Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey

Günlük rutininizin ve hiç bitmeyen koşuşturmaların arasında hayatı doya doya yaşayamadığınızı düşündüğünüz anlar olabilir. Hayat akıp giderken hep bir şeyleri kaçırdığınızı düşünüyor ve başkalarının bitmeyen enerjisini gördükçe hayıflanıyorsanız, belki de bildiklerinizi değiştirme zamanı gelmiştir. Her yeni güne şükran duyarak uyandığınızda, sıradan anların bile keyfini çıkararak geçirdiğinizde, hayatınızdaki şeylere tutkuyla bağlandığınızda, kısacası yaşamasını bilenlerden olduğunuzda hiçbir anı kaçırmadığınızı ve doyasıya yaşadığınızı siz de fark edeceksiniz. Yaşamasını bilenlerin olmazsa olmaz dediği ve mutlaka yaptığı, sizin de kendi hayatınız için ilham alabileceğiniz 6 şeyi, sevgili Uplifers okuyucularımız için listeledik.

1. Sevdikleriyle kaliteli zaman geçirirler

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Ailemiz ve dostlarımızla geçirdiğimiz her an kıymetlidir.

İş hayatının yorucu ve yoğun temposunun arasında sevdiklerinizi ihmal ettiğiniz anlar olabilir. Ancak ailenizin ve dostlarınızın yokluğunda, hayatınızda eksik bir şeyler olduğunu hemen fark edersiniz. Plan yapmak zor gelse de, onlarla birlikte geçireceğiniz sıradan anlarda bile enerjiniz yerine gelecek ve huzurlu hissedeceksiniz. Güneşli bir hafta sonu gününü yakalayıp spontane bir piknik yapmak tahmin ettiğinizden daha kolay. Birlikte geçirdiğiniz zamanların ne kadar kıymetli olduğunu kahkahalardan anlayabilirsiniz.

2. Spor yapmayı bir yaşam tarzı haline getirirler

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Bahane üretmeden, günde en az 45 dakikanınızı bir spor aktivitesine ayırabilirsiniz.

Sağlıklı yaşamın en önemli koşullarından biri olan sporu bir anlık heves değil de, bir yaşam tarzı olarak gördüğünüzde tüm hayatınızın da değiştiğini fark edeceksiniz. Elbette profesyonel sporcular gibi maraton koşmanızdan, saatlerce spor salonunda çalışmanızdan bahsetmiyoruz. İşe gitmeden önce bir saat daha erken kalkarak kahvaltı gibi olmazsa olmaz listenize 45 dakikalık yürüyüşleri dahil ederek başlayabilirsiniz. Tüm yoğunluğunuz arasında spora 1 saat ayırmak zor geliyorsa, sporu günlük rutininize doğal yollardan dahil etmeye çalışın. Asansör yerine merdiven kullanın, işe gidip gelirken birkaç durak önce inerek yürüyüş sürenizi artırın; yani spor yapmak haftada bir zoraki gittiğiniz bir salon olmaktan çıkıp yaşamınızın bir parçası haline gelsin.

3. Düzenli uyku uyurlar

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Düzenli ve kaliteli bir uyku, iyi yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

Bir yetişkinin günlük rutinini sorunsuz sürdürebilmesi için günlük olarak 6 ila 8 saat arasında kaliteli uyku uyuması gerekir. Günlük uyku ihtiyacınızı tamamlamadığınızda bu durum, tüm gün iş yerinizdeki performansınızı ve sevdiklerinizle ilişkilerinizi negatif yönde etkiler. Kaliteli bir uyku için mümkün olduğunca aynı saatte sessiz ve ışıksız bir ortamda yatmaya özen göstermelisiniz. Unutmayın, sabah uyandığınızda tüm enerjiniz kaliteli uykunuzdan geliyor.

4. Hobilerini tutkuya çevirirler

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Hobilerinizi, tutkuya dönüştürerek hayatınıza renk katabilirsiniz.

Vakit bulamamaktan, üşengeçliğinizden ya da “Acaba yapabilir miyim?” korkunuzdan ilgi alanlarınızı ihmal ediyor olabilirsiniz. Oysaki yeni bir müzik aleti çalmak, yemek kursuna başlamak ya da maceracı bir doğa grubuna katılmak için çok genç olmanıza veya uzun saatlere gerek yok. Haftada birkaç saatinizi ya da yarım gününüzü ayırarak yapmaktan zevk aldığınız hobilerinizi geliştirebilir ve yaşamınızın ayrılamaz bir tutkusu haline getirebilirsiniz. Örneğin doğayla iç içe geçireceğiniz vakitler arttıkça daha da fazlasını isteyeceğinizden eminiz. Kim bilir, belki bir gün hobilerinizden kendi işinizi bile kurabilirsiniz!

5. Doğal ve taze (organik) gıdalarla beslenirler

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Gün içinde tükettiğimiz besinler, tüm enerjimizi sağladığı için özenle seçilmelidir.

Sağlıklı beslenme, tüm yaşamımızı etkileyen en önemli faktörlerden biri. Hazır gıdalar, abur cuburlar ve “fast food” gibi zararlı besinler bedeninize zarar vermenin yanında, iyi hissetmenizi de engelleyebilir. Oysa ki, toprakta yetişen organik sebze ve meyveleri tüketmek bir tüm vücudunuzu canlandırırken, bir yandan da taze ve enerjik hissetmenize katkı sağlar. En yakın semt pazarlarından güvenle alabileceğiniz doğal ve taze gıdalar, iyi yaşamın en kolay ulaşılabilen parçalarından biridir. Üstelik evde tek başınıza ya da sevdiklerinizle birlikte yapacağınız yemeklerin lezzetini Michelin yıldızlı restoranlarda bile bulamayacağınızdan eminiz.

6. Bol su içerler

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Su içmek, bedeninizi tazeler.
Vücudumuzun yüzde 70’inin sudan oluştuğunu düşünürsek, sıvı tüketimi hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri. Bedeninizin yenilenmesini, cildinizin tazelenmesini ve toksinlerin vücuttan atılmasını yardımcı olmasının yanında, araştırmalar su içmenin psikolojik olarak iyi hissettirdiğini de ortaya koyuyor. Hayatın tadını çıkaranlar yani ‘yaşamasını bilenler’, gün içinde bol su tüketerek hem zihinsel hem de bedensel olarak canlanır ve tazelenirler.

Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şey
Yaşamasını bilenlerin mutlaka yaptığı 6 şeyi derlediğimiz bu yazımız, Pınar Su‘yun katkılarıyla hazırlanmıştır.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!