Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 8-12 Mart 2021

Gün geçmiyor ki yenilemek, yenilenmek için keşifler yapmayalım. Yenilikleri yakalamak, hayatınıza katmak için wellness dünyasında neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? En güncel wellness haberlerini ve trendlerini siz değerli Uplifers okuyucularımız için derledik. Keyifli okumalar…

“Apple”, 2030 yılında akıllı lens üretmeyi planlıyor!

Kulağa inanılmaz gelse de Apple’ın gelecek planlarında gözler ve gözlükler yer alıyor. 2030 yılında akıllı lensler üretmeyi planlayan Apple, bu lensler ile insan gözünün görüş kalitesini artırmayı veya iyileştirmeyi değil; dijitali gerçekliğe aktarmayı hedefliyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip olması tasarlanan akıllı lensler ile örneğin; bir mağazaya baktığınızda açılış saatlerini görebilmeniz bekleniyor. Akıllı lenslerin, iPhone’lara bağlanabileceği, hatta gözlük projelerinin de (iGlasses ya da Apple Glass) olduğu dedikodular arasında yer alıyor.

Kaynak: unilad

Zamanınızı kolayca planlamanızı sağlayacak en iyi uygulamalar

Gün içinde hepimizin birçok iş yetiştirmesi gerekiyor. Evde yapılacaklar, iş yerinde bitirilecekler, özel işler, dinlenme zamanı derken günün planlaması karışıyor ve çoğu zaman gün yetmiyor…Zamanı kolayca yönetebilmek için dünyanın en başarılı iş adamlarından Bill Gates ve Elon Musk’ın da kullandığı bir taktik olan “Time Blocking”i sizlerle paylaşacağız. Türkçe’de “Zamanı Bloke Etme” anlamına gelen “Time Blocking”, bir zaman yönetimi tekniği. Görevlerinizi, önceliklerine göre sıralayıp gününüzün her dakikasını planlayarak en yüksek verimi almanızı sağlıyor. İşlerinizi kategorilere ayırıp onlar için en uygun saati seçmelisiniz. Örneğin, daha derin odaklanma gerektiren işlerinizi sabah saatlerine planlayabilir veya öğleden sonraki zamanın daha verimli olacağını düşünüyorsanız o saatleri seçebilirsiniz. İşlerinizi kategorilere ayırıp her bir kategori için belirlediğiniz zaman aralığı süresince çalışmak ve bitirmek önemli. Molalarınızı da planlamayı unutmayın !

Bu konuda yardımcı olacak, zamanı bloke etme içeriğine sahip telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalar ise şu şekilde: Clockwise, TimeBlocks, Clockify, Skedpal, Plan, Timebloc, Things, Todoist, Any.do, HourStack.

Kaynak: Lifehack

İlginizi çekebilir: Zaman yönetimi kitapları: Verimlilikle ilgili ilham verici kitap önerileri

Kendinizle yeterince zaman geçiriyor musunuz?

Sevdiğiniz, size iyi gelen insanlarla yeterince zaman geçirmemek bir problem oluşturabilir; fakat kendinizle baş başa kalamamak da öyle…

Yalnız kalmanın olumsuz etkilerini araştıran çalışmalar aksini gösterse de, tek başlarına yeterince zaman geçiremeyen insanlar da birçok olumsuz duyguyu barındırabiliyor. Carleton Üniversitesi’nde yürütülen ve sonuçları geçtiğimiz gün Psychology Today‘de yayınlanan bir araştırma, insanların yalnız başlarına zaman geçirmesinin de sosyalleşme kadar önemli olduğunu gösteriyor. Katılımcılara uygulanan testlerde yalnız başlarına yeterince zaman geçiremeyen kişilerin daha stresli, daha memnuniyetsiz ve daha depresif hissettikleri gözlemleniyor. Benzer çalışmalarda yalnız kalmanın olumsuz etkiler yarattığı ortaya konulmuş olsa da, önemli nokta kişinin bu deneyimi isteyerek mi yoksa istemeyerek mi yaşadığı olarak belirlenmiş. Yine de etkilerini farklı sunsalar da hepsinin ortak noktasında dengeyi kurabilmek yaratıyor. En iyisi, sosyal çevrenizle vakit geçirdiğiniz kadar, kendinize de özel zaman yaratmanız.

İlginizi çekebilir: Yalnız vakit geçirme sorunsalı: keyif mi bekleme mi?

Machine Memoirs: Space

Yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un yeni solo sergisi “Machine Memoirs: Space”, 19 Mart’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

18 Mart tarihinde yapılacak olan özel gösteriminden sonra 19 Mart’ta ziyaretçileriyle buluşacak olan sergi Pilevneli (Dolapdere)’de yer alacak. Sergi, pazar günleri hariç diğer günlerde 10.00-18.00 saatleri arasında arası açık olacak. Etkileyici ve farklı tarzdaki eserleriyle adından söz ettiren Refik Anadol’un uzay temasını içeren bu sergisinde birbirinden görkemli yapıtlar bizleri bekliyor olacak. (Covid-19 önlemleri kapsamında gün ve saatlerde yapılabilecek olan değişiklikleri takip etmenizi öneririz.)

Kaynak: Pilevneli

Kağıttan Hayatlar

Etkileyici bir dram filmi…

İzleyecek yeni bir şeyler olsa diyorsanız, bu haber tam size göre. Çağatay Ulusoy’un başrolünde yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filmi yeni bir Türk yapımı içerik olarak Netflix’te yerini almaya hazırlanıyor. 12 Mart günü seyircileriyle buluşacak olan film, kağıt toplayarak geçimini sağlayan Mehmet’in hayatının 8 yaşındaki Ali’nin girmesiyle nasıl değiştiğini konu alıyor. Hafta sonunu evde geçirecekler için iyi bir film tercihi olabilir.

İlginizi çekebilir: En iyi Netflix dizileri: Keyifle izleyeceğiniz Netflix dizi önerileri

Ananas çantalar, kaktüs cüzdanlar, mantar kartlıklar mı? 

“Gelecek, bitkisel bazlı derilerdir…”

Doğaya ve hayvanlara saygı inancıyla yola çıkmış olan Lufyen markası, tamamen vegan ürünleri bizlere sunuyor. Markanın ismi, İngilizce’de eski dilde “sevmek, beğenmek” anlamına gelen “lufian” kelimesinden türetilmiş. Birçok farklı bitkisel bazda deriden üretilmiş ürünlerde güzel tasarımların doğayla nasıl bütünleştiğini görmek hayranlık verici. Kendinize veya doğanın bilincinde olan sevdiklerinize güzel bir hediye fikri olarak aklınızın bir köşesine not edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 1-5 Mart 2021

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!