Transandantal meditasyon ve ötesi: Aydınlanma

Birçok insan transandantal meditasyon tekniğini, stresi azaltmaya yarayan bir yöntem olarak biliyor. Yapılan yüzlerce bilimsel çalışma da transandantal meditasyonun fiziksel, zihinsel ve duygusal olmak üzere her türlü stresi azaltmaya yaradığını destekliyor. Ancak sadece bununla sınırlı değil. Transandantal meditasyonun, stres azaltmanın ötesindeki asıl faydasını çok az kişi biliyor. Bu faydanın adı; aydınlanma, yani kişinin içsel potansiyelini geliştirme.

1959’da San Francisco’da bir gazetede çıkan makalede, transandantal meditasyonun “uykusuzluğu tedavi etmek” için kullanıldığı anlatılıyordu. Transandantal meditasyonu Batı dünyasıyla tanıştıran Maharishi ise Hindistan’da insanların içsel aydınlanmayı yakalamak için transandantal meditasyon öğrendiklerini söylemişti.

Transandantal meditasyon ve ötesi: Aydınlanma
Transandantal meditasyonun, stres azaltmanın ötesindeki asıl faydasını çok az kişi biliyor. Bu faydanın adı; aydınlanma.

 

Transandantal meditasyon aslında basit bir konsantrasyon meselesi değil. Transandantal meditasyon tarafından yaratılan bilinç hali, bir çeşit mutluluk bilincidir. Zihin, herhangi bir konsantrasyon veya çaba gerektirmeden doğal bir şekilde sakinleşir ve otomatik olarak daha mutluluk verici bir hale ulaşır.

Transandantal meditasyon insanı “bilinçli olma hali” gibi bir noktaya ulaştırmaz. Maharishi, transandantal meditasyonda varılacak tek noktanın “birlik bilinci” olduğunu söylüyor. Bu öyle bir nokta ki günlük algıların sınırlarından transandantal değerlerin anlaşıldığı, farklılıklara rağmen birlik yaklaşımının öne çıktığı bir nokta.

Maharishi’nin transandantal meditasyon teknikleri, aydınlanma konusunda UCLA öğrencisi Rachel Kelley’e verdiği röportajında şunları söylüyor:

– Aydınlanmanın “sadelik” olduğundan bahsediyorsunuz. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

Maharishi: Aydınlanma; karanlıktan kurtulma, karanlığın olmaması anlamına geliyor. Karanlığın olmaması ise hataların, zayıflıkların ve eksikliklerin olmaması, başarı ve tatmin duygusunun hakim olmasını ifade ediyor. İşte aydınlanma bu. Doğanın kanunlarıyla tam uyumlu bir şekilde çalışmak aydınlanmayı getiriyor. Doğa kendiliğinden bizi destekliyor ve karanlıkta kalmamıza izin vermiyor.

– Transandantal meditasyon tekniklerini öğrenenler için neler söylersiniz?

Maharishi: Öğrenci olmak, olabildiğince bilgiyi edinmek ve mümkünse toplam bilgiye ulaşmaktır. Böylelikle transandantal meditasyonu öğrenen bir kişi, toplam bilginin prensiplerini öğreniyor ve deneyimliyor demektir. Kuantum alan teorisi, doğanın kanununun yaratıcılığının temelinde tek bir birlik olduğunu varsayıyor. Böylelikle bir kişi transandantal noktaya geçtiğinde, tüm bilgeliğe de geçmiş olur. İşte bu aydınlanma. Bu noktaya ulaşan kişi, herkes için iyi düşünmeye başlar. Burada iyi düşünmekten kasıt, herkes
için yararlı düşünceler. Bir öğrencinin mümkün olan tüm bilgiyi alması, mümkün olduğunca yeteneğini geliştirmesi gerekir. Herkesin bilincinde sınırsız bir yaratıcılık derecesi vardır ve transandantal meditasyon da bu yaratıcılığı serbest bırakır.

Transandantal meditasyon ve ötesi: Aydınlanma
Doğanın kanunlarıyla tam uyumlu bir şekilde çalışmak aydınlanmayı getiriyor.

– Transandantal meditasyon öğrencileri dünya için ne yapabilir?

Maharishi: Dünyayı yeniden yaratabilirler. Dünya yeniden düzenlenmeli. Temel olarak bunu yapmanın da tek bir yolu var, o da aydınlanma.

– İnsanlar genelde rahatlamayla verimli olmayı bir araya getiremiyor. Transandantal meditasyon bu ikisini nasıl birleştiriyor?

Maharishi: Transandantal meditasyan aktif zihni tümden sessiz hale getirir ve bu sessizlik, bir kişi meditasyondan çıktığında ortaya çıkar. Zihin meditasyondan sonra sessiz kalır ve bu sürede hala tüm aktifliğini korur. Bu aynı bir iş adamının bankaya gidip, cepleri para dolu bir şekilde çıkmasına benzer. Cebindeki para sayesinde piyasada daha rahat eder. İnsanlar meditasyon yaptığında da içsel yaratıcılık dışarı çıkar ve artan yaratıcılık sayesinde artık daha çok çalışmaya gerek kalmaz.

Transandantal meditasyonun ana prensibi de budur; hayatta hiçbir zorluğa yer yok.Daha azını yap ve daha çoğunu al” yaklaşımına dayanır. Bir oku düşünün, yayı hafifçe çekip bırakırsınız ve ok büyük bir hızla ilerler. Aynı bu örnekte olduğu gibi, başarı için önemli olan aşırı çalışma değil, doğanın kanununu kendi yararınıza olacak şekilde organize etmektir. Transandantal meditasyon da doğanın kanununu sizin yararınıza çevirir.

Kaynak:
Huffington Post
tm.org

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Meditasyon: Kronik ağrılarınızda kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaç

Meditasyon nedir? 3 temel meditasyon tekniğine dair bilgiler

Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!