Uykuda aradığımız cevapları bulmak için iki yöntem: Balon ve çember teknikleri

Bu yazımda, uyku sürecinden doğru ve sağlıklı faydalanabilmek için iki teknik paylaşacağım. Niyetlerimizin ve merak ettiklerimizin cevaplarını hem gün içindeki zihinsel kurgulardan arındırarak, hem de daha önceki deneyimlerin etkisinde kalmadan almak için yararlanabileceğimiz bu çalışmaları ilk hafta düzenli olarak her gün yapabilir, daha sonraları ise gerektikçe, ihtiyaç duydukça tekrar edebiliriz. Bu egzersizleri sadece bir niyetimiz, telkinimiz olduğunda değil, bir duygumuzu tespit ettiğimizde ya da kendimizi gergin hissettiğimiz zamanlarda da uygulayabiliriz.

Her iki teknikte de başlamadan önce mutlaka uzanıyor ve sağ burun deliğimizi kapatıyoruz. Bedenimizin tüm ağırlığını yatağımıza bırakarak, sol burun deliğimizden uzun, yavaş nefesler alıp veriyoruz, günün gerginliğine göre en az 20 tane nefes alıp vermemiz gerekiyor. Eğer zor bir gün geçirdiysek, nefes sayımızı artırmamız iyi olacaktır. Daha sonra her iki burun deliğinden aldığımız sıradan nefeslere geçebiliriz.

  • İlk tekniğimizde sevdiğimiz renkte bir balon hayal ediyoruz.
  • Balonun içerisine gün içerisinde bizi yoran, üzen, kıran tüm insanları, enerjileri, duyguları, kendimizi iyi hissetmediğimiz tüm durumları dolduruyoruz. Aceleye getirmeden, gözlerimiz kapalıyken hayal edebileceğimiz gibi, sadece düşünerek de yapabiliriz.
  • Hepsinin bittiğinden emin olduktan sonra balonun ağzını kapatıyoruz, balonu serbest bırakıyoruz, havalandığını düşünüyoruz.
  • Balon tamamen gözden kaybolana kadar izliyoruz, giderek uzaklaştığını ve artık göremediğimizi hissettiğimizde, telkin, niyet cümlemizi ya da merak ettiğimiz soruları sorarak egzersizi tamamlayabiliriz.

İkinci tekniğimizde de mutlaka nefes uygulamasını yaparak, zihin ve beden olarak hazır hale gelmeliyiz.

  • Daha sonra ise gözlerimizi kapatarak dilediğimiz renkte bir çember hayal edeceğiz.
  • Öncelikle tüm egzersizi gözünüzün önünde hayal edebildiğiniz gibi, sadece düşünerek de yapabilirsiniz.
  • Gözleriniz kapalıyken çemberin dışında olduğunuzu hayal edin ve çemberin dışında kendinizi istediğiniz herhangi bir konuda mutlu, sağlıklı ve dileğiniz gerçekleştiğinde hissedeceğiniz şekilde izleyin.
  • Çemberin içine sevdiğiniz, size sevgi ve güven veren objeleri yerleştirin.
  • O duyguyu tüm kalbinizde elinizden geldiği kadar hissettiğinize emin olduğunuzda, çemberin içine küçük bir adım atın ve orada da tüm dileklerinizin gerçekleştiğini, sağlıkla, kolaylıkla sevgi ve güven içerisinde olduğunuzu hissetmeye çabalayın.
  • Eğer tersine çalışan bir duygu, davranış, insan gelirse onun bir trenin vagonuna binerek uzaklaştığını izleyin, birden fazla ters çalışan duygu gelirse her birinin ayrı bir vagona yerleştiğini ve sizden yavaşça uzaklaştığını, gözden kaybolduğunu izleyin.

Bir sonraki Uplifers yazımda, Uplifers okuyucularının benimle paylaştığı rüyalardan iki tanesini sayfada analiz edeceğim. Rüyaya nasıl bakmanız, değerlendirmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Sizler de rüyanızın değerlendirilerek yazıda analiz edilmesini isterseniz, 06.03.2020 Cuma günü yayınlanacak Instagram gönderimi takip edebilirsiniz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere… Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar dünyasına hoş geldiniz: Rüyalarla ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam