Yaşam kalitesi en yüksek olan 23 şehir

Dünyanın en büyük İK danışmanlık firmalarından biri olan Mercer, her yıl hangi şehirlerin en iyi yaşam kalitesini sağladığına bakan “Yaşam Kalitesi İndeksi”ni yayınlıyor.

Sıralama, türünün en kapsamlı örneklerinden biri ve çok uluslu şirketlere ve diğer işverenlere uluslararası ödevler verirken, çalışanların adil bir şekilde telafi etmelerine yardımcı olmak için her yıl güncelleniyor.

Mercer, dünyadaki 450 şehri inceleyerek hangi şehirlerin en iyi yaşam kalitesini sağladığını değerlendirmek için aşağıdaki ölçümleri dikkate alıyor:

  • Siyasal ve toplumsal düzen (politik düzen, suç, hukuk)
  • Ekonomik düzen (banka hizmetleri, döviz kurları)
  • Sosyo-kültürel düzen (medya kullanılabilirliği ve sansür, kısıtlamalar ve kişisel özgürlükler)
  • Medikal ve sağlık hizmetleri (tıbbi destekler ve hizmetler, enfeksiyon hastalıkları, hava kirliliği)
  • Okullar ve eğitim düzeyi (eğitim standartları ve yabancı okullara erişim hakları)
  • Toplumsal hizmetleri ve ulaşım kolaylıkları (elektrik, su, toplu taşıma hizmetleri, trafik yoğunluğu)
  • Kültürel ve sosyal hizmetler (restoranlar, tiyatrolar, sinemalar, spor alanları)
  • Tüketim ürünleri (Gıda ve günlük tüketim ögelerinin ve araçlarının mevcudiyeti)
  • Konut imkanları (kiralık konut olanakları, ev eşyaları ve mobilya bakım hizmetleri)
  • Doğal çevre (iklim, doğal afet kayıtları)
İşte yaşam kalitesinin en yüksek olduğu 23 ülke:

1. Viyana, Avusturya

Bu şehir sıralamayı üst üste yedinci kez 1. tamamlıyor. Tuna Nehri’nin doğusundaki Viyana, Avrupa Birliği şehir sınırları içindeki nüfusa göre yedinci en büyük şehirdir ve kültürel açıdan çok zengin bir kenttir.

2. Zürih, İsviçre

Şehir ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi olarak bilinir. Zürih dünyanın refah düzeyi en yüksek şehirlerindendir.

3. Auckland, Yeni Zelanda

Kent, iki büyük limana sahip ve dengeli ekonomisi, pastoral bir ortam ve yüksek kişisel güvenlik seviyeleri ile listenin başlarında geliyor.

4. Münih, Almanya

Zürih Almanya’nın adeta güç kaynağı. Listenin başlarında yer almasının nedeni ise en iyi yaşam kalitesine sahip olmasıdır.

5. Vancouver, Kanada

Vancouver, farklı etnik grupların bir arada yaşadığı bir kozmopolit bir kenttir.

6. Düsseldorf, Almanya

Batı Almanya’daki şehir, moda endüstrisi ve sanat alanındaki gelişmişliği ile biliniyor ve Mercer’ın 10 analitik ölçüsünün iyi dengesiyle neredeyse listenin başında geliyor.

7. Frankfurt, Almanya

Ticaret merkezli şehir, “Frankfurt Motor Show” da dahil olmak üzere dünyanın en ünlü bazı fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

8. Cenevre, İsviçre

Şehir, küresel bir diplomasi merkezi olarak görülüyor ve dünyanın en zengin bazı insanlarına ev sahipliği yapıyor. Cenevre inanılmaz derecede güvenli bir kent ve nüfusu oldukça eğitimli.

9. Kopenhag, Danimarka

Şehir, “dünyada yaşanabilecek en mutlu yer” olarak kabul ediliyor. Başlangıçta bir balıkçı köyü olan Kopenhag, günümüzde güçlü kentsel ve kültürel gelişime sahip bir kent haline geldi.

10. Basel, İsviçre

Yaklaşık 165.000 kişilik küçük şehir, Almanya, Fransa ve İsviçre arasındaki sınır üçgeninde bulunuyor ve güzel çevresi ve güçlü ekonomisiyle biliniyor.

11. Sidney, Avusturalya

Şehir, ülke ekonomisinin % 7’sini temsil ediyor. Doğal çevresi, hava durumu ve büyüyen kültürel ortamı Sidney’i listede yukarılara taşıyor.

12. Amsterdam, Hollanda

Amsterdam Avrupa’nın finans merkezlerinden biridir. Kozmopolit şehir, modern ve kentsel yaşamı rekreasyon ve eğlenceye yönelik rahat tutumlarla birleştiriyor.

 13. Berlin, Almanya

Almanyanın başkenti olan Berlin, iyi istidham olanakları, yüksek konut standartları, sağlam kişisel güvenliği, çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle iyi bir yaşam kalitesi sunuyor.

14. Bern, İsviçre

Kent, Mercer tarafından dünyanın ikinci en güvenli şehri olarak görülüyor. Zira tarımda olduğu kadar geleneksel endüstride de zengin olması ve aynı zamanda işsizlik oranının düşük olması nedeniyle bölge bir hayli değer kazanıyor.

15. Wellington, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın en kalabalık ikinci kenti Wellington, muhteşem hava koşullarına sahip bir yer, aynı zamanda burası ülkenin en politik bölgesi.

16. Melbourne, Avusturalya

Melbourne; eğitim, sağlık, araştırma ve geliştirme için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Gelişen turizm ve eğlence sektörleri şehri daha da zenginleştiriyor.

17. Toronto, Kanada

İkonik CN Tower’a ev sahipliği yapan Toronto, Kanada’nın finansal sermayesi. Aynı zamanda Kanada’nın en büyük beş bankasına ev sahipliği yapıyor. Eğlence dünyasını her gün daha da büyütüyor ve her yıl ünlü Toronto Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

18. Ottawa, Kanada

Araştırma ve kültür kurumlarının zenginliği ile bu şehir Kanada’da en eğitimli kenti olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda işsizlik oranı bir hayli düşük. Ottawa, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

19. Hamburg, Almanya

Kuzey Almanya’nın en büyük liman kenti ülkedeki ikinci büyük liman kentidir. Günümüzde ise medya ve endüstride bir merkez haline geldi. Ayrıca Hamburg dünyanın en eski ikinci bankası olan Berenberg Bankası’na ev sahipliği yapıyor.

20. Stockholm, İsveç

Sermaye, çalışma, yaşam, emniyet alanlarındaki gelişmişliğiyle iyi bir yaşam kalitesi sunan dünyanın en konforlu ve güvenli yerlerinden biridir.

21. Lüksemburg

Belçika ve Fransa’ya sınırları olan bu küçük Avrupa ülkesi inanılmaz derecede zengin bir yer  ve suç oranı epey düşük.

22. Perth, Avusturalya

Avustralya, dünya genelinde en yüksek yaşam kalitesine sahip ülkedir. Batı Avustralya kenti Perth, ülkenin en güzel plajlarının bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır.

23. Montreal, Kanada

Bu şehir Kanada’nın geneldeki sıralamasını yükselten beş şehrinden biridir. Fransızca konuşulan şehir kendini; ticaret, finans ve teknoloji merkezi olarak ön planda tutuyor.

Kaynak:
BusinessInsider

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!