Dans ile kişisel gelişimin muhteşem harmanı: Yepyeni trend Tango Yoga

Dans deyince aklımıza enerji, hareket, neşe, mutluluk ve tabi ki kendini sınırsızca ifade etmek gelir. Akıp gitmektir dans, sadece ‘’o an’’ kavramına odaklanmak,  o anda kalabilmek ve adeta kalp atışlarımızı duyarak nefes almaktır. İşte dans tüm bu muhteşem bileşenleri tek bir sepette eritebilmesi ile, özellikle son dönemde hayatımıza katılan birleştirilmiş kişisel gelişim yöntemlerinin de odağına oturmuş durumda. Bunun en önemli örneklerinden biri ise ‘’Tango Yoga’’ olarak karşımıza çıkıyor.

Tango Yoga nedir?

Yoga-tango
Biri dansların en romantiği ve en tutkulusu, diğeri ise denge, birleşme, tek olma kavramlarına odaklanmış bir bilim dalı: Tango Yoga

Evet, yanlış okumadınız ! Biri dansların en romantiği, en heyecanlısı ve en tutkulusu,  diğeri ise denge, birleşme, tek olma kavramlarına odaklanmış bir bilim dalı. Tango Yoga Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olarak biliniyor. Uygulama içerisinde yoga pozları geçişleri esnasında uygun tango müzikleri dinleniyor ve müziğin ritmine de uygun olarak poz geçişleri ve genel çalışmanın akışı belirleniyor. Böylelikle bir tarafta yoga pozları ve çalışması ile zihin-beden-nefes üçlüsüne odaklanılırken, diğer taraftan en derin hislerimize eşlik eden özenle seçilmiş tango müziği ile o an içerisinde kalabilmeye dayalı çalışmamız katmerlenmiş oluyor.

İlk okuduğumuzda ilginç gelen Tango ve Yoga birleşimine Tango ile ilgili detayları araştırdığımızda pek de şaşırmamak gerekiyor. Tango; dünya genelinde halen terapi olarak önerilen, (Tango Terapi veya Tango İyileştirme Terapisi olarak da adlandırılır.) Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıkların etkilerini azalttığı bilimsel olarak da kanıtlanmış, özellikle an içerisinde kalabilmeyi amaçlayan, bedenin tamlık-bütünlük içerisinde hareketine odaklı, ve tüm bu özellikleri ile diğer danslardan farklılaşan bir danstır.

Eğer bir dans tutkunuysanız, dansınızı geliştirmek ve yepyeni bir tecrübe kazanmak, eğer dansa yeni başladıysanız veya hiç deneyimlemediyseniz dans vizyonunuzu bambaşka bir boyuta taşımak ve evet bir yoga tutkunu iseniz uygulamalarınızı son derece farklı bir tecrübe ile buluşturmak için tavsiyem Tango Yoga.

Merak edenler için Tango Yoga videosu aşağıdadır:

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Bedensel terapi ile kendinizi iyileştirin

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

30 günlük Bikram Yoga maratonuna hazır mısınız?

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam