Yaza veda, sonbahara merhaba: Değişen mevsime adapte olmak için ipuçları

Yeni dönem dendiğinde akıllara çoğu zaman yılbaşı, ocak ayı gibi yılın ilk zaman dilimi gelse de eylül de birçoğumuz için başlangıçların, yeniliklerin zamanı. Belki yeni ay ile gelen yeni mevsimin; dönüşümün ve değişimin habercisi eylülün varlığından, belki de tatil modundan şehir moduna geçişin zamanı olduğundan eylülü başlangıçların ayı olarak değerlendirebiliyoruz. Okulların açıldığı, yeni sezonun başladığı, herkesin şehre döndüğü, tatil modundan çıkıldığı zaman olan eylül ayı, bir yanıyla heyecanlandırıyor olsa da diğer yanıyla hüzünlendiriyor olabilir.

Dökülen yapraklar, sararan çiçekler, dönüşen doğa; sanki hüznü simgeliyorken yepyeni başlangıçların ufukta görünmesi de heyecanımızı taze tutabiliyor. Yılın bu en güzel zamanlarından biri olan eylülü kucaklamak, yeni mevsimi kabullenmek, tatil modundan kolayca çıkış yapmak ve şehir yaşantısına bir an önce uyum sağlamak için ipuçlarımızdan faydalanabilirsiniz. Ufak değişim ve düzenlemelerle kendinizi yeni dönemde çok daha iyi hissedebilir; modunuzu yüksek tutabilirsiniz. İşte yeni aya ve yeni mevsime hazırlanmak için ipuçları:

Biten yazı kutlayın

Umuyoruz ki şahane, unutulmaz bir yaz geçirmişsinizdir… Eğer öyleyse, her zaman hatırlamak isteyebilirsiniz. Tatilde çektirdiğiniz fotoğrafları, arkadaşlarınızla paylaştığınız mutlu anları, gittiğiniz yerden aldığınız hediyelik eşyaları bir araya getirebilir; hatıra yaz köşesi oluşturabilir ya da bir panoda sergileyebilirsiniz. Böylece hem dekorasyonunuza şık bir dokunuş katabilir hem de mutlu yaz günlerinizi onurlandırabilirsiniz.

Zihninizi hazırlayın

Değişim, ilk başlarda kabullenmesi çok zor bir şeymiş gibi gelebilir; ancak zihninizi nasıl hazırlayacağınızı bilirseniz ve kendinizi kabullenmeye açarsanız her şey çok daha kolay olabilir. Tatil bitmiş, işinizin başına dönmeye hazırlanırken aklınız sahilin sıcaklığında, yazın kokusunda, denizin tuzunda, keyifli arkadaş sohbetlerinde kalmış olabilir. Ama merak etmeyin; hızlıca şehre adapte olabilirsiniz. İşlerinizi planlayın; önceliklendirin ve sınırlarınızı zorlamamaya özen gösterin. Tıpkı soğuk bir denize adım adım giriyormuşçasına şehrin temposuna da kendinizi ılıştırarak yaklaşın. İlk günlerinizde çok yoğun bir program yaratmamaya çalışın; mola zamanlarınıza daha fazla özen gösterin, yavaş ama istikrarlı bir şehirde işlerinize dalış yapın.

İlginizi çekebilir: Şehir hayatına ve iş yaşamına daha hızlı adapte olmanın yolları

Zamanınızı planlayın

İşlerin başına geçmeden ya da okula dönmeden önce zamanınızı en doğru şekilde yönetebilmek için işleyen bir sistem kurduğunuzdan ve detaylı plan yaptığınızdan emin olun. Özellikle ilk günlerde kendinizi fazla zorlamamak için zamanınızı hem işlerinize hem de kendinize yetecek şekilde bölmeye çalışın. Sevdiklerinizle geçireceğiniz zamanlar oluşturun; bu sayede geçiş döneminde motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacak buluşmalar da planlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zaman yönetimi: Başarıya ulaşmak için zamanınızı etkili kullanın

Sonbaharı mutfağınıza taşıyın

Mevsim sebze ve meyveleriyle yeni tarifler deneyin. Balkabağının her halini keşfedin; tatlısını, çorbasını, kahvesini… Kendinizi şımartacak yiyeceklerle mutfağınızı şenlendirin. Tariflerinizde incir, üzüm, armut gibi meyvelere ve pazı, ıspanak, karnabahar gibi sonbahar sebzelerine yer verebilirsiniz. Öte yandan, yazın en sevdiğiniz meyve ve sebzelerini dondurabilir; sonbahar ve kış aylarında kullanmak üzere domates sosları, salçalar, turşular hazırlayarak buzdolabınızda depolayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sonbahar sebzeleriyle hazırlanan birbirinden lezzetli, pratik ve besleyici vegan yemek tarifleri

