Rüyalar dünyasına hoş geldiniz: Rüyalarla ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları

Rüyalar, çok eski tarihlerden beri merak ve takip edilen gizemli öğretilerdir. Belki de hiçbir zaman günümüzdeki kadar önemsizleştirildiği olmamıştır. Buna rağmen, ısrarla rüyalarını takip eden ve yol gösterici kabul eden insanlarımızın sayısı da günden güne fazlalaşmaya başlamıştır. Kimileri de rüyalarımızın rehberliğini kabul etmesine rağmen hatırlamakta zorluk çektiği için rüyalarından vazgeçebiliyor. Bu yazımda rüya seminerlerinde en çok karşılaştığım soruları ve cevaplarını paylaşmak istiyorum. Sizlerden bazen mesajla, bazen de yüz yüze gelen, merak edilenleri yazımda toparlıyorum. Herkesin faydalanmasına niyet ediyorum.

Soru: Rüyalarımı hatırlamıyorsam, ne yapmalıyım?

Hepimiz günde 4-5 rüya görürüz; gördüğümüz rüyaları hatırlamıyorsak, korktuğumuz, çekindiğimiz, yüzleşmekten kaçındığımız bir durumumuz, duygumuz olabilir. Gün içerisinde “Rüyalarımı hatırlıyorum, hatırladıklarım benim için güvenli ve sağlıklı, hayatımın sorumluluğunu alıyorum” gibi cümleler söyleyebilirsiniz. Bunun dışında yatmadan önce uyku sürecini sağlıklı, faydalı değerlendirmek için, mutlaka bir niyetle yatmanızı tavsiye ederim. Başucunuza koyacağınız bir rüya defterine gece gördüğüm rüyaları hatırlayacak ve yazacağım diye not alabilirsiniz. Ayrıca sağ burun deliğinizi kapatarak sol burun deliğinizden uzun, sakin, derin diyafram nefesleri almanız da uykuya geçerken rahat olmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Neden bir rüya defteri edinmelisiniz: Duygu dünyanızın anahtarı rüyalarınızda

Soru: İnternetten baktığımda hem iyi yorum hem kötü yorum bulunuyor. Hangisine göre değerlendirmeliyim?

Rüyalar kişiye özeldir. Herkesin bilinçaltında farklı duygular, farklı sembolleri kayıt altına almıştır. Bu tamamen kişinin yaşadıkları, deneyimleri, ebeveynlerinden, öğretmeninden duyduğu, öğrendiği sözlerle ilgilidir. Örneğin rüyada elma yediğini görmek, internette bolluk, berekettir. Ama siz belki küçükken elma yerken dişiniz kırıldı ya da yediğiniz elma çürük çıktı, o zaman elma sizin için bir niyetinizle, yatarken en son düşündüğünüz düşünce ile ilgili sorun çıkma olasılığını gösterir. Belki de elmayı çok severdiniz ve anneannenizin bahçesinde elma yerdiniz. O zaman da anneanneniz ve o yaşlardaki duygularınızla ilgili sorular sorarak, ihtiyacınız olan duygu/olayı tespit etmiş olursunuz.

Soru: Bazı sembollere baktığımda, internetten doğru çıkanlar da oluyor. Nasıl ayırt etmeliyim?

Ortak bilinçaltında bazı semboller, özellikle doğa ile ilgili olanlar hepimiz için ortak olabiliyor. Örneğin güneş, ay, toprak gibi…

Soru: Sembollerin kendisinin dışında başka dikkat etmem gereken özelliği olmalı mı?

Sembollerin, dikkatinizi çeken her özelliği önemlidir. Bilinçaltınızın işaret ettiği bir noktadır. Bunun dışında rengi, şekli (geometrik bir özellik olup olmadığı), size göre olan duruş yönü, belli bir miktarda ise sayısı önemlidir.

Soru: Aynı sembolü daha sonra tekrar gördüğümde aynı duygu/olayla mı ilgilidir?

Evet, sizin için aynı sembol aynı durum/olayla ilgilidir. Bunun dışında rüyanın bütünü de önemlidir. Rüya defteriniz olursa, hangi sembol sonrası ne yaşadığınızı belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyanızda okul yıllarınızı mı görüyorsunuz: Aydınlanma ihtiyacınız rüyalarınızı etkileyebilir

Soru: Bazen rüyalar çok uzun oluyor, rüya defterine kısa notlar alsam takipte zorlanır mıyım?

Rüyalarınızı yazarken tüm hikâyeyi değil, sadece başlıkları yazmanız yeterli olacaktır. Gördüğünüz kişiler isimleri ile beraber, sayılar, renkler, yönler, nesneler, hayvan/ bitki özellikle üstünde durmanız gereken bir durum varsa onu da not alabilirsiniz. Rüyayı gördüğünüz geceyi takip eden 2-3 gün içerisinde dikkatinizi çeken olayları not alırsanız. Aynı sembolleri, benzer rüyaları gördüğünüzde daha rahat dönüştürebilirsiniz.

Rüyalarla ilgili çok temel soruları ve cevapları açıklamaya çalıştım. Sonraki yazımda paylaşmaya devam edeceğim burada cevaplanmasını istediğiniz sorunuz varsa, aşağıdaki iletişim yollarından bana iletirseniz, buradan cevaplamaya devam edeceğim.

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar en yakın arkadaşınızdır: Duygu dünyanızı rüyalarınız size anlatsın

Serap Özdağ
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam