Gerçek anlamda etkili bir vizyon panosu nasıl hazırlanır?

Şüphesiz ki hepimiz bizi hayallerimize yaklaştıracak, hedeflerimize ulaştıracak yolda bazı araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Eğitimler, kurslar, deneyimler, alıştırmalar, mentorlar elbette ki en önemli yol gösterici ve yardımcılar arasında ancak sihirli bir şey daha var: Vizyon panosu. Tezahür aracı olarak da nitelendirebileceğimiz vizyon panosu, estetik bir tablodan çok daha fazlası.

Kendiniz için henüz bir tane oluşturmayı denememiş olsanız bile mutlaka örneklerine rastlamışsınızdır; o yüzden gözünüzde kolayca canlandırabilirsiniz. Ama tam olarak ne olduğunu, nasıl çalıştığını veya size nasıl fayda sağlayabileceğini bilmiyorsanız hayata geçirmekte zorlanabilirsiniz. Merak etmeyin, sandığınızdan çok daha kolay. Bu yazımızda gerçek anlamda işinize yarayacak bir vizyon panosu hazırlamanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Hayallerinizi kalbinize, hedeflerinizi zihninize attıysanız hadi başlayalım.

Vizyon panosu nedir?

Vizyon panosu ya da vision board, hedeflerinizi netleştirmenin ve onları hayata geçirmek için motive olmanın mükemmel bir yoludur; aynı zamanda bolluğu, pozitifliği, şansı çekmek için de harika bir fırsattır. Vizyon panosunun asıl amacı, hayatta en çok ne istediğinize dair daha net bir fikir edinmenize yardımcı olmak ve ne için çalıştığınızı günlük olarak size hatırlatmaktır.

“Nereye gittiğimize veya nereye gitmek istediğimize dair net bir yönümüz yoksa, bizim için aslında iyi olmayan şeylere kapılmak çok kolay olabilir. Bir vizyon panosu oluşturmak, kendinizi ve gerçekte neyi tezahür ettirmek istediğinizi tanımanın ve hayatınıza çağırmanın güçlü bir yoludur.” -Reiki Ustası Kelsey Patel

Birkaç resmi, yazıyı, sembolü bir araya getirerek sihirli bir şekilde işe yaramasını ve istediğiniz her şeyin gerçekleşmesini beklemek, gerçekdışı görünüyor olabilir. Ancak, nasıl doğru bir vizyon panosu hazırlayabileceğinizi öğrenirseniz sizi hayallerinize taşıyacak yolu kolayca keşfedebilirsiniz.

Vizyon panosu nasıl hazırlanır?

Öncelikle temel birkaç malzemeyi toplayarak işe başlayabilirsiniz, bu size ön hazırlık için motivasyon sağlayabilir. Vizyon panosu oldukça kişisel bir araç olduğundan dolayı onu yapmanın kesin ve net tek bir yolu yoktur; ancak bazı temel malzemeler hemen hemen hepsinde ortak olabilir. İşte ihtiyacınız olan vizyon panosu malzemeleri…

Malzemeler

-Ahşap, mantar, metal ya da tel bir pano
-Makas
-Raptiye, bant, mıknatıs, yapıştırıcı ya da zımba ve zımba teli
-Sizinle ve hedefinizle rezonansa giren resimler veya nesneler (dergi küpürleri, fotoğraflar, yazılar, -gazete haberleri, alıntılar, rol modeliniz, uçak bileti, sertifika vb.)
-Renkli kalemler
-Yapışkanlı kağıtlar

Gördüğünüz gibi aslında çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok, sadece görselleştirmenize ve biraz daha estetik hale getirmenize yardımcı olacak küçük araçlar, hepsi bu.

Örnek fikirler

Eğer nereden, nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız; hayatınıza neyi çekmek istediğinizden emin olamıyorsanız birkaç örnek fikir size yol gösterebilir:

 • Daha pozitif bir yaşam için sizi mutlu eden yazıları veya resimleri kullanabilirsiniz.
 • Daha fazla bolluk için panonuza finansal bereketi temsil eden görseller yerleştirebilirsiniz.
 • Doğa ile sıkı bir bağ kurmak için çiçekler, kuru yapraklar ya da floral desenli kumaşlardan yardım alabilirsiniz.
 • Daha fazla seyahat etmek istiyorsanız uçak biletleri, tren fotoğrafları ya da kartpostalları panonuza yapıştırabilirsiniz.
 • Aşkı bulmak, sevgiyi hayatınıza çekmek için sevgi dolu alıntılar yazabilir, romantik resim kullanabilir, kendinizi çok sevdiğiniz bir fotoğrafınızı koyabilirsiniz.

Seçenekleriniz ve panonuza yerleştirebilecekleriniz sınırsız. İçinizde bir şeylerin kıpırdadığını, adeta kelebeklerin uçuştuğunu hissettiğinizde, ilk adımı atmaya hazır olduğunuzu anlayacaksınız. Sadece kendinize neyi hayatınıza çekmek istediğinizi bulmak için alan ve zaman tanıyın. Boş panonun karşısına geçin ve hayal kurmaya başlayın, göreceksiniz devamı gelecek…

Hazırlama rehberi

Malzemelerinizi hazırladıktan ve fikirlerinizi geliştirdikten sonra yapmanız gereken artık işe koyulmak; yani panonuzu oluşturmaya başlamak. Bunu yapabilmek için birkaç basit adımı takip etmek işinizi kolaylaştırabilir:

 • Niyetinizi netleştirin; kendinize ne istediğinizi, hayattan beklentilerinizi sorun. Sizi mutlu edecek, çok daha iyi hissettirecek, başarıya ulaştıracak neler var detaylıca düşünün. Yeni bir ev mi, araba mı, iş mi, seyahat mi, ilişki mi, ne istiyorsunuz, hayatın size ne getirmesini bekliyorsunuz, hepsine kendi içinizde cevap verin.
 • Materyallerinizi seçin; hangi fotoğraf, resim, yazı ya da herhangi bir obje o ulaşmak istediğiniz şey veya şeyleri temsil ediyor, karar verin. Hedefini, hayalinizi, varmak istediğiniz yeri en iyi şekilde anlattığınıza inandığınız her şeyi bir araya getirin.
 • Yerleştirmeye başlayın; topladığınız her şeyi bu kez panonuzun üzerine aktarmaya başlayın. En eğlenceli kısım bu adım olabilir… Fotoğrafları, kartları, yazıları hareket ettirin; ta ki bütüne baktığınızda gerçekten size ilham verdiğini hissedene kadar.
 • Vizyon panonuzu tamamladıktan sonra asmak için en doğru yeri bulun. Vizyon panonuzu düzenli olarak göreceğiniz bir yerde tuttuğunuzdan emin olmak motivasyonu teşvik eder ve size ne üzerinde çalıştığınızı hatırlatır.

Kullanma rehberi

Vizyon panonuz hazır olduğunda çekim yasasını güçlendirmek ve kendiniz için planladığınız gelecekte arama yapmak için onu kullanmanın bazı kolay yollarından faydalanabilirsiniz:

 • Varlığını dile getirin; yüksek sesle hayatınızda yaratmak istediğiniz şeyleri söyleyin.
 • Biraz boşluk bırakın; vizyon panonuzda ara ara küçük boşluklar bırakarak çekmek istediğiniz şeylere gerçekten yer açın.
 • Harekete geçin; çekim yasası işlemeye başlasa da tek başına yeterli olamaz. Hedeflerinize ulaşmak için istikrarlı bir şekilde adımlar atarak bu yolda ilerlemeniz gerekir.

Unutmayın, vizyon panosu sadece bir başlangıç… Oradan, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için eyleme geçirilebilir adımlar atmanız şart.

Bonus: Vizyon panonuzu değiştirebilirsiniz.

Vizyonunuz değişebilir; haliyle vizyon panonuz da. Zaman geçtikçe ve hedefleriniz geliştikçe, panonuz kesinlikle ara sıra tazelemeye ihtiyaç duyacaktır. Yeni hedeflerinizi, hayallerinizi ekleyerek panonuzu güncelleyebilirsiniz; hatta dilerseniz hayatınızın farklı alanları için farklı vizyon panoları yaratabilirsiniz; iş, aşk, mutluluk… Siz kendinizi geliştirmeye devam ettikçe vizyon panonuz da buna ayak uydurmalıdır; o yüzden değişiklikler yapmaktan ya da yeni baştan bir pano oluşturmaktan çekinmeyin. Ve ne olursa olsun başarılarınızı takdir etmeyi; büyük-küçük adımları, kazanımları kutlamayı ve kendinizi ilerleyişiniz için tebrik etmeyi unutmayın! Vizyon panosu hazırlamak konusunda farklı bakış açıları kazanmak isterseniz bu konudaki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Vizyon panosu hazırlarken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası
2022 için vizyon panon hazır mı: Vizyon panosu atölyesinde seni neler bekliyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!