Bağışıklığınızı güçlendirin

Mevsim geçişleri, bağışıklığımız için tehdit oluşturan zamanlardan biri. Bu nedenle sıcak yaz günlerinden serin, yağışlı ve rüzgarlı sonbahar aylarına geçiş yaparken hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğru beslenmek, yeterli takviyeleri almak şart. Mevsim meyve sebzeleri açısından zengin tarifleri öğünlerinize ekleyebilir, özellikler vitaminler açısından zengin gıdaları tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Her mevsim olduğu gibi bu sonbaharda da bol su içmeyi unutmayın. İhtiyacınız olan gıda takviyeleri için testlerinizi düzenli yaptırmayı ve doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Fiziksel gücünüzü kaybetmemek için egzersizlerinize mutlaka günlük rutinlerinizde zaman ayırın.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için tüketmeniz gereken mikro besinler ve bağışıklığı destekleyen yiyecekler

Dekorasyonunuzu yenileyin

Yaz nasıl ki doğayla daha fazla bütünleşmeyi çağrıştırıyorsa sonbahar da evlerimize çekilmenin sinyalini veriyor olabilir. Bu nedenle, yaz aylarında hafiflettiğiniz, daha fazla alan açtığınız, ince kumaşları, terletmeyen yastık kılıflarını tercih ettiğiniz evinize biraz katman eklemeniz gerekebilir. Artık inceden üşütmeye başlayan eylül akşamları için koltuklarınıza hem dekoratif duracak hem de televizyon izlerken uyuya kaldığınızda elinizin altında olacak şık örtüler ekleyebilir; mumlarla ortamın havasını değiştirebilir; sonbaharı çağrıştıran renkleri dekorasyonunuzda kullanabilir; taze çiçeklerle vazolarınızı renklendirebilirsiniz.

Gardırobunuzu ısıtın

Yaza girerken baştan aşağı değişen gardırobu sonbahar aylarına uyarlamanın vakti geldi! Ama merak etmeyin; çok sevdiğiniz yazlık kıyafetlerinizi hemen kaldırmak zorunda değilsiniz. Eteklerinizin üzerine giyeceğiniz kazaklarla; elbiselerinizin, kolsuz üstlerinizin üzerine alacağınız hırkalarla harika mevsim geçişi kombinleri yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kazaklarınıza ve hırkalarınıza gardırobunuzda biraz açmak, ince şallarınızı geri getirmek ve yaratıcılığınızı konuşturmak, hepsi bu.

Değişimi kucaklayın

Değişime direnmek, yaşamın her alanında zorluk yaratır; hele ki karşı koyabilecek gücümüz yoksa… O nedenle, ‘kalbiniz Ege’de kalsa’ bile şehre ayak uydurmak için değişimi bir an önce kabullenmeniz şart. Sonbaharın güzelliklerini fark etmeye, değişen-dönüşen doğanın mucizesine tanık olmaya, renklenen çevrenizi keşfetmeye zaman ayırın. Rüzgarı hissedin, yağmur damlalarıyla dans edin. Geçen mevsimi sevgiyle hatırlarken; yeni gelene kucak açın.

İlginizi çekebilir: Sonbahar mevsimine geçişi kolaylaştıracak öz bakım önerileri

Bonus: ‘Yaz bitmeden’ listesi yapın

Tatil zamanı çoğumuz için bitmiş, işlere, okullara dönüş yapılmış, kavurucu sıcaklar geçmeye başlamış, eylül gelmiş olsa da yazın son demleri hala devam ediyor. O yüzden sonbahar kendisini tam anlamıyla hissettirmeye başlamadan şehirde yaz bitmeden yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini çıkarın. Görüşmediğiniz arkadaşlarınızla bir araya mı gelmek istiyorsunuz; hemen bir balkon/teras partisi düzenleyin; şehirde görmek istediğiniz yerler mi var; hemen hafta sonu gidilecek yerler listenize ekleyin; hemen bir kağıt-kalem alın, listenizi hazırlamaya başlayın.

İlginizi çekebilir: Mevsim değişikliğinin olumsuz etkileriyle nasıl baş edebilirsiniz?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!