Etkili bir alternatif terapi: “Refleksoloji”

Etkili bir alternatif terapi: "Refleksoloji"
Etkili bir alternatif terapi: “Refleksoloji”

Refleksoloji, stresten arınmak, acı ve ağrıyı azaltmak ve vücudun sistemli bir şekilde çalışmasını sağlamak için uygulanan alternatif bir terapi yöntemidir.

Uplifers olarak, alternatif terapilerin öne çıkan yöntemlerinden olan refleksolojiyi ve refleksoloji hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji, sinir noktalarını belirli tekniklerle uyararak elektrokimyasal mesajlar oluşturan, böylece kan dolaşımını ve organları uyarmayı amaçlayan alternatif bir terapi yöntemidir. Tekniğin temelinde, vücutta özellikle el ve ayaklarda bulunan refleks alanları ve bu alanların bağlı bulunduğu organlar ve sistemler bulunur.

Kökeni Antik Yunan ve Çin’e dayanan refleksoloji, 1890 yılında İngiltere’de Sir Henry Head tarafından yeniden araştırılmaya başlandı. 1915’te ise Dr. William H. Fitzgerald, refleksolojiye benzeyen “bölge terapisi” konseptini ortaya çıkardı. Vücudu 10 bölgeye ayırarak, eller ve ayaklarda her biri için refleks noktalar belirledi. 1938  yılında fizik tedavi uzmanı Eunice Ingham’ın “Stories the Feet Can Tell” kitabını yayınlamasıyla da, refleksoloji daha yaygın bir metod olarak kullanılmaya başlandı.

Nasıl çalışır?

Refleksoloji, eller, ayaklar ve kulak çevresinde bulunan belirli refleks alanlarına baskı uygulanarak elektrokimyasal mesajlar oluşturulmasını sağlar. Sinir sistemi tarafından direk olarak algılanan bu mesajlar, “qi” yani vücutta bulunan hayat enerjisini etkileyerek, kan dolaşımının ve organların uyarılmasına yardımcı olur.

Refleksolojistler, eller ve ayaklarda bulunan baskı alanlarını gösteren bir haritayla çalışır. Bu noktaların farklı metodlarla uyarılmasıyla vücudun belirli alanlarının çalışması tetiklenir. Böylece acı, ağrı ve çeşitli hastalıkların engellenmesi amaçlanır.

Refleksoloji tamamlayıcı bir terapi olarak, gereken durumlarda medikal terapinin yanında uygulandığında olumlu sonuçlar vermektedir. Ayrıca endorfin salgısını arttırarak, iyi hissetmenize yardımcı olur.

Refleksoloji, her yaştan bireylere uygulanabilir. 45-60 dakika arası süren bir seans öncesinde, bir uzman sağlık durumunuz ve yaşam tarzınızla ilgili gerekli bilgileri alır ve size uygun olan metodu seçerek uygulamaya başlar.

Refleksolojinin faydaları

 • Kan dolaşımını ve kan basıncını düzenler.
 • Vücudun yetersiz çalışan bölgelerini uyarır.
 • Uyku problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Endorfin salgısını arttırarak, stresi ve acıyı azaltır, iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Duygusal dengesizliklerin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Hormonların salgılanmasını düzenler.
 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Sindirim sistemi problemlerini azaltır. İshal ve kabızlığı önler.
 • Ağrıyı ve acıyı azaltır.
 • Operasyon sonrası hızlı iyileşme sağlar.
 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!