Yalnızca karnınızı değil ruhunuzu da besleyecek besinler

Her duruma göre modu değişen insanlar vardır; belki çoğumuz… Moral seviyesi, gördükleri ve duydukları ile bile yükselip düşebiliyorsa yiyecekler ile nasıl değişmesin değil mi? Gerçekten de bazı besinler ile stres kaygı durumlarından etkilenmeyi en aza indirgemek mümkündür.

Görüp duyduklarımızdan etkilenen ruh halimiz yediklerimizden de etkileniyor.

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlamıştır: “Sağlık; sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir”. Bu noktada bedensel sağlığa katkı sağlayacak ruhsal sağlığın ne kadar da önemli olduğunu görüyoruz. Özellikle yaşadığımız dönemde, coğrafyamızda ve en önemlisi küçük aile ve işimizde stres ile baş etmeye çalışmak bizleri çok yoruyor. Hepimiz için zorlu olan hayatta kontrolü ele almak da yine size düşüyor. Sorunlar ağırlaşmadan durumun farkına varmaya başladığımızda vücudumuzdaki bu baskıyı stresi azaltmak için bazı besinlerden yararlanmakta fayda var.

Beyindeki ruh halini kontrol eden nörotransmitterlerin (serotonin, dopamin, endorfin) ana kaynağı da besinlerdir. Bu nörotransmitterler;

  • Serotonin: rahatlama ve sakinleşme ile ilgilidir. Üretimi arttığında stres ve gerilim hissi azalır, uyku rehavet hali yerleştiğinden kişi yavaşlar.
  • Dopamin: atak ve uyanık olma ile ilgilidir. Üretimi arttığında kişi hızlı düşünür hızlı tepki verir ayrıca daha dikkatli ve daha motivedir, refleksleri hızlanır ve enerjiktir.
  • Endorfin: pozitif ruh hali ve iştah ile ilgilidir. Üretimi arttığında acıya dayanma gücü artar, stres azalır yani doğal uyuşturucu etki yapar. Egzersiz sırasında da salgılanır. Ayrıca düzenli egzersiz bu 3 nörotransmitterin salgılanmasını sağlar.
İşte ruhunuzu besleyen 7 besin:
Çikolatadan 2 küçük kare yediğinizde optimal beyin mutluluğu yaşatır.

1. Çikolata: İlk başlarda çikolata yorgunluğu gidermek amacıyla kullanılırdı. Şimdilerde durum biraz daha farklı… Endorfin ile ilişkili olan çikolatadan 2 küçük kare yediğinizde optimal beyin mutluluğu yaşatır. Bu küçük miktar sizi rahatlatarak vücutta oluşan gerginliğin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

2. Kefir ve yoğurt: İçinde probiyotik olan besinleri düzenli tüketmek bağırsaktaki yararlı bakterilerin artmasını sağlayarak serotonin seviyesinde artışa neden oluyor. Stresli zamanlarda da ihmal etmeden günde 1 su bardağı kefir ve 1 kase yoğurt tüketmeye özen gösterin.

3. Zerdeçal: Dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Düzenli zerdeçal tüketmek depresyona yakalanma riskinizi düşürür. Zerdeçalın bu şekilde etki edebilmesi için içindeki kurkuminin aktifleşmesi gerekir, bunun için ısıtılmış zeytinyağı karabiber ve zerdeçal üçlüsünün bir araya gelmesi gerekmektedir.

4. Muz: Dopamin ve serotonin seviyelerini arttırır. Kaygı, endişe ve depresyon gibi duygu durumlarını hafifletir. 1 orta boy muz mutluluk ve de tatlı krizleri için birebir…

5. Adaçayı: Sinirleri yatıştırıcı etkisi meşhur olan adaçayı bu etkisini endorfin salgısını artırarak yapar. Zihinsel performansınızı arttırarak mutluluk merkezine etki eder. Gün içinde adaçayına da yer açmayı ihmal etmeyin.

Haftada en az 2 kere 150 gram kadar balık size iyi gelecek.

6. Balık: Özellikle somon dopamin artışına katkıları nedeniyle olmazsa olmazlar arasındadır.  Ayrıca Omega 3 kaynağı olması ile de depresyon gelişmesini engellemeye katkı sağlıyor.  Haftada en az 2 kere 150 gram kadar balığa sofralarda yer açalım.

7. Bal: En sağlıklı şeker kaynağı olan bal bağırsak mikroflorasını destekleyici etkiye sahip bu yönüyle de serotonine olumlu katkı sağlıyor. Her gün 1 yemek kaşığı kadar bal tüketmek rahatlama ve sakinleşme için birebir.

İlginizi çekebilir: Zayıflama sürecinde unutmamanız gereken 8 gerçek

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam