Günlük tutmanın hayatınıza katacağı yepyeni özellikler

Dünyada işini en iyi şekilde yerine getiren insanlarla sohbet etme fırsatı yakalarsanız, tüm konuşmalarda birkaç ortak tema yakalamanız mümkün olacaktır.

Bunlardan çoğunlukla gözden kaçanı, genellikle bu tarz insanların her zaman günlük tuttukları gerçeğidir.

Arnold Schwarzenneger vücut geliştirme hedeflerini günlüğünde hep belirtmiştir.

Benjamin Franklin bilimsel teorilerini günlüğüne yazmayı ihmal etmemiştir.

Jane Austen karakterlerini ve romanlarını yaratırken ilham aldığı fikirleri günlüğünde yazıya dökmüştür.

Che Guevara seyahatlerini bu şekilde belgelemiştir.

Ralph Waldo Emerson dünya görüşünü paylaşmıştır.

Açıkça görülüyor ki, tüm bunlar tesadüf olamaz. Bu konuda yapılan araştırmalar, günlük tutmanın birçok faydasının bulunduğunu dile getirmektedir.

İşte günlük tutmanın size mutlu ve başarılı bir hayatın kapılarını açtığını kanıtlar nitelikteki 7 nedeni:

1. Daha odaklanmış ve organize olursunuz

Başarılı olmuş tüm insanlara sorabilirsiniz, aşağı yukarı hepsi aynı düşüncededirler; başarı yolundayken inceleme yapmak ve süreci düzenli takip etmek gelişmenize yardımcı olacaktır.

Gerçekte günlük tutmak başarı ve başarısızlıklarınızı görmeniz ve takip etmenize fayda sağlar. Düzenli olarak günlük tutmak sizi daha organize ve odaklanmış bir insan çevirecektir.

2. Düşüncelerinizi berraklaştırır

günlük
Günlük tutmak, zihnimizi berraklaştırır ve fikirlerimizi ve kendimizi rahatça ve açıkça ifade etmemize yardımcı olur.

Zihinlerimizi bizi kandırıp şaşırtabilir.

Düşünceleriniz günlerce, haftalarca ve hatta yıllarca imgeler, sesler, duygular arasında zıplayıp durur. Fakat problem şu ki, bu düşüncelere kelimeler yerleştirecek kadar yeterli zamanı asla bulamıyoruz.

Günlük tutma bu fikirleri yakalamanıza, mental yolculuğunuzu etiketlemenize ve fikrin veya düşüncenin zihninizde daha net bir şekilde canlanmasına izin verir.

Günlük tutmak ayrıca, doğal olarak kendinizi ve fikirlerinizi başkalarına daha kolay ve açıkça söylemenizi sağlayacaktır.

3. Stresinizi azaltır

Günlük tutan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu insanların daha az stres ve kaygı yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Açıkça görülüyor ki, günlük terapötik bir süreç olup terapiden çok daha ucuz bir yöntem.

Bir başka ilginç nokta ise stresin zihinsel ve fiziksel etkisi bizim stresi nasıl gördüğümüzle alakalı olması. Günlük tutmak travmatik olaylarda dahi olumlu yanları görmemize yardımcı oluyor ve böylece stresin etkisini azaltmaya yardımcı oluyor.

4. Yaratıcılığınızı geliştirir

Yazmanın her türlüsü yaratıcılığınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Düzeli günlük tutma bilgiyi daha rahat kavramanızı ve işlemenizi sağlıyor. Yazdığınız zaman beyninizin sol kısmını, yani rasyonel ve analitik bölümünü kullanıyorsunuz.

5. Hafızanızın gelişmesine yardımcı olur

Günlük tutarken olaylar hakkında yazmak ve periyodik olarak yazdıklarınızı okumak, kısa süreli hafızanızdaki olayları uzun süreli hafızanıza aktarmanıza yardımcı olur.

Hatıralar zamanla zihninizden uçup gitmeye başlar ve genellikle olayları hatalı bir şekilde hatırlarsınız. Günlük yoluyla bilgileri hapsettiğinizde olayları detaylı olarak yeniden hatırlarsınız ve bu şekilde hafıza kaslarınız güçlenip bilgileri daha doğru ve kesin bir şekilde aklınızda tutabilirsiniz.

İlgili yazı: Olumlamaları unutun “Büyülü Cümleler” yazmanın 10 püf noktasıyla başarıya ulaşacaksınız!

6. Kendinize olan saygınızın gelişmesine yardımcı olur

mutlu kadın
Günlük tutmak, başarısızlıklarınızı değil başarılarınızı görmenizi sağlayarak size kendinizi mutlu hissettirecektir.

Beynin doğasında genellikle negatif ön yargılar vardır. Ne yazık ki, bu durum kendinizi kötü hissettiğiniz durumlarda size yarar değil zarar getirmektedir. Başarılarınızı unutup başarısızlıklarınızı sıklıkla hatırlamanızın nedeni de budur.

Günlük tutmak başardığınız tüm o muhteşem zaferleri yeniden hatırlamanıza, kendinize yönelik yargılarınızda bir denge tutturmanıza ve siz o an öyle hissetmeseniz de ne kadar zor ve uzun bir yoldan gelip neleri başardığınızı size gösterir.

7. Duygusal zekanız artar

Duygusal zeka zaman içinde edinilen bir yetenektir. Kendi duygularınızı yansıtmak, yalnızca psikolojik olarak daha sağlıklı olmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda kendi duygularınızın daha farkında olmanızı ve duygularınızın size ne söylediğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Hayatımız hep bir koşuşturma içerisinde olduğundan dolayı ve hep çok yoğun olduğumuz için çoğunlukla kendimizi dinlemeye fırsatımız olmuyor. Günlük tutma kendimizi ve bu sayede de başkalarını anlama konusundaki yeteneğinizi geliştirir.

Meditasyon gibi, günlük tutma yaklaşımınız da kişiliğinize ve amaçlarınıza bağlı olarak değişebilir.

Eğer mutlu ve başarılı olmak istiyorsanız, günlük tutmanın size oldukça faydası olacaktır. Hemen şimdi günlük tutmaya başlayın ve faydalarını kendiniz deneyimleyin.

Kaynak:

pickthebrain.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!