Meditasyon: Kronik ağrılarınızda kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaç

Muhtemelen meditasyon denince aklınıza hemen bir tapınak veya dağda bağdaş kurup oturan ruhani bir kimse gelecektir. Meditasyonun insanüstü bir görev ve gayret olduğunu düşünüp bunun için buna hiç zaman ve enerjinizin olmadığını düşünüyosunuzdur. Peki meditasyonun kronik ağrılarda morfinden daha etkili bir ağrı kesici olduğunu biliyor muydunuz? Bugün dünyada 76 milyon insan diyabet, kalp rahatsızlığı, kireçlenme ve bunlar gibi fiziksel rahatsızlıklar nedeniyle kronik ağrı problemi yaşıyor. Meditasyonun bu acıyı dindirme ve diğer avantajlarını yaşamak için ruhani açıdan olgunlaşmış olmanıza gerek yok!

meditasyon yapmak
Meditasyon yapmak fiziksel ağrıda %57 azalmaya neden oluyor

Beyin üzerine yapılan bir araştırmada uzun dönemli beyin işlevini ölçmek için katılımcılara en az 20 dakika süren meditasyon teknikleri öğretiliyor. Sonuçlar gösteriyor ki, 20 dakikalık bir meditasyon hissedilen acıda %57 azalmaya neden oluyor. Gerçekte düşüncelerde bir değişim yaşanmıyor; ancak beynin yapısı meditasyon sayesinde tamamen dönüşüyor.

2 farklı tür meditasyon tekniği tıbbi örneği sağlıyor: Fakındalık yogası ve Transandantal meditasyon. Her ikisini de uygulayan kişinin, nefese, bir kelimeye, mantraya ya da bir görsele değil ‘yaşadığımız an’a odaklanması gerekiyor. Sonunda zihin bir düşünceden başka bir düşünceye atlamak yerine farkındalık ve rahatlama hali sürecini gözlemliyor . Bu ruhsal durum bizim merhametli ve peşin hükümsüz olmamıza yardımcı olarak uzun dönemli hastalıkların kaynağı stresimizi azaltıyor.

‘Demystifying Meditation-Brain Imaging Illustrates How Meditation Reduces Pain’ araştırmasının yazarı ve Wake Forest Baptist Mecial Center’daki Journal of Neuroscience’da doktora sonrası araştırması yapan Fadel Zeidan bu konu hakkında görüşlerini şu şekilde belirtiyor:’İlk araştırmamız gösteriyor ki, 1 saatten biraz fazla yapılan meditasyon eğitiminin çarpıcı bir şekilde ağrıyı azalttığı ortaya çıktı. Büyük bir etki olduğunu gözlemledik. Ağrı yoğunluğunda %40 ve ağrıya bağlı nahoşluk üzerinde %57 azalma görüldü. Meditasyonun ağrıyı azaltma konusunda, genellikle ağrıyı %25 azaltan ağrı kesiciler ve morfinden daha etkili olduğunu deneyimledik.’

Meditasyon; ağrının hissedilmesinin, başladığı yerin ve ne yoğunlukta hissedildiğinin bilgilerini direkt olarak bedensel duyusal sistemden alan birincil somotosensory korteks içindeki beyin aktivitelerini önemli ölçüde azalttığı gözlemleniyor.

Şimdi ilaçları çöpe atıp zihninizi zihninizi sakinleştirmenin tam zamanı. Meditasyon acınızı dindirdiği gibi ilaçların neden olduğu yan etkileri de yaşamamanızı sağlayacaktır.

Kaynak:

inspireamaze.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Dans ile kişisel gelişimin muhteşem harmanı: Yepyeni trend Tango Yoga

İş hayatının getirdiği rahatsızlıklar ve çözüm önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!