Ufak Tefek Cinayetler karakterlerini Ayurvedik bakış açısıyla daha da yakından tanımaya ne dersiniz?

Ufak Tefek Cinayetler…

Dört eski arkadaşın süregelen hikayesi. Cinayet ufak tefek ama olaylar büyük, çünkü karakterler büyük. Karakterlerin hepsi kendine has, kalıba sokmak kolay değil hiçbirini.

Ufak Tefek Cinayetler

Durum böyle olunca dedim ki kendi kendime: “Ayurveda Beden Tipi testini yapıyor olsalar hangi tip çıkarlar acaba?”. Başta ayrıştırmak biraz zordu ama bölümler ilerleyip çizgiler keskinleşince ayrıştırmakta kolaylaştı. Pelin, Arzu, Oya ve Merve’ye bir de 5000 yıllık Vedik bilim Ayurveda gözünden bakalım.

Pelin Tarhan
Ufak Tefek Cinayetler / Pelin

En belirgin özellikleri zayıflığı, hareketliliği, hızlı konuşması. Bu temel özellikleri ile Pelin tam bir VATA. Hatırlarsanız Vata’lar yavaş sindirime sahip oldukları için vejetaryen olmaya en yatkın beden tipleriydi. Pelin’in de mutfağından sebze yemekleri, salatası eksik olmuyor.  Hatta eşine sürekli dolaptaki pırasa, enginar, kereviz gibi yemekleri yemelerini söyleyip duruyor ama Kapha Taylan’ın gözü hep hazır yemeklerde.

Vata’ların en iyi özelliklerinden biri uyumlu olmalarıdır. Ama Merve’ye uyum göstermek Pelin’e pek yaramadı. Bu uyum onun Vata dengesini bozdu. Pelin korkuları olan, endişeli ve tedirgin birisi haline geldi. Taylan’ın onu terk edeceği korkusu, Merve’siz arkadaşlık kuramayacağı, hiçbir şeyde başarılı olamayacağı gibi endişeleri vardı. Vata’lar böyle dengesiz durumlarda hızlı düşünüp, plansız hareket ederek hatalar yaparlar. Vata’ların hayal gücü kuvvetlidir. Pelin de tedirginliklerinin, korkularının etkisi ile Merve’nin yerine geçme hayalleri kurdu. Düşünmeden okul aile birliğinin başına geçti. Merve’nin evini satın aldı. Taylan’ı sorguladı. Bunlar hep Vata’sının dengesizliğinden kaynaklandı.

Vata’ların hafızaları ile ilgili şöyle bir sorunları vardır; çabuk öğrenir, durumu çabuk kavrar ama çabuk unuturlar. Bu Merve’nin çok işine yaradı. Merve yaşadıkları olaylarla ilgili Pelin’in bakış açısını çok hızlı değiştirdi. Bu durum da arkadaşlıklarının çok uzun devam etmesine yaradı. Ne zaman Pelin gerçeği gördü, Vata’sı dengeye geldi. Pelin şimdi daha mutlu, enerjik ve yaratıcı. Kendisinin de son bölümde dediği gibi “strateji değiştirdi”. Hızını, keskin zekasıyla birleştirip kendi planlarını yapabilir hale geldi. Gerçi bu bölümde yine hızlı davranıp doğru planlama yapamadığı için felaket yarattı, ama olsun. En azından kendisi olmayı başardı. Bu arada unutmayalım ki Vata diğer doshaların dengesini bozabilecek tek doshadır. Durum böyle olunca ben Pelin’den yeni sürprizler bekliyorum.

Arzu Kara
Ufak Tefek Cinayetler / Arzu

Harika yemekler yapan, planlı, düzenli, disiplinli mükemmel bir anne. Mehmet gidince bu planlı, düzenli ve disiplinli halini iş hayatına da taşıdı ve tuttuğunu kopartan, başarılı bir iş kadını oldu. Keskin bakışları, zekası, sıcak kanlılığı, organizasyon yeteneği, mücadeleci hali ile tam bir Pitta.  

Pitta, değişim, dönüşüm demektir. Arzu hayatındaki değişimi çok iyi göğüsledi. Keskin zekasından ötürü kararlarını çok hızlı aldı, iradesi ve cesareti ile birlikte hemen uygulamaya koyuldu.

Bu değişim döneminde dengesi bozulup öfke, nefret, kıskançlık duymuş olsa da evin camlarından hırsını alarak kendini çok hızlı toparladı. Yani tam bir Pitta tepkisi ve direnci gösterdi.

Arzu Pitta’nın asabi, öfkeli yanını çok iyi yönetiyor. Arabasını park ederken gösterdiği Pitta’lığını Mehmet’e, Merve’ye ya da Burcu’ya göstermiyor. Onlara olan kızgınlıklarını daha sabırlı yönetmeyi başarıyor.

Bunlara karşın Burcu’nun hamilelik haberini nasıl sindireceği benim için merak konusu. Arzu, bir Pitta olarak bu olayı sindirip odak noktasını değiştirebilir. Hatta çok güçlü yeni duygularla karşımıza da çıkabilir.

Oya Toksöz
Ufak Tefek Cinayetler / Oya

Hep kendi kavanozunu kendi açmaya razı. Güçlü, ayaklarının üzerinde durmaya alışkın yönleri, yüzme seansları ile tam bir Pitta iken; intikam soğuk yenen bir aştır, sakinlik, sükûnet, hoşgörü benim için tanımlanmıştır, sevgi benim için en büyük erdemdir halleri ile de Kapha. Hiç bitmeyen enerjisi, hızlı ve isabetli kararları ile Vata. Yani Oya tam bir karma; Vata Pitta Kapha.

Bu üçlü beden tipinin en büyük özelliği yoğun ve stresli çalışma hayatı, az uyku, düzensiz yemek, sporsuz hayat, hızlı bir gece hayatının onları etkilememesidir. Bu düzensizlik kısa sürede etkilemese de uzun dönemde sağlıksız ve dengesiz bir hayat oluşturur.

Tabii ki doktor olarak tüm doshaların en etkin rollerini alıp, onun sağlığını ve dengesini bozacak taraflarını bırakmış. Bu nedenle enerjisinin bir kısmını spora, bir kısmını işe, bir kısmını sosyal hayatına, bir kısmını da evine ayırıyor. Yani enerjisini etkin kullanmayı başarıyor.

Oya yıllar sonra İstanbul’a dönmeye karar verip köklerine bağlı bir Kapha gibi yine aynı siteye ve eski arkadaşlarına dönüyor. Başlarda 20 yıl önce yaşadığı olayı ve arkadaşlarını affederek, sevgi dolu bir manzara çizdi. Ama sonra daha fazla dayanamayarak “intikam soğuk yenen bir aştır” diyerek 20 yılın intikamını Pitta zekası ile aldı.

İçinde olduğu sevgi, anlayış, sempati ve empati dengesi bozulunca ortalık yangın yeri oldu. Herkesin de dengesini bozarak noktayı koydu.

Kapha yönleri ağır olmasına karşı onu Kapha’lıktan uzaklaştıran düzen, disiplin, anlayış ve cesaret gibi Pitta özellikleri var.

Aslında Merve karşısında onu güçlü kılan da bu karma içinde olması. Kendinde herkesten bir parça bulup empati kurarken, kimseye benzemeyen yönleri ile de ayrışıyor. Bu da Serhan’ın gözünden kaçmıyor tabii.

Serhan konusunda güçlü durmakla, içindeki küçük kıza teslim olmak arasındaki dengesizliği çözebilecek mi bilmiyorum. Bu zor denklemde üçlü beden tipinin alacağı kararı kestirmek bir hayli güç.

Merve Aksak
Ufak Tefek Cinayetler / Merve

Hiç lafı dolandırmadan söyleyeyim o bir Pitta Kapha. Sadece şu cümle bile Merve’nin beden tipini net olarak anlatıyor:

Pitta Kapha’lar güneşin sıcağını severken ayakları toprağa bassın, elleriyle de suda oynasın ve serinlesin isterler.

O muhteşem bahçe, çiçekler, saatlerce toprakla uğraşmalar ve sonra saatlerce sulamalar boşuna değil yani.

Günün hızlı, kaotik ve değişken dünyasına en iyi uyum sağlayabilen doshadır Pitta Kapha. Merve’nin bu kadar insanı yönetebilmesinin kaynağı da bu kaosu iyi yönetebilmesi. Kapha’nın güçlü istikrarını, Pitta’nın gayret, tutku ve keskin zekası ile birleştiriyor ve ortaya Merve Aksak çıkıyor.

Ayrıca yuvarlak hatları, iri gözleri, yavaş ve sakin hareketleri, tatlı sevmesi, kibirliliği, evine, eşine köklenmesi ile tam bir Kapha özelliği sergiliyor.

Göz kamaştıran organizasyonlar ve iyi planlamalar yapması, sonuç odaklı olması, iradesi ile de Pitta.

Pitta Kapha dengesizliği korkunç bir karma ile karşımıza çıkar. Bu karma da “Onun için Dünyada yapamayacağım şey yoktur” cümlesini kurduracak kadar hırs, öfke ve bağımlılık yaratır. Son bölümde dengesizliğin tehlikesinin ne kadar ileri olduğunu görmüş olduk.

Merve olaylara bu kadar kolay teslim olmayacağını ispatladı. Bugüne kadar kaosu yönetti ve yine yönetecek. Oyunu belki kendi kurallarına göre tekrar yazacak ama Serhan’a kolay teslim olmayacak.

Ufak Tefek Cinayetler

Bu yazdıklarım sadece tüm karakterlere Ayurveda gözünden bakmak olduğunu tekrar ve altını çizerek hatırlatmak isterim. Kesinlikle dizinin gelecek bölümleri ile ilgili bir öngörüde bulunmak değil amacım. Ama beden tiplerini analiz ederken nasıl davranır diye düşünmeden de edemiyor insan. Siz de bu konuda görüş bildirmek isterseniz bana yazabilirsiniz: [email protected]

Pazartesi yeni yazı ile buluşuncaya kadar dengede ve mutlu kalın.

Müge Murat Ayurveda Beden Terapi
Tüm hikâye her beyaz yakalı gibi “İstanbul’dan gitmek istiyorum” ile başladı. Nereye giderimden önce “gitsem ne yaparım?” endişesi ile etrafı dinlemeye ve araştırmaya başladım. ... Devam