Wellness haberleri ve güncel wellness trendleri: 1-5 Mart 2021

En güncel wellness haberlerini ve trendlerini siz değerli Uplifers okuyucularımız için derledik. Wellnes dünyasında neler olduğunu öğrenmek, yeniliklerden haberdar olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Türkiye’de bir ilk: Doğada çözünebilir takılar

Doğaya ve insana saygı anlayışı ile yola koyulan Hüseyin Abdik ve Mesut Abdik’in yarattığı, Türkiye’nin ilk sürdürülebilir takı markası olan “Runda Jewelry” doğayı el işçiliği ile buluşturuyor. Koleksiyonda çağdaş, nostaljik gibi birbirinden farklı temalara sahip her bir tasarım, kolektif bilinci yansıtıyor. Runda’da her ürün, kendi tasarımının ilhamını yansıtan bir tohum kartı ile birlikte alınıyor. Doğal üretime oldukça önem veren kurucuları, yıpranmış, atık altın olarak değerlendirilen altını kendi sahalarındaki teknolojileri ile yeniden üretim döngüsünün içine almayı başarıyorlar. Bu sayede kendi fabrikalarında da ekonomi döngüsünün sürekliliğini sağlıyorlar.

Man & Woman Challenge Triatlon Yarışı

Rekabetin cinsiyeti olur mu? ile yola çıkılmış bu yarış için bizim yorumumuz: Olmaz !

Bodrum, bu yıl 23-24-25 Nisan tarihlerinde dünyanın en zor mücadeleleri içinde yer alan “Triatlon Yarışı”na ev sahipliği yapacak. Hem kuvvet hem dayanıklılık gerektiren bu yarışta yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere üç farklı parkur yer alıyor. Oldukça ses getirecek olan bu etkinlik Ali Cem Aktaş, Engin Çetinay ve geçmişinde milli bir triatlet olan Mert Onaran’ın organizatörlüğünde gerçekleşecek. Hem birbirleriyle hem de kendileri ve doğa ile mücadele içinde olacak olan yaklaşık 400 sporcunun katılımı planlanıyor. Bu yarışı en özel kılan ise sporda cinsiyet eşitliğine destek olmak amacıyla vurgulanmış sloganı!

Frekansların gücüyle iyileşme: Healy

Hücrelerimiz içsel veya dışsal birçok sebepten ötürü ideal titreşim seviyesinden aşağıya düşebiliyor, bu da görevlerini yerine getirememelerine neden oluyor. Bozulan, zarar gören hücrelerin sayısı arttıkça vücutta çeşitli rahatsızlıklar meydana gelmeye başlıyor. Hücrelerimizin normale dönmesi, sağlıklı bir hal alması için frekansların gücünden yararlanan Alman teknolojisine sahip Healy isimli bir cihaz, her bir organ, sistem veya psikolojik durum için ideal frekans aralığını uyguluyor. Kolay kullanıma sahip, taşınabilir ve giyilebilir olma özellikleri ile size engel olacak, hareket kısıtlayıcı olumsuz bir durum yaratmıyor.

Ayurvedik uzmanların iyi bir uyku için uyguladıkları 2 yöntem

İnsan vücudunu oluşturan elementlerin bir denge içinde olduğunu savunan ayurvedik uzmanlar, bu denge bozulduğunda olumsuz hislerin de çoğaldığını vurguluyorlar. Bu olumsuz hislerin başında aşırı stres, kaygı bozukluğu, uyku problemleri gibi durumlar geliyor. Uyku rutinini bir düzene sokmak ve uykuya rahatça dalabilmek için saf yağdan (ghee) faydalanarak uygulanabilecek 2 yöntem öneriyorlar:

Uyumadan yaklaşık yarım saat önce: Uyku Toniği

 • 1 su bardağı ılık badem sütü,
 • 2 yemek kaşığı saf yağ,
 • 1 yemek kaşığı bal,
 • Bir tutam muskat,
 • Bir tutam kakule ile hazırlayabileceğiniz içeceğiniz sizi uykuya hazırlayacaktır.

Uyumadan hemen önce: Ayak Masajı (Padabhyangam)

 • 1 yemek kaşığı saf yağ ile ayak tabanlarına hafif dokunuşlarla, her bir parmağı içerecek şekilde yavaş, dairesel hareketlerle masaj yapın.
 • Sonrasında ayakları sıcak tutacak kalın bir çorap giyerek uykuya geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Aralıklı oruçta çay mı kahve mi?

Son zamanların en popüler konularından bir tanesi aralıklı oruç (intermittent fasting) ve kahve ikilisi. Peki kahve aralıklı orucu bozuyor mu, uzmanlar ne diyor? Kahve severleri sevindirecek bir haber: Hayır, kahve de çay da aralıklı orucu bozmuyor. Dr. Will Cole yeni yayımlanan kitabı Intuitive Fasting’de bu soruyu cevaplarken güzel tarifler de veriyor. Kahvenize, şeker veya süt eklemediğiniz sürece açlık aralığınız boyunca tüketebilir hatta aşağıdaki tarifle metabolizmanızı hızlandıracak bir sağlıklı yaşam iksirine dönüştürebilirsiniz:

 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı saf yağ
 • 1 bardak taze demlenmiş organik kahve

Eğer bu süreçte çay tüketmek isterseniz de şöyle bir tarifi var:

 • 1 bardak çay
 • ¼ çay kaşığı vanilya özü
 • 1 yemek kaşığı saf yağ
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • İsteğe göre ketojenik tatlandırıcı

İlginizi çekebilir: 
Kaliteli uyku, kaliteli yaşam: Derin bir uyku için 6 öneri
Kadın-erkek eşitsizliğini yıkmak için neler yapılabilir? 
Sürdürülebilirlik, atıksız yaşam ve çevre dostu alışkanlıklar: 2020 yılının en çok okunan Green Up yazıları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!