Neden bir rüya defteri edinmelisiniz: Duygu dünyanızın anahtarı rüyalarınızda

Rüyalarımızda gördüklerimizi hatırlamasak bile, uyandığımızda hissettiğimiz duygular çok önemlidir demiştik. Özellikle uyumadan önce düşündüklerimiz, aklımızdan geçirdiklerimiz ya da niyet ettiklerimiz uyandığımızda onlarla ilgili yol gösterir. Yeter ki farkında olalım…

Duygularımız, beynin düşüncelerin meydana geldiği bölümü olan serebral korteksin derinlerinde gömülü olan limbik sistemde oluşur. Bu nedenle duygularımız kim olduğumuzun yapı taşlarıdır. Bedenimizin psikolojik olan, ruhsal tarafını oluşturur. Gözümüzün, kulağımızın, burnumuzun, kollarımızın varlığından nasıl eminsek, duygularımızın da varlığından emin olmalı ve onları kabul etmeliyiz.

Duygularını ihmal eden, yük olarak gören, zayıflık belirtisi olarak görülmesinden endişe eden insanlar onları görmezlikten gelir ve gün içerisinde robot gibi davranmayı tercih ederler. Fakat araştırmalar gösteriyor ki, duygularını dinlemeyen insanlar, beden sağlığı açısından dezavantajlılar. Kendinizden bir parçayı görmemek, yokmuş gibi davranmak duygunun yoğunluğuna ve işlevine göre beden rahatsızlıklarına neden oluyor. Zamanla, kendinizi savunmasız ve işe yaramaz hissetmenize neden olur.

Duygular ve onları fark etmemiz bu kadar önemliyken, onlar hayatımızda var olmaya, kendilerini bize hissettirmeye çabalarlar. Gerek uyanık hayatta, gerekse uykudayken… Bu nedenle gördüğümüz rüyalardaki sembollerin, uyandığımızda hissettiğimiz duyguların ve takip eden günlerde yaşadıklarımızın farkına varmak, bize kendini hatırlatmaya ve anlatmaya çalışan duygularımızın gücüdür.

 

Nasıl niyet etmelisiniz?

Tüm bu rüya süreci kendimizi anlamak, daha çok sevgi, mutluluk ve huzurla yaşamak için gerekli iken neden rüyalarımızdan ve onların bize sunduğu nimetlerden faydalanmayalım ki? Yapacağımız eylemler, ilk olarak bir rüya defterini yatağımızın baş ucuna koymak, ona bakarak “gece gördüğüm rüyayı sabah hatırlayacağım ve yazacağım” demek, sonrasında bir niyet cümlesini bol bol tekrar ederek okumak…

Ben genel bir niyet cümlesi paylaşayım, siz kendinize göre açık, net cümlelerle değişiklik yaparak cümlenizi oluşturabilirsiniz. “Sevgili benliğim, bana hayatta zorluk çıkaran, sürekli aynı rehberlerle karşılaşmamı sağlayan, tekrar eden, iyiliğime olmayan durumları, düşünceleri yaşamamı sağlayan baskın duygumu bu gece göstermene niyet ediyorum.

Sizler de çok uzun olmayacak şekilde cümlenizi belirleyin, net, kararlı cesaretli bir ses tonuyla, sadece bir niyet cümlesi ile tekrar edin. 3 gece bu telkini yapın. Sabah kalktığınızda rüyanızı hatırlasanız da hatırlamasanız da duygunuzu tarihle beraber not edin ve gün içerisinde yaşadığınız ilginç gelişmeleri, küçük de olsa mutlaka defterinize yazın. Anlam veremediğiniz nedenlerden dolayı hiç farkında olmadığınız duygularınızı keşfettiğinizde çalışmanın gücüne ve kendinizden sakladıklarınıza inanamayacaksınız.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalardaki semboller kişiye özeldir: Rüyanızı doğru yorumlamak için iç dünyanızı tanıyın

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam