Terapi odasından romantik ilişkilere dokunan bir bakış  

Açık gönülülükle paylaşmak gerekirse bu yazıya başlamak beni biraz zorladı. Çünkü nereye baksam gördüğüm “Mükemmel ilişki için 7 kural” , “23 adımda ilişkinizde mutluluğu yakalayın”, “Eşinizin sizi sevdiğini anlamanın 92 yolu!”  başlıklı yazılar gözümü korkutmuş, maddeleri toplayınca ortaya çıkan yapılması gerekenler listesinin kabarıklığı ise beni ayrıca yormuştu. Elbette bu ve benzeri yazıların bir kısmının, kaynağını dayandırdığı araştırmalar bulunmakta. Beni düşündüren kısmı ise bu tarz listelere duyulan ihtiyacın varlığı. İlişkilerin devam edebilmesi, ilişkilerde yaşanan sorunlarla başa çıkılabilmesi için çiftlerin bir çıkış yoluna ihtiyaç duymaları veya belirli bir noktada tıkanmaları gayet olağan ve anlaşılabilir; ancak çözümler ‘kuralların, adımların, yolların’ uygulanması kolaylığında olamayabiliyor.

Bir sihirli değneğe sahip olmak birçok meslektaşım ve danışanlarımız açısından rahatlatıcı bir çözüm olabilirdi. Biz maalesef böyle bir değneğe sahip değiliz. Fakat çiftlerin yaşadığı problemlerin çözümüne yönelik benim size söyleyebileceğim öneri, tıpkı bir sihirli değnek dokunuşu hafifliğinde: Konuşmak. Bu kadar basit ve göz önünde oluşu muhtemelen önemini fark etmemize engel oluyor olacak ki; genellikle çalıştığım danışanlarımın yaşadıkları sorunların temelinde yatan şeyin, konuşarak iletişime geçmemek olduğunu söyleyebilirim.

Sağlıklı iletişim nedir?

Sağlıklı iletişim; dolaylı anlatımlardan uzak, direkt ve açık bir şekilde bireyin kendini ifade ettiği iletişim olarak tanımlanır.

Sağlıklı iletişimin kurulmasına engel olan pek çok sebep olabiliyor. Kendimizi de bu sebepler içerisinde rahatlıkla sayabiliriz. Yine de çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları problemler, kişilerin kendilerini ifade etmeyi bırakıp karşı taraftan ‘akıl okuyuculuk’ yapmasını beklemesiyle başlıyor diyebilirim. Bu gerçek dışı beklentinin olmaması dahilinde pasif agresif tutumlar ortaya çıkmakta; konuşulmadan beklentilerin giderilmesini umma noktasında ilişkide agresyon artmakta, bu da kişilere zarar vermeye ve çiftlerin problemler yaşamasına neden olmaktadır. Konuşarak kendilerini ifade etmeyen çiftler sorun yaşamakta, sorun yaşayan çiftlerin yaşadıkları gerilim ise paylaşımlarını azaltmaktadır. Çiftler arasında açılan uçurum ancak konuşarak, açık bir iletişim ile kapanabilecektir.

İlgili yazı: Mutlu ilişkiye giden yol, fikir ayrılıklarında sağlıklı bir iletişim kurmaktan geçiyor

iletişim
Sağlıklı iletişim; direkt ve açık bir şekilde bireyin kendini ifade ettiği iletişimdir. Mutlu bir ilişki için sağlıklı iletişim gereklidir.

İyi ve sağlıklı bir ilişki için; sevgi, saygı ve güven kadar anlamaya ve anlatmaya açık bir iletişim de gereklidir. Aslında sevgi, saygı ve güven ihtiyaçları da açık bir iletişimle çok daha rahat giderilmektedir. Sağlıklı iletişim sayesinde; kendi içsel deneyimlerini dile getirmenin, karşı taraftan direkt ve açık bir mesaj almanın ve rahatsızlık duyulan noktalarda iletişim içinde kalarak problem çözümüne odaklanmanın temel ihtiyaçların karşılanmasında da ne denli büyük önem taşıdığını, çiftlerin görme şansı olacaktır.

Sağlıksız iletişim yollarından kaçının

İlişkide ayakta kalmak için seçilen sağlıksız iletişim yolları, (suçlama, alttan alma, duyguları görmezden gelip aşırı mantığa bürüme, herkese ve duruma alakasız olma gibi) kişinin ya kendini ya karşı tