Uçak korkusu nedir ve nasıl tedavi edilir?

Uçak korkusu yaşayan kişiler bu korku nedeniyle seyahat edemiyorlar ve bu yüzden de kısıtlı bir yaşamları oluyor. Mecburi yapılması gereken uçuşlarda ise yoğun bir gerginlik, kaygı ve endişe hissediyorlar.

Uçak korkusu nedir ve nasıl tedavi edilir?
Seyahat esnasında yaşanacak herhangi bir aksaklığı düşünerek kaygılanan insanlar uçağa binmek istemeyebilirler

Uçak korkusunun en temel sebeplerinden biri “kontrolü kaybetme” durumudur. Kişinin yolculukla ilgili hiç bir kontrolünün olmaması ve uçakta olası bir aksaklıkta kendini güvende hissetmemesi, kaygılanmasına sebep oluyor. İnsanlar kendilerini güvende hissetmek için bu kontrole ihtiyaç duyabilirler. Uçakta bunun hissedilmemesi bazı insanlarda kaygıya sebep oluyor.

Uçak korkusuna hangi düşünceler sebep olur?

Uçakta bana bir şey olursa?
Ya bir sağlık sorunu yaşarsam?
Ya uçuş esnasında uçakta teknik bir sorun olursa?
Uçakta bir sorun olursa buradan çıkamam!
Uçakta bir olumsuzluk olursa hiçbir şey yapamam!

Yolculukla ilgili bu olumsuz düşünceler; kişinin kaygı, endişe ve huzursuzluk yaşamasına neden oluyor. Bu nedenle de bu korkuyu yoğun yaşayan kişiler uçmaktan kaçınıyorlar.

Uçak korkusunun tedavisinde kişinin kaygılanmasına neden olan, uçak yolculuğu esnasında çıkan sesleri tehlike işareti olarak yorumlama gibi düşüncelerinin yerine, gerçekçi ve yapıcı düşünceler koyulabilir. Böylece kişi bu denli yoğun kaygı duymayabilir.

Uçak korkusu nedir ve nasıl tedavi edilir?
Uçuş esnasında kontrolün kendilerinde olamaması insanların derin bir kaygı duymasına sebep olabilir

Tedavide neler yapılır?

Uçak yolculuğunun başından sonuna neler olacağı ile ilgili bir süreç analizi yapılabilir. Böylelikle kişi yolculuk esnasında nelerle karşılaşacağını bilip daha kontrollü hissedebilir.

Kişinin güvende hissedebilmesi için bazı düşüncelerin, düşünce repertuvarına katılması gerekebilir.

Kişiye yolculuğun rahat geçebilmesi için nefes egzersizi ve gevşeme egzersizleri öğretilir.

Bazı zamanlarda ilaç kullanımı da yolculuğu kolaylaştırabilir. Bu ancak geçici bir çözüm olabilir. İlaç sadece o yolculuğun daha kolay geçmesini sağlar. Kişinin uçuş korkusu uçağa tekrar binileceği sırada aynı yoğunlukta hissedilir. Kalıcı bir çözüm için kişinin uçakla, yolculuk süreciyle ve kendi kontrolü ile ilgili düşüncelerinin üzerinde çalışılması gerekebilir. Kaygı yaratan düşünceler üzerinde çalışılır ve bunlar değiştirilirse uçak korkusu azalarak geçebilir.

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam