Tüm hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak büyülü yol: ‘Manifesting’ nedir, nasıl çalışır?

Bir şeyi 40 kere söylersek olur mu? Aklınızdan geçen başınıza mı geldi? Hayatınızda çekim yasasının hiç fark etmediğiniz birçok örneği olabilir mi? Hepimiz, şüphesiz ki hayallerimize, hedeflerimize kavuşmak; zihnimizden, gönlümüzden geçenleri hayatımıza çekmek istiyoruz ve tüm bunlar için çaba harcıyoruz: Çalışıyoruz, çok çalışıyoruz, bazen isteklerimizi elde ediyoruz; bazense edemiyoruz… Peki ya size tüm isteklerinizi hayatınıza çekebileceğiniz mucizevi bir yöntemden bahsetsek? Manifesting ya da manifestation olarak adlandırılan bu yöntem, sizi istediğiniz herhangi bir şeye ulaştıracak olumlu düşünce ve eylemler bütünü. Buna ister çekim yasası deyin, ister düşüncenin gücü, isterseniz de tezahür; sonuçta hepsi aynı amaca hizmet ediyor: Hayallerinize!

Manifestation ne demek?

Manifesting ya da manifestation, herhangi bir şeyi bir fikirden, düşünceden gerçeğe dönüştürmek anlamına geliyor. Hepimiz, düşüncelerimizde yer verdiğimiz şeyleri hayatımıza çekebilecek mıknatıslar gibiyiz; yani zihnimizde olanları gerçek yaşamımıza yansıtabiliriz. Manifesting de bu durumun en güzel örneği. Doğru bir zihniyet, olumlu düşünceler ve uyumlu eylemlerle hayatta her şey mümkün.

Tezahür sanatı olarak da geçen manifestation, aşkı, parayı, evi, işi, kısacası arzu ettiğiniz her şeyi hayatınıza çekmenize yardımcı olabilir. İsteklerinizi, hayallerinizi manifest ederek hayatınızın her alanında kendinize fayda sağlayabilir; sahip olduğunuz sonsuz potansiyeli açığa çıkarabilirsiniz.

Manifesting, bilim ve çekim yasası

Manifestingin ya da tezahürün sadece pozitif bir bakış açısı ya da büyülü sözler olmadığını; ardında bilimin yer aldığını da belirtmek gerek. Psikoloji alanında yapılan çeşitli çalışmalar, bir şeyi yapabileceğinize inanmanın o şeyi gerçekten yapma olasılığını artırdığını ortaya çıkarıyor. Araştırmalar, bir şeyi başarabileceğimize gerçekten inanıyorsak, onu başarmak için çalışmaya hazır olduğumuzu da gösteriyor.

Öte yandan, manifestation, Pygmalion etkisi olarak da bilinen kendini gerçekleştiren kehanet ile de yakından ilişkili; yani günlük hayatımızda inandığımız, gerçekleşmesini düşündüğümüz şeyler, beklentilerimiz doğrultusunda oluşuyor. Şöyle ki; bir örnek verecek olursak yatağın tersinden kalktığınızda gününüzün kötü geçeceğini düşünürseniz, gününüzün kötü geçmesine sebep olacak olaylar yaşayabilirsiniz. Ya da o gün normalde iyi ya da kötü olarak değerlendirmeyeceğiniz -nötr kalacağınız- olayları, olumsuz olarak değerlendirmeye daha yatkın olabilirsiniz. Tüm bunları aslında manifestingin günlük hayatımızda sıkça başımıza gelen durumlarda beden bulmuş hali olarak düşünebilirsiniz.

Gelelim çekim yasasına. Manifesting, evrenin yasalarından biri olarak bilinen çekim yasası ile de güçlü bir paydada buluşur. Çekim yasasına göre, düşüncelerinizi dönüştürerek hayatınıza çektiğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz. Her eylem, davranış ve seçim bir düşünce tarafından belirlenir, bu nedenle düşünceleriniz daha olumlu bir titreşim ve varlık durumuyla hizalanmaya başladığında, tezahür etmek istediğiniz şeyle uyumlu seçimler yapmak için hareket edersiniz; yani ‘Düşünceleriniz gerçeğe dönüşür.’

Peki, tüm bunlar nasıl olur? Arkasında güçlü kanıtların da olduğu manifesting ya da tezahür sanatı nasıl çalışır, ne yaparsak düşünceler gerçeğe dönüşür? Elbette ki, işin sırrı düşüncenin gücü ancak tek başına yeterli değil.

Manifesting nasıl yapılır?

Düşüncenin gücünü her zaman aklınızda tutmanızda fayda var ama bir şeyler daha yapmanız gerektiğini unutmayın. Farklı manifesting tekniklerini uygulayarak hayallerinizi hayatınıza çekmeyi başarabilirsiniz. Ama bu teknikleri uygulamadan önce kendinizi nasıl manifesting yapmaya hazırlayabileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz:

1. Sınırlayıcı inançlarınızı fark edin

Hayallerinizi, hedeflerinizi, isteklerinizi ‘gerçekten’ hayatınıza çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken sizi geride tutan sınırlayıcı inançlarınızı terk etmeniz. Sınırlayıcı inançlar, kafanızın etrafında dönüp hedeflerinize ulaşamayacağınızı söyleyen düşüncelerdir. Bu düşünceler bir şeyde başarısız olduğunuzda, yeterince iyi, yeterince kararlı veya hedeflerinize ulaşmak için yeterince yetenekli, istekli olmadığınız gibi olumsuz inançları doğurabilir ve hayallerinizi manifest etmenizi engelleyebilir. Tezahür sanatında ilerlemek istiyorsanız bu inançları durdurmalı; aklınıza geldiği anda dönüştürmeye başlamalısınız.

İlginizi çekebilir: Kendinizi sabote etmenize neden olan sınırlayıcı inançlardan nasıl kurtulursunuz?

2. Ne istediğiniz konusunda net olun

Sınırlayıcı inançlarınızdan sıyrıldıktan sonra yapmanız gereken ne istediğinizi bilmektir; bu, manifesting yolculuğunuzun temelidir. İstediğinizi elde etmek için, tam olarak ne istediğinizi bilmelisiniz! Ve buradaki kilit nokta şudur: İstediğiniz sonucun ne olduğu konusunda gerçekten spesifik olun. Örneğin, arzu ettiğiniz sonuç, tutkulu olduğunuz bir alanda yeni bir işse, roller ve sorumluluklar, maaş ve hatta bir ofiste veya uzak bir yerde olmak isteyip istemediğiniz de dahil olmak üzere tüm ayrıntıları tasarlayın. Çalışma arkadaşlarınıza kadar düşüncelerinizi detaylandırın. Ne kadar ayrıntı o kadar başarılı manifesting…

3. İstediğiniz şeyin size nasıl hissettirdiğini tanımlayın

Ne istediğinizi detaylandırmanız kadar o isteğinizin sizi nasıl hissettireceğini de tanımlamanız çok önemli. Böylece daha net adımlar atabilir, aynı zamanda motivasyonunuzu da artırabilirsiniz. Yukarıdaki yeni iş örneğini düşünün. Elde ettiğinizde nasıl hissedeceksiniz; daha güçlü, daha özgür, daha özgüvenli, daha mutlu… O isteğinize ulaşmışçasına düşüncelerinizi dönüştürün ve gerçekten elde ettiğinizde içinizde oluşacak duygulara odaklanın. Bu tür ayrıntıları belirlemek, ne istediğinizi belirtmekten daha uzun sürebilir; bu yüzden sabırlı olmayı unutmayın.

Manifesting uygulama teknikleri

Eğer yukarıdaki üç adımı takip ederek zihninizi hazırladıysanız artık hayallerinizi manifest etmeye başlayabilirsiniz. Ne kadar fazla teknikten faydalanırsanız isteklerinizi hayatınıza çekme ihtimalinizi o kadar güçlendirebilirsiniz:

Günlük tutun

Ne tezahür ediyor olursanız olun, başlamak için en iyi adımlardan biri günlük tutmaktır. Her gün kendinizle baş başa kalmaya zaman ayırarak ve düşüncelerinizi, inançlarınızı, isteklerinizi yazıya aktararak kendinizi nerede engellediğinizi, ilerlemek için neler yapabileceğinizi fark edebilirsiniz. Hem öz farkındalığınızı artırmak hem de tezahürünüzü güçlendirmek için düzenli olarak günlük yazmaya başlamanız en iyisi.

