Olumlamaları unutun “Büyülü Cümleler” yazmanın 10 püf noktasıyla başarıya ulaşacaksınız!

Geçen hafta olumlamalarla ilgili bir giriş yapmış ve konunun aslında çok uzun zamandır bilip farkında olduğumuz ve dedelerimizin öğretilerinde bile yer alan bir konu olduğunu vurgulamıştık. Sonrasındaysa olumlamanın asıl gücünü nereden aldığını netleştirmek için moleküler düzeydeki titreşim sıklığından (frekanslardan) bahsetmiştik. Geçen haftaki yazıyı okumadıysanız buraya tıklayın.

Ne istediğinize dikkat edin, gerçek olabilir

Geçen hafta kelimelerin büyülü olduğunu anlatmıştık ve kelimeleri doğru biçimde kullandığımızda gün içindeki enerji düzeyimizi yükseltebileceğimiz gibi ısrarlı ve sürekli kullanımda da bilinçaltı programlamamızı çok etkili bir biçimde değiştirebileceğimizi konuşmuştuk. Yazının bu noktasından itibaren olumlama yerine “Büyülü Cümle” ifadesini kullanacağım.

Evet, ağzımızdan çıkan her bir kelime düşünebileceğimizden çok daha büyük güce sahip; çünkü düşünsel anlamda zaten enerji olan kelime bir de üstüne ağzımızdan çıkar çıkmaz ses enerjisine de dönüşüyor! Ve bu duble enerji hem bütün vücudumuza hem de evrene yayılıyor ve o frekans da gerçekliğimizi oluşturuyor. Kimi zaman fark edemeyeceğimiz kadar yavaş ve kimi zaman da inanamayacağımız kadar hızlı!

Bir düşünün; sadece güvendiğiniz biri size söyledi diye her gün neleri gerçek olarak kabul ediyorsunuz? Hazır konu üzerinde yoğunlaşmaya başlamışken bir de şunu düşünün: Kim bilir küçüklüğünüzden beri kendinize neler söyleyip duruyor ve bunu hayatınızın realitesi olarak sorgusuz sualsiz kabul ediyorsunuz. Mesela: “O iş bizi aşar, abi”, “Nerede bizde o para?” veya “Çok isterdim ama yapamam” ya da “Çok yoğunum, hiç vaktim yok” ve daha niceleri…

Senelerdir, çeşitli durumlarda, defalarca nereden öğrendiğinizi ve gerçekliğini sorgulamadan hangi kısıtlayıcı inançlarla sınırsız potansiyelinizi kullanmayı daha denemeden kendinizi durdurduğunuzu bir düşünün.

Yazı bir yere gitmiyor; gerçekten bir an durun ve düşünün bunu. Bekliyorum ben!

Şimdi de iyi haber: Gerçekliğinizi değiştirmek elinizde!

yazmak
Kendi eşsiz realitenizi yaratmak için büyülü cümlelerinizi kağıda dökün

Nasıl biri olmak istiyorsunuz? Nasıl bir siz yaratmak istiyorsunuz? Hayalinizdeki siz nerede yaşıyor? Nasıl bir araba kullanıyor? Hayalinizdeki siz kimlerle takılıyor? Nerelere gidiyor? Tüm bu soruların cevaplarını yani hedeflerinizi, uygun büyülü cümlelerle yazmak işin başlangıcı. Üşenmeyin ve harekete geçin! Kendi eşsiz realitenizi yaratacaksınız. YAZIN!

Yazdıklarınızı her sabah kalktığınızda, yatmadan evvel, işe giderken yüksek sesle kendinize tekrar edin. Bunu için ilk yapmanız gereken bunları uzun uzun yazmak. Evrenle yaptığınız sözleşmeyi kaleme alıyorsunuz, heyecan duyun! Bu sözleşmeyi titreşimlerle haykırmak da yazdığınız maddeleri yüksek sesle tekrar etmekten geçiyor. Elbette büyülü cümlelerle hazırlayacağınız bu sözleşmenin maddelerini yazarken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

1. Sadece olumlu cümleler kullanın!

“Artık kilo almak istemiyorum!”, “Hastalanmıyorum” veya “Yeter artık mutsuzluk bana göre değil” hatta “Bu hayatı hak etmiyorum!” Bunların hepsi de bir büyülü cümleden ziyade şikâyet gibi gelmiyor mu kulağınıza? Büyülü cümleler mutlaka olumlu olmalı: Yukarıdaki şikâyetler yerine kurabileceğiniz büyülü cümleler şunlar gibi olabilir: “İdeal kilomdayım!” – “Hep sağlıklıyım” – “Mutluluk mıknatısıyım” – “Tam istediğim hayatı yaşıyorum”. Çok daha iyi, değil mi?

