
Yemek yapmaya girişmeden önce bu tüyoları okuyabilirsiniz

1. Tarifi dikkatlice okuyun

Yemek tarifini mümkünse iki kere tüm aşamalarını anladığınızdan emin olarak okuyun. Yemeğiniz tavada pişmekteyken bir adımı atladığını fark etmek veya acele ederken diğer içeriği unutmak pek hoş olmayacaktır. Tarife göre gerekli malzemelerinizin olup olmadığını belirlemek de yararınıza olacaktır.

2. Malzemelerinizin tamamını hazır bulundurun

Yemeği yapmaya başladıktan sonra dolapta, çekmecede malzeme aramak bize hem zaman kaybettirir, hem de yanlış yapma şansımızı artırır. Bu nedenle yiyecekleri ve kullanacağımız araçları mutfak tezgahımızda hazır bulundurmak işimizi kolaylaştıracaktır.

3. Tavanızı ya da tencerenizi çok doldurmayın

Yiyeceklerin istediğiniz oranda eşit şekilde pişmesi için eşit derecede sıcakla ve havayla temas etmeleri gerekir. Eğer tavanız çok doluysa, yemeğinizin kıvamı istediğinizden daha yumuşak ve dağılmış olacaktır. Aynısı fırın tepsinizdeki yiyecekleriniz için de geçerli.

Yemek yapmayı bilmeyenlerin işini kolaylaştıracak mutfak tüyoları
Tavanızı az doldurarak porsiyonlarınızı da küçültebilirsiniz

4. Bıçaklarınızın keskinliğine önem verin

Keskin şef bıçakları başlangıç seviyesindekileri korkutsa da aslında kör bir bıçak da tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bıçaklarımızın keskinliğini korumak keseceğimiz sebze veya etin formunu ve dolayısıyla lezzetini etkileyecektir. Eğer keskin bıçak kullanıyorsanız, her hangi bir kazaya karşı daha dikkatli olmaya çalışabilirsiniz.

5. Taze malzemeler kullanın

Yapacağınız yemeğin lezzetini tarihi geçmiş bir baharat bile bozabilir. Sağlığı da olumsuz etkileyeceğini düşünürsek, taze sebze ve yiyeceklerle yapılan yemekler fark yaratacaktır. Semt pazarlarını ya da organik pazarları gezerek taze sebze, meyveler temin edebilirsiniz. Paketli ürün kullanacaksanız, son tüketim tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

6. Yemek yaparken mutfağı terk etmeyin

Kısa süre için bile mutfağı terk etseniz, dikkatinizin dağılıp mutfağa geç gelme ihtimaliniz olabilir. Yemeğinizi yakmamak veya kıvamını tutturabilmek için zamanlama son derece önemlidir. Bu yüzden mutfakta bulunmanız ve pişmekte olan yemeğin görüntüsünü ve kokusunu sürekli takip edebiliyor olmanız yemeklerinizin kalitesini artıracaktır.

7. Et pişiriyorsanız buzdolabından çıktıktan sonra bekletin

Et buzdolabından çıktığında soğuk olacağı için pişirme aşamasında dış kısmı ısınırken, içi soğuk olmaya devam edecektir. Bu da etin yeterince lezzetli pişmemesine sebep olur. Yemeği yapmaya başlamadan en az yarım saat önce etinizi buzdolabından çıkarabilirsiniz.

8. Yağ kullanımına özen gösterin

Tamamen yağsız yemek yapmak, yiyeceklerin ateşten yanmasına ya da tatların birleşmemesine neden olur. Çok yağ kullanmak ise yemeği hem kalori açısından yükseltir, hem de yiyeceklerin fazla kızarmasına neden olur. Bu nedenle tarifte kullanılan yağ tipi ve miktarına uymak önemlidir.

9. Tarifin üzerinde çok fazla değişiklik yapmayın

Mutfakta yeniyseniz, tarife uymanızda fayda var. Önce deneyip görerek, malzemeleriniz ve elde ettiğiniz yemek arasındaki ilişkiyi kavrayın. İlerde kendinizden de şeyler katarak tarifleri renklendirebilirsiniz.

10. Basit tariflerden başlayın

Zor tariflere el yatkınlığınız oluşmadan başlamak mutfakta ufak bir kaos yaşamanıza sebep olabilir. Çorba, sulu yemek gibi tariflerle başlayıp ilerde daha karmaşık tariflere geçebilirsiniz. Unutmayın ki çorbayı güzel yapabilen birisi diğer yemeklerin soslarını, terbiyelerini hazırlarken de başarılı olacaktır.

Kaynak:

Kitchensnob

Metroparent

İlginizi çekebilecek diğer yazılarar:

Sağlıklı tarifler: 15 dakikada bakla yemeği

Aperatif tarifleri: Sağlıklı ve pratik

Sağlıklı tarifler: 15 dakikalık pırasa yemeği

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!