İlginizi çekebilir: Günlük tutmanın hayatınıza katacağı yepyeni özellikler

Vizyon panosu yapın

Vizyon panosu, kişisel gelişim paylaşımlarının son zamanda en dikkat çeken konularından biri. Aslında oldukça basit bir teknik ama inanın etkisi çok büyük. Manifesting uygulama setinize ekleyebileceğiniz en kritik araçlardan biri olan vizyon panosu ile hayallerinizi kendinize çekebilirsiniz. Yapmanız gereken istediğiniz değişikliği, yeniliği, işi, hayali, evi, arabayı, yaşam tarzını, kısaca herhangi bir şeyi tasvir eden, betimleyen, yansıtan bir görsel oluşturmak. Mantar pano, fotoğraflar, ilham veren sözler, biraz yapıştırıcı ve işte hazır. Daha fazlası için Gerçek anlamda etkili bir vizyon panosu nasıl hazırlanır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Görselleştirin

Görselleştirme, mantık olarak vizyon panosu ile aynı şekilde çalışır; tek farkı ise biçimi. Görselleştirme yaparken somut araçlardan faydalanmanıza gerek yok, her şeyi zihninizde tasarlayabilirsiniz. Eğer yepyeni bir ev ya da şehirde yaşamayı hayal ediyorsanız, gözlerinizi kapatıp bu isteğinizi mümkün olan en ince ayrıntısına kadar zihninizde canlandırabilirsiniz. Nasıl bir ev, duvarları ne renk, balkonu var mı, hangi şehir, deniz kenarına yakın mı, sokaklarında yürürken nasıl görünüyorsunuz vb. her sorunun cevabını görselleştirerek hayalinizi manifest edebilirsiniz.

3-6-9 yöntemini kullanın

Her ne kadar çok afilli bir adı varmış gibi görünse de 3-6-9 tekniğinin uygulaması aslında çok basit. En yaygın bilinen ve tercih edilen tezahür yöntemlerinden biri olan 3-6-9 tekniği; sabahları 3, öğleden sonra 6, akşamları ise 9 kez hayatınıza çekmek istediğiniz şeyi yazmayı içerir. Bu süreçte aslında yaptığınız şey, gün boyunca hedefinizi aklınızda tutmaktır, bu da bilinçaltınıza dokunmanıza yardımcı olur ve isteklerinizi size yaklaştırabilir.

Olumlamalardan faydalanın

Tıpkı 3-6-9 yöntemine benzer bir şekilde, gün boyunca olumlamaları tekrarlamak, belirli düşünce kalıplarından tutarlı bir şekilde yararlanmanın -ve yeniden düzenlemenin- başka bir yoludur. Olumsuz inançlarınızı dönüştürebilir; olumlu düşünce yapıları geliştirebilir; dilediğiniz her şeye layık olduğunuzu ve hayal ettiklerinizi hak ettiğinizi bu sayede kendinize hatırlatabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Olumlama: Hayata en güzel renkleri katmak için bakış açınızı değiştirin

Harekete geçin

İsteklerinizi manifest ederken son ve en önemli adım, harekete geçmektir. Tüm hayallerinizi bir günlüğe yazabilirsiniz; ancak uyumlu eylemler olmadan onları kendinize çekemezsiniz. Görselleştirdiğiniz, ayrıntılarına kadar tasarladığınız, her gün tekrar ettiğiniz tüm istekleriniz için fiziksel adımlar da atmalısınız. Sizi daha mutlu edecek bir iş mi arıyorsunuz, işlere başvurun; taşınmak mı istiyorsunuz evlere bakın, şehirleri araştırın, daha sağlıklı bir bedene mi kavuşmak istiyorsunuz; dengeli beslenin, spor yapın. Kısacası, isteklerinizi düşüncelerinizde şekillendirdikten sonra eyleme dökün ve vazgeçmeden devam edin.

Manifesting emek ister; yapabileceğinize inanın, ısrarcı olun, kendinize güvenin ve çalışın. Göreceksiniz hayallerinizle, isteklerinizle uyumlanacak ve onları hayatınıza çekmeyi başaracaksınız.

İlginizi çekebilir: Hayallerini yaşayanların alet çantası 1: Akış ve tutku

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!