2. Mümkün olduğunca sade ve basit olsun

Reklamcılık yaptığım yıllarda sektörde müşterisinden ajansına herkesin bayıldığı bir ifade vardı: “İdiot Proof”! Yani ürün, hizmet veya markayı kafası hiç çalışmayan bir insanın bile anlayabileceği basitlikte anlatmak. Aynı kural büyülü cümle yazarken de geçerlidir. Her neyi gerçekleştirmek istiyorsanız, öyle bir cümleyle anlatın ki, küçük çocuk bile anlasın.

3. Netlik! Netlik! Netlik!

Yazılarımda birçok konuda kendisinden öğrendiğim bilgileri paylaştığım ve özellikle da adını anmaya özen gösterdiğim Tony Robbins’in söylediği çok önemli öğretilerden biri de bu: “Netlik kuvvettir!” Hedefiniz netse, kristal kadar berrak bir biçimde ne istediğinizi biliyorsanız onu vizyonladığınızda (Bkz: “Bolluk ve bereketi hayatinizin parcasi yapmaniz icin 5 ipucu-2” yazısı) hedefinizi çok daha iyi hisseder ve o frekansa çok daha yakın titreşirsiniz. Bu da süreci hızlandırır.

Örnek vermek gerekirse; “Kilo veriyorum” yerine, olmak istediğiniz kiloyu dile getirmek çok daha iyidir. “Çok şükür 50 kiloyum!” gibi cümlelerde olabilir.

4. Başkasından size ne? Siz, kendi işinize bakın!

Bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri bu! Başkasının davranışlarını, düşüncelerini, duygularını değiştirmeniz mümkün değildir. (Hadiseye “kişisel” gelişim denmesinin bir sebebi var, değil mi?) Nasıl ki sadece kendinizi değiştirmeniz ve dönüştürmeniz mümkünse, aynı şekilde büyülü cümleler de başkalarıyla ilgili değil sizinle ilgili olmalı. “Şükrü beni sevsin!” diye “Büyülü Cümle” yazmayın, onun yerine “Ben sevilmeyi hak ediyorum” deyin.

5. “İstemek” fiilini UNUTUN

Büyülü cümle konusunda en sık düşülen tuzak bu. Evren çok büyük bir güç ve müthiş bir heyecanla düşüncelerimizi gerçekleştirmek için çalışıyor ve inanın gerçekleştirmeden de bırakmıyor! Ancak anlayışı bizim düşündüğümüzden çok daha farklı. İyi ya da kötüyü bizim için ayıran bir mekanizması yok, düşündüğümüz şey ne olursa olsun onu sağlamakla ilgileniyor. Bir başka deyişle biz nasıl titreşiyorsak o frekansta realiteyi sunuyor bize.

Örneklemek gerekirse; “Çok param olsun istiyorum” dediğinizde, evrenin bu cümleden aldığı titreşim “istemek”le ilgili oluyor ve size hep isteyeceğiniz durumlar gönderiyor, siz de kendinizi hep isteyip durduğunuz bir pozisyonda buluyorsunuz. Bunun yerine “Bolluk içindeyim” ya da “Para daima bana akar” benzeri cümleleri tercih edin.

6. Her şey şimdi ve şu anda gerçekleşir, gelecek zaman kipinden kurtulun!

Gelecek zaman kipinin problemi, istenilen durumu uzak bir zamana göndermesidir. Ayrıca sıklıkla zihinde bir koşul yaratabilir ve bu titreşiminizi etkiler. Mesela “İstediğim hayatı yaşayacağım” cümlesinin erteleme hissiyatını yaratmasının yanı sıra insanın aklına “Kendi işimi kurunca …”, “Evlenince …”, “Çocuklar büyüyünce …”, “Emekli olunca …” vb. koşulları da getirmesi mümkündür. Gelecek zaman kipinde kurulan büyülü cümleler, sizin asla o realitenin içine girememenize neden olacaktır. Oysa bunun yerine “Harika bir hayatım var” demek frekansınıza tavan yaptırır!

7. Gerekiyorsa büyülü cümleleri hafifletebilirsiniz!

Ben bu büyülü cümlelerle (o zamanlar benim de kulladığım tanım olan “Olumlama”larla) ilgili çalışmaya ilk başladığımda açık söyleyeyim: İnanmakta güçlük çekiyordum. Hatta yazdığım bazı cümleleri tekrarlarken “N’apıyorum ben?!” diye kendime sinir olduğum bile oluyordu. Böyle bir durum yaşayabilirsiniz. Öncelikle bilin ki, bu gayet doğal bir durum. Bu konuyla ilgili alabileceğiniz en güzel tedbir ifadeleri hafifletmektir.

Yine örnekleyelim; “Kendimi affediyorum” ya da “Olanı olduğu gibi kabul ediyorum” cümlesi size ters geliyorsa bu cümlelerin sonuna ekleyeceğiniz niyet bildiren ifadelerle büyülü cümlenizi hafifletmek çok işe yarar: “Kendimi affetmeye hazırım” – “Olanı olduğu gibi kabul etmeye başlıyorum” …v.b.

8. Büyülü cümlelerin asıl gücünün ısrar ve tekrardan geldiğini hatırlayın

aynada kendine bakma
Yazdığınız cümleleri en az 21 gün ayna karşısında tekrarlayın

Yazdığınız cümleleri EN AZ 21 gün ve günde yine EN AZ 2 defa yüksek sesle (tercihen ayna karşısında) tekrar etmeniz harika olur. Hatırlayın: Düşünce kalıplarımızı ve kısıtlayıcı paternlerimizi (döngüler) değiştiriyoruz. Yine Tony’den bir alıntı yapayım: “Alışkanlıklarımız ve bildiklerimiz karşı karşıya geldiğinde alışkanlıklar kazanır.”

Lütfen gelin şu adamın eğitimine! Gerçekten hayatınız değişecek diyorum. Bilgi için bana ulaşın: [email protected]

Yazdığınız büyülü cümlelerin bilinçaltınızdaki kısıtlayıcı inançlarınızla yer değiştirmesi demek, eski alışkanlıklarınızın yerine yenilerini koymak demek. Siz yepyeni cümleleri nasıl yazacağınızı öğreniyorsunuz ve yazıyorsunuz,  yıllardır sahip olduğunuz kısıtlayıcı inançlarsa alışkanlıklarınız ve çok güçlüler. Başladığınızda, büyülü cümlelerinizi her gün birkaç defa tekrarlamak konusunda inatçı olmanız çok önemli. Bu yüzden gün içinde birkaç defa karşınıza çıkacak şekilde etrafa kâğıtlar bırakmak harika bir fikir olabilir: Banyoda aynanın yanı, yatağın başucundaki komodin, arabada görebileceğiniz bir yer…v.b.

9. Büyülü cümleleri tüm bedeninizle söyleyin

Her şey titreşim demiştik. Bedeninizi oluşturan atomlar da titreşiyor. Sizi heyecanlandıran büyülü cümleleri vücudunuzu kullanarak söylemeniz işi kesinlikle değiştirir. Dik durun, aynada gözlerinizin içine bakın, yüksek sesle ve güvenilir bir tonla konuşun. Büyülü cümlelerinizi söylemeye başladıktan 5 ila 7 gün sonra, enerjinizde bile büyük fark hissedeceksiniz!

10. Eyleme geçmek, büyülü cümleleri kullanmak kadar önemli

“Yazdım büyülü cümlelerimi, her Allah’ın günü de tekrarlıyorum. Hadi bakalım ne zaman olacak” saflığına düşmeyin! Klişe olduğu kadar doğru bir cümle vardır ve ben çok severim: “Evren hareketi alkışlar, düşünceyi değil”. Düşünmekle kimse bir yere varmadı, hedefinizle ilgili adım atmalısınız. Bunun için de sağlam bir aksiyon planı ve strateji oluşturmak iyi bir fikirdir. Konuyla ilgili bir profesyonel koçtan destek alabilirsiniz.

Bu haftalık da bu kadar. Gelecek hafta buluşuncaya dek, kendinize özel büyülü cümlelerinizi yazın ve uygulamaya başlayın. Hissettiklerinizi paylaşmak ya da soru sormak isterseniz bana dilediğiniz zaman yine [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

V. Tolga Hancı
Doğma büyüme İstanbul'lu Tolga, 20 yıllık reklamcılık kariyerini danışmanlığa, ve oradan da koçluk ve eğitmenliğe dönüştürmüş bir yüksek performans stratejisti. Çalıştığı kişi ve kurumların; ... Devam