Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm

Kadınların seks esnasında orgazm olup olmaması birçok sebebe bağlıdır. Partner ya da partnerleriyle olan iletişimi, kaygı ve stres seviyesi, uyarılma ve tahrik ile suçlu hissedip hissetmeme bunlardan bazılarıdır. Bunların dışında kadınların seks esnasında orgazm olmalarını etkileyen başka bir faktör daha bulunuyor. Sürekli okuyup, duyduğumuz ama seksle hiç ilişkilendirmediğimiz bir kavram: Mindfulness. Mindfulness genellikle meditasyon, yoga ve Doğu inanışlarıyla ilişkilendirilir. Ancak öyle görülüyor ki, mindful bir şekilde seks yapmak, seksten daha fazla tatmin olmayı sağlayabilir.

Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm
Mindfulness ve cinsel mutluluk arasında bir ilişki olabilir

Liderlik eğitmeni ve meditasyon hocası olan Jon Kabat-Zinn mindfulness’ı şöyle tarif eder: “Mindfulness, belirli ve ön yargısız bir şekilde, bütün dikkati yaşadığımız ana vermektir.” En basit tarifiyle mindfulness, zihnin bütün dikkatini içinde bulunulan zamana yöneltmek ve farkında olarak anı yaşamak, bununla birlikte dalgın ya da dikkati dağılmış olmamaktır. Mindfulness birçok terapi yaklaşımında kullanılıyor. Özellikle Bilişsel Davranış Terapisi (Cognitive Behavioral Therapy) ve bununla birlikte stresi azaltmaya yönelik programlar, bağımlılara yardımcı olmaya çalışan programlar tarafından kullanılıyor.

Sürpriz olmamakla beraber, bazı araştırmacılar mindfulness’ın seksüel sağlık ve iyilikle bir ilişkisinin olup olmadığını araştırıyorlar. Seksüel fonksiyon bozuklukları, özellikle kadınlar arasında görece yaygın bulunuyor. Cinsel ilişkiye girememekten yeteri kadar tatmin olamamaya kadar bu bozuklukları sıralayabiliriz. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, cinsel mutluluk ve mindfulness üzerine bazı soruların sorulmasıyla bu ikisi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaya çalıştı.

Midfulness ile cinsel mutluluk arasında bir ilişki var mı?
Meditasyon yapmak için başka bir sebep daha var: Orgazm
Mindfulness, ana odaklanmaktır

İlk soru, mindfulness’ın kadınlarda seksüel fonksiyon bozukluklarını engelleyip engellemediği üzerineydi. İkinci soru mindful seksin kadınlarda orgazmı artırıp artırmadığına yönelikti. Bu iki sorunun cevabı kesin bir şekilde evetti: Kadınlar hem seksüel fonksiyon bozukluğu yaşamıyorlar hem de mindful seksle daha fazla orgazm olabiliyordu. Bir açıklamaya göre, seksüel fonksiyon bozukluğu ve orgazm olamamanın sebepleri; depresyon, kaygı, stres ve dikkat dağınıklığı olabilir. Mesela, partnerinizin tatmin olup olmadığını kafaya çok fazla taktığınız zaman, seksten tatmin olma ihtimaliniz azalıyor. Mindfulness ise, bu dikkat dağınıklıklarıyla mücadele etmenin bir yolu olabilir. Bunun sayesinde dikkatinizi toplayabilir, kendi seksüel deneyiminiz üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Mindfulness, iyi orgazm olmanın tek yöntemi midir? Açıkçası hayır. Seksin nasıl yaşandığına, tarafların seksten ne kadar tatmin olacağına etki eden birçok faktör bulunuyor. Ancak, farkındalık, ön yargısız davranışlar, ana odaklanmak gibi hareketler kadın ve erkeklerin fantastik bir seks yaşamak için deneyebilecekleri yollar olarak göze çarpıyor.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Zihnin ilacı: Bilinçli farkındalık (Mindfulness)

Bulaşıklarınızı bile mindfulness etkisi ile yıkayarak hayatınızdaki her şeyin farkında olun

Mindfulness çocukluk travmalarının tedavisinde etkili olabiliyor

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam