Gelecek kaygısının bireylerin günlük yaşamı üzerindeki etkisi

PantherMedia 5454272
Gelecek kaygısı

Gelecekte ne olacağının belirsiz olması hemen hemen herkeste kaygı yaratır. Gelecek kaygısı zihnimizin bir oyunudur. Gelecek kaygısı duyduğumuzda zihnimizin içindeki sesler;

‘Sahip olduklarını koru.’’
‘‘Çaresiz hissedeceğin bir durumla karşılaşma, önlemini al.’’
‘‘Ne yapacağını bilemeyeceğin bir durum olmasın.’’
‘‘Hayatındaki düzenin değişmesini izin verme.’’ şeklinde olur.

Geleceğin neler getireceğini bilme arzusu, korku duygusundan kaynaklanır. ‘‘Ya karşılaşacağım şeyle baş edemezsem?’’. Bunu düşünmek ve sürekli önlem almaya çalışmak bizi hiç bir şeyden korumayacağı gibi strese de neden olur. Çünkü hayatımızda kontrol, ele geçirebileceğimiz bir şey değildir.

Planlanmadan karşımıza çıkan onca şey varken, geleceğe dair sürekli ön görüde bulunmaya çalışmak kişide yoğun bir stres yaratır. Bu stresle başa çıkabilmenin en iyi yolu, ‘‘geleceği tahmin dahi edemem, gelecek geldiğinde neler yapabileceğimi göreceğim…’’ cümlesini, düşünce repertuarınıza katmanızdır.
Kötü haber; hayat bizim istek ve planlarımıza her zaman uymaz. İyi haber ise; her neyle karşılaşırsak karşılaşalım bu değişime uyum sağlayabiliriz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam