Bolluk ve bereketi hayatınızın parçası yapmanız için 5 ipucu-2

Geçen hafta, öncelikle kavramamız gereken şeyi şöyle açıklamıştık: “Bolluk ve bereket zihinsel bir durumdur.” Zihinsel durumumuzu bolluk ve bereket enerjisine uyumlamak için de 5 ipucu vermiştik:

1- Almayı Öğrenin

2- Para şahane bir şeydir!

3- Sözlerinize dikkat edin

4- Koşulsuz istemeyi alışkanlık haline getirin

5- Yaşamınızda boşluklar yaratın

Bu hafta için de 5 farklı ipucu daha paylaşacağımı yazmıştım. Geçtiğimiz haftanın yazısı için tıklayın.

Hem maddi hem manevi zenginlik anlamına gelen bolluk ve bereketi hayatımızın bir parçası yapmak için paylaştığım kıymetli ipuçlarını aşağıda 10’a tamamlıyorum:

6- Borçları değil, kazançları düşünün

Son 35 yılda dünyada kelimenin tam anlamıyla milyonlarca insanın hayatını dönüştürmeleri yolunda onlara rehberlik etmiş Tony Robbins’in söylediği en önemli şeylerden biridir: “Odağın neredeyse enerji oraya akar!”: (Bu yıl Tony’nin Unleash the Power Within etkinliğine katılabilmeniz için inanılmayacak kadar cazip bir fırsat var, ilgilenenler mutlaka bana ulaşsın: [email protected])

Eğer odağınız borçlarınızdaysa yeni bir şeyler yapmak, güne motive başlamak, herhangi bir konuda kendinizi iyi ve güçlü hissetmek zorlaşacaktır. Çünkü borçlarınıza odaklandığınızda büyüteceğiniz tek şey borçlarınızdır ve bu öyle bir noktaya gelir ki, artık kazandığınız şeyleri göremez, onlarla ilgili konuşamaz ve doğal olarak onları büyütemez hale gelirsiniz.

Ortağı olduğum ajans, 2008 krizinde beni yarım milyon TL’ye yakın zarara uğratarak elimi kolumu bağladığında, çıkış yolunun borçlara değil kazançlara odaklanmak olduğunu bizzat tecrübe ederek öğrenmiştim. Dikkatinizi, odağınızı, şükran duygunuzu, her şeyinizi kazancınıza vermelisiniz! Verin ki katlanarak büyüsün. Hatırlayın, fakir insanlar sürekli parayı kafalarına takarlar ve fakir kalmalarının en önemli nedenlerinden biri de budur.

7- Canlandırma (ya da İmgeleme) yapın

Danışanlarımın bana sık sık sordukları şeylerden biri de “Hayal kuruyorum ama şimdiye kadar hiçbir hayalim gerçekleşmedi, neyi yanlış yapıyorum?” sorusu oluyor. Cevabım genellikle “Her şeyi!” oluyor ve ardından onlara şunu soruyorum: “Hayal kurmak sizin için ne demek?” Birçoğu soruyu duyar duymaz ne demek istediğimi anlıyor.

imgeleme
Bolluk ve bereketi kendinize çekmeniz için en etkili yöntem imgelemedir

Bolluk ve bereket enerjisini çekmek konusunda en çok yanlış anlama yaratan konulardan biri bu: “Çok istiyorum ama gelmiyor”. Çünkü “isteme” enerjisindesin! Canlandırma (veya İmgeleme) derken; hayal kurmaktan, rüyalar âleminde dolaşmaktan, “Vallahi çok istiyorum”lardan bahsetmiyoruz.

Öncelikle şunu bilin: Eğer doğru şekilde ve yeterince yapıyorsanız bolluk ve bereketi kendinize çekmeniz için en etkili yöntem imgelemedir. Peki, imgeleme doğru şekilde nasıl yapılır? Bunun için size 3 tüyo vereceğim:

1. İmgelemeye zaman ayırın ve bol bol yapın. İmgelemeye, haftalık (hatta günlük) planlamanızda mutlaka yer verin. Elbette bunu yapabilmenizin öncelikli yolu haftalık planlama yapmaktır. Her gün sadece imgeleme için ayırdığınız zamanlarınız olsun.

2. İmgeleme yaparken istediklerinize sahip olduğunuzu HİSSEDİN! Lütfen dikkat! “Düşünün” demiyorum, “Varsayın” demiyorum, “HİSSEDİN” diyorum. Bunu yapmanın en kolay yolu duyularınızı kullanmaktır. Kapatın gözlerinizi ve gerçekten sahip olduğunuz o otomobili kullanırken görün kendinizi, yeni araç kokusunu duyun, Motorun sesini dinleyin, direksiyonun ve döşemelerin o yumuşak ve kaliteli derisine ellerinizle dokunduğunuzu hissedin. Bunu bir ev, yat, uçak, sevgili gibi dilediğiniz her konuda uygulayabilirsiniz. Tomar tomar parayı görmek, elinizde hissetmek, hışırtısını duymak. Sanırım yeterince açık, değil mi?

3. İmgelemeyi hayatınızın bir parçası haline getirin. Üzerinizde yeterince para olmasa da gidin beğendiğiniz otomobille bir test sürüşü yapın, lüks bir mağazaya gidin beğendiğiniz elbiseyi deneyin, oturmak istediğiniz o çok katlı veya manzaralı evi görmek için emlakçıyı arayın. Bu ve benzeri eylemler imgeleme yapmanızı kolaylaştıracaktır.

8- Düzenli olun

düzenli olmak
Zengin insanların ortak özelliği temiz ve düzenli olmalarıdır.

Temiz ve düzenli olun! Zengin insanların en önemli ortak özellikleri budur. Evleri, ofisleri, arabaları tertemiz ve düzenlidir. Benzer enerjilerin birbirini çektiği süptil dünyada bolluk enerjisini çekmek için temiz enerji alanına sahip yerlerde yaşamak önemlidir. Siz hiç leş gibi, darmadağınık birinin çok zengin olduğunu gördünüz mü? Düzensiz ve pis ortamlarda biriken negatif enerji ancak kıtlık enerjisini çeker.

Bolluk ve bereket için temiz ve düzenli ortamlarda yaşamanız, iş yapmanız şarttır. Bu yazıyı okumayı bitirir bitirmez derhal gidip çekmecelerinizi ve dolaplarınızı düzenleyebilirsiniz. Kirlileri temizlemek, masanızın üstünü düzenlemek çok işe yarayacak. Zengin olmak istiyorsanız önce zenginler gibi davranmalısınız.

9- Büyük düşünün

Geçen haftaki yazıda da değinmiştik: Evrende her şey enerjidir! Bir sandviç de, son model araba da, bir sandık dolusu altın da! Eğer sandviçi kolay bulacağınızı ama son model arabaya zor ulaşacağınızı düşünüyorsanız, evren bu düşüncenizin gerçekleşmesi için elinden geleni ardına koymayacaktır!

İstediğiniz şey ne olursa olsun (Sandviç, araba ya da bir sandık altın) hepsini elde etmeniz için işleyen mekanizma aynı prensiple çalışır. Örneğimizden devam ederek anlatayım: Şimdiye kadar dilediğiniz her an bir sandviç yiyebildiniz. Bu yüzden, sandviç istediğinizde onu bulamayacağınızdan korkmazsınız. Kendinize sorduğunuz soru “Eyvah! Ya sandviç bulamazsam, ne yaparım?” olmaz; olsa olsa “Bugün hangi sandviçi yesem?” olabilir.

Şimdi bu kesinlik ve netliği içinizde hissedin. Ve büyük hedefler için de aynı kesinliği içinizde oluşturmakla ilgilenin: Araba, yat, kat, uçak ya da tonlarca altın. İstediğiniz şey her ne olursa olsun, ona sahip olacağınızdan da sandviçle ilgili emin olduğunuz kadar emin olmalısınız. Bu yüzden büyük düşünün ve hiçbir sınırınız olmadığını ve ne isterseniz elde etmenin koşullarının aynı olduğunu daima hatırlayın.

10- Vermeyi öğrenin

Her an, her yerde verecek bir şeyler var: Bahşiş mesela. Bahşiş pintiliğinden kurtulun! 500 TL’lik hesabın bahşişi 75 TL’dir 5 TL değil! Ayrıca 1,5 TL’lik çay için 3 TL verebilirsiniz, bu sizi fakirleştirmez. Sırf bahşiş de değil; mesela mesai arkadaşlarınıza onları mutlu edecek küçük hediyeler alabilir, dostlarınız hiç beklemiyorken birlikte yediğiniz yemeği ısmarlayabilirsiniz.

Birlikte iş yaptığımız bir arkadaşım vardı: Topluca gidilen yemeklerde asla kimseye hesap ödetmezdi. Bunun için borca girdiği zamanlar olduğunu bile hatırlarım. Bu onu hiçbir zaman fakirleştirmediği gibi, serveti de zaman içinde çoğaldı.

Bakın burada önemli olan şey şu: “Hele bir şu kadar param olsun o zaman bunu yaparım” düşüncesi, çuvallamanıza neden olan en ters düşünce oluyor. Hatırlayın ne demiştik: Benzer benzeri çekiyor. Eğer sizin düşünceniz “Hele şu kadar param olsun” ise bu düşüncenin ön kabulü nedir?

Elbette “Cebimde yeterince PARA YOK” olacaktır. Bu durumda evren size düşüncenizin benzerini yollayacaktır, yani “Yokluk”.

Aldığınız her şeyi paylaşın, olmasa da vermenin yolunu bulun. Evrene her an bolluk içinde olduğunuza dair mesajınızı gönderin. Ne kadar hızlı cevaplar alacağınıza inanamayacaksınız!

Konuyla ilgili o kadar çok şey yazılabilir ki. Bununla beraber yazılacak birçok başka konu da var. Bitirirken şunu söyleyeyim: ‘Vermeyi bilin ki alasınız!’ Şükretmeyi ve diğer insanları içtenlikle düşünmeyi de hatırlayın.

Bolluk ve bereketi çekmekle ilgili daha detaylı bilgi edinmek ve bu konuda nasıl çalışabileceğinizi öğrenmek isterseniz bana ulaşın: [email protected]

Haftaya görüşene kadar; bolluğun katlanarak çoğaldığı muhteşem günler diliyorum hepinize.

V. Tolga Hancı
Doğma büyüme İstanbul'lu Tolga, 20 yıllık reklamcılık kariyerini danışmanlığa, ve oradan da koçluk ve eğitmenliğe dönüştürmüş bir yüksek performans stratejisti. Çalıştığı kişi ve kurumların; ... Devam