Ayak refleksoloji masajı ile en huzurlu uykuya sahip olun

Rahat ve huzurlu bir uykudan daha tatlı ne olabilir ki? Uyuduğunuzda, zihniniz ve bedeniniz yenilenir ve iyileşir. Rüyalarınız süresince, bilinçaltı zihnininiz gün içerisinde yaşadıklarınızı anlamlı hale getirir ve bilinçüstü zihniniz ya da ‘Yüksek Benlik’iniz ise size daha iyi bir yaşamın rehberliğini sunar.

Bazen rahatlatıcı ve canlandırıcı bir uykunun bizden kaçtığı hissine kapılırız. Günün stresiyle boğuşurken uykunun özlemiyle dolarız ya da uykusuzluk sorunu yaşıyorsak uyku bizim için tek ilaç gibi görünür.

Kimyasal ilaçlar kullanmak yan etkileri ve bağımlılık yaratmaları sebebiyle önerilmemektedir. Bu noktada refleksolojinin tamamen doğal rahatlatıcı etkisini denemelisiniz. Kendinize mini refleksoloji seansları düzenleyerek hep arzuladığınız uykuya kavuşabilirsiniz.

Ayağınızdaki, elinizdeki, yüzünüzdeki ve kulağınızdaki refleks noktalarını uyararak refleksolojinin tüm bedeninize, organlarınıza ve bezlerinize zarifçe etki etmesini sağlayabilirsiniz. Ayağınıza uygulayacağınız basit bir refleksoloji rutini doğal bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Tek bir ayağınızda yaklaşık 15.000 sinir bulunmaktadır ve bu da ayak refleksoloji masajının neden rahatlatıcı, efektif ve yatıştırıcı etkiye sahip olduğunu anlatan nedenlerden sadece biridir.

ayak_haritasi
Ayak Refleksoloji Haritası

Refloksolojistler, ayak haritası kullanarak tüm organların, bezlerin ve vücudun birbiriyle eşleşen parçalarının nerede olduğunu görürler. Ayak baş parmağınızın altında bulunan top göğsünüzü, ayağınızın kıvrımı ise omurganızı ve kıvrımlarınızı yansıtır.

15 dakikalık kısa bir egzersizle 4 kolay adımı uyku öncesi zamanınıza dahil edip eşsiz bir uyku deneyimi yaşayabilirsiniz:

  1. Ayaklarınızı birer birer basit gevşetme hareketleriyle rahatlatın: Bastırın ve sıkıştırın, hafifçe vurun ve nazik bir şekilde yoğurun, nasıl iyi hissediyorsanız öyle yapın. Bastırmayla tamamladıktan sonra sırayla iki ayak baş parmağınızı da 5-10 saniye ayağınızdaki midenize denk gelen noktaya doğru çekin.
  2. Ayağınızın arkasından başlayarak ayak parmağınızın ucuna kadar baş parmağınızla bastırarak hareket edin (bir tırtılın hareket etmesi gibi düşünebilirsiniz). Parmağınızla hareket ederken refleks noktalarına parmağınızın üst kısmıyla bastırın.

Eğer vücudunuzda ağrı duyduğunuz başka başka bölgeler varsa, refleks noktaları veya merkezlerine bastırarak rahatlatabilirsiniz.

  1. Rahatlatma tekniklerini yeniden uygulayın ve baş parmakla bastırma uygulamasını her iki ayakta da mide bölgesine denk gelen noktaya bastırarak sonlandırın.
  2. Hafif bir meltem etkisi yaratan dokunuşlarla sonlandırın. Parmak uçlarınızı ayağınızın üstünde, arkasında, yanlarında gezdirerek hafifçe derinize dokunun. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Bu sinirleriniz için yatıştırıcı özelliği taşımaktadır.

Refleksolojiyi daha iyi anlamanız için aşağıdaki video size yardımcı olacaktır.

Refleksoloji nasıl uygulanır?

Refleksoloji sizin derin bir dinlenme durumunda olmanızı sağlar ve kendinizle ilgili önerilere açık hale gelirsiniz.

İlgili yazı: Etkili bir alternatif terapi: “Refleksoloji”

Her gün sahip olduklarınız ve geçirdiğiniz güzel anlar için şükredin. Yarının nasıl olacağını zihninizde canlandırın.

Uyku zamanı ritüeliniz partnerinizle yapacağınız mini refleksoloji seanslarıyla besleyici bir değişim yaşayacaksınız. Hatta aynı teknikleri çocuklarınızın kolayca uykuya dalması için ona uygulayabilirsiniz. Tatlı rüyalar 🙂

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!