Rüyanızda okul yıllarınızı mı görüyorsunuz: Aydınlanma ihtiyacınız rüyalarınızı etkileyebilir

Yapmamız gereken işlere yeterince vakit ayıramıyorsak, hazırlanmıyorsak ya da öğrenmemiz ve ilerlememiz gereken bir konu, bir öğreti var ve biz erteliyorsak, rüyalarımızda eğitim hayatımızla ilgili semboller görebiliriz. Bu semboller daha ilkokul sıralarındaki eğitim sembolleri, sınıf arkadaşlarımız, okulumuz, kalemliğimiz olabildiği gibi, öğretmenlerimiz de olabilir. Rüyamız, o süreçte uyanık hayatımızda içinde bulunduğumuz süreçle ilgili, daha önce tecrübe ettiğimiz durumlardan elde ettiğimiz bilgiyi kullanmamız yönünde bize rehberlik eder.

Özellikle öğretmenlerimiz, bizim için ailemizin dışında tanıştığımız ilk otorite figürüdür. Öğretmenlerimizin çocukluğumuz üzerinde çok önemli bir etkisi vardır. Kendimize rehber aradığımız bir zamanda görebildiğimiz gibi, herhangi bir konuda daha iyi bilen birine ihtiyaç duyduğumuzda da rüyamızda, öğretmenimizin rolünde bir rehber görme ihtimalimiz çok yüksektir. Eğitimle ilgili tüm bu semboller, gelişmeye hazır ve istekli olduğumuzda karşımıza çıkar. Gelişime kapalı ve dirençli kişiler genellikle rüyalarını hatırlamazlar.

Rüyada okul gördüğümüzde, baş etmeye çalıştığımız bir konuda, bir gruba dahil olarak öğrenmenin bize daha çok fayda sağlayacağını anlarız. Her zaman rüyanın tamamının değerlendirilmesi gerektiğini bilmeliyiz. Bir tek sembolle rüyayı analiz edemeyiz. Fakat ana temayı bu semboller üzerinden giderek çözebilir, neye ihtiyacımız olduğunu anlayabiliriz.

Kitap, dergi, yazı okurken kendimizi görüyorsak, bilgi ihtiyacında olduğumuzu, herkese açık bir şekilde yayımlanan bilgilere ihtiyaç duyduğumuzu, özellikle uyumadan önce düşündüğümüz durumlarla ilgili daha fazla ya da daha doğru bilgiye ihtiyacımızın olduğunu anlamalıyız. Bir çocuk kitabı, bir çizgi film kahramanı ya da bir masal okuyorsak, düşündüğümüz konuyla ilgili daha fazla hayal kurmaya ve sağ beyin aktivitelerine, yaratıcılığa ihtiyacımız olduğunu fark edebiliriz.

Örneğin kendimizi okul sıralarında, sınavda görüyorsak, başarı ya da ahlaki yönden kendimizi eleştirdiğimizi ve bu konularda başkalarının bizi değerlendirmesine izin verdiğimizi anlayabiliriz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyada dini sembol görmek içsel dünyanıza dair ne söyler?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam