Yaşam enerjiniz bedeninizde özgürce yol alabiliyor mu?

Enerji, kelime olarak birçok alanda kullanılıyor. Çoğu kişide okulda öğrendiğimiz potansiyel ve kinetik enerji, vücudumuzda yediğimiz besinleri yakarak ortaya çıkan enerji ilk akla gelenler oluyor.

Artık benim aklımda ilk canlanan ise bu tanımlardan daha derin olan yaşam enerjisi!

Bu tanımlardan farklı olan, ama aslında aklımıza ilk gelmesi gereken yaşam enerjisiyle nasıl tanıştığımdan bahsetmek istiyorum. Benim bu enerjinin varlığıyla tanışmam tesadüf üzerine oldu. Üniversite mezuniyetinden sonra iş hayatına başlamam, hareketli sosyal hayatımın yerini daha rutin bir hayatın alması, bazı farkındalıkları da beraberinde getirdi.

O dönemde her şey “yolunda” gidiyorken beni mutsuz eden bir şeyler vardı ama tanımlayamıyordum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine psikolog ya da psikiyatriste gitmek yerine, alternatif yol olarak vücut enerjisi dengelemesi üzerine çalışan birisiyle görüştüm. Neden görüşmek istediğimi, ne problemim olduğunu tanımlamaya çalıştığım sırada kendimi ağlarken bulmuştum.

Uzun konuşmamız sonrasında enerji dengesi uygulaması yapacağını belirtti. Nasıl bir şey olacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu, arkadaşım da pek detay vermemişti ama bir şekilde güveniyordum. Vücudumda enerji tıkanıklığı olan yerleri tespit etmek için enerji çakralarımı kontrol etmeye başladı. (O zamanlar enerji çakraları hakkında bir bilgim olmadan gitsem de sonrasında ilgimi çekmesi üzerine araştırmalarımla ne kadar kuvvetli bir çalışma olduğunu anladım ve bu kadim bilgiye hayranlık duymaya başladım.) Vücudumda farklı bölgelerde, kontrol sırasında hissettiğim bölgesel sıcaklık hissi beni çok şaşırtmıştı. Resmen elini değdirdiği bazı yerler yanıyordu ve biliyordum ki bir şekilde şifalanıyordu çünkü ara ara bir rahatlama hissi ile birlikte gözlerim doluyordu. Sanki bir şeyler çözülüyordu içimde.

Uygulama sonrası konuştuğumuzda yaşam enerjimiz vücudumuzda rahat şekilde dolaştığında, ruh-beden-zihin dengemizin sağlandığını; fakat vücudumuzda herhangi bir bölgede enerjinin rahat akmadığı, “tıkanıklık olan” noktalar var ise bunun dengesizlik yarattığını öğrendim. Benim yaşadığım ve mutsuzluk diye tanımladığım durum bu dengesizlikten kaynaklanıyordu! Bu görüşme sonrasında başlayan farkındalık yolculuğum, hayatımda güzel dönüşümleri deneyimlememi sağladı. Bu deneyimlerimden diğer yazılarımda bahsedeceğim, biz enerji konusuna geri dönelim…

Bahsettiğim gibi vücudumuzda dolaşan enerji rahatlıkla akıyorsa ruh-beden-zihin dengemizle yaşıyoruz ama tıkanıklık bulunuyorsa dengemiz bozuluyor ve stresimizin, hastalıklarımızın, iletişim problemlerimizin, kısacası hayat kalitemizdeki düşüşün ana sebebi bu dengesizlik oluyor.

Bunu deneyimlemeden bir yerde okusam, aman işte entel-popüler şeyler derdim ama kendim deneyimleyince ben de böyle bir enerjinin varlığına şaşırdım. O hissettiğim sıcaklık duygusunu yıllar sonra hala hatırlıyorum ve unutacağımı da hiç sanmıyorum.

Yaşam enerjisine dikkat etmeye başladıkça etrafımda birçok değişiklik olmaya başladı. Ben tıkanıklıkları çözdükçe işim değişti, evim değişti, çevremdeki insanlar değişti. Çünkü düşünce yapımı, bakış açımı değiştirdiğim için ben değişmiştim ve yeni enerjimle çevremde de bu enerjiye yakın olan kişiler, olaylar beliriyordu. Ve ben daha az stresli, daha mutlu hissediyordum.

Hepimizin hayatında “bir şey eksik ama ne, sorun nerede, neden hep benzer kişilerle karşılaşıyorum, kronik hastalığım bir şekilde geçmiyor, bunlar da hep beni buluyor” soruları olduğunu biliyorum. Hepsinin cevabı, vücudumuzdaki bu yaşam enerjisinin tıkalı olduğu bir yerlerde saklı. Ya sürekli aynı konulara odaklı düşünüyoruz ve benzer durumları hayatımıza çağırıyoruz, ya fiziki olarak sağlıklı olmayan bir duruşta duruyoruz ve bu nefesimizin düzgün akmasını engelliyor. Ne olursa olsun yaşam enerjisinin düzgün akmadığı bir gerçek.

Vücudumuzdaki yaşam enerjisinin rahat akmadığı yerleri şifalandırmanın birçok yolu var. Herkesin kendini rahat ve mutlu hissettiği bir yolla başlaması mümkün. Hangi yolu seçerseniz seçin, yaşam enerjinizin farkına vardığınız ve tıkanıklıkları açtığınız zaman hayatınızda bir türlü yoluna sokamadığınızı düşündüğünüz konuların kendiliğinden çözüleceğini göreceksiniz. 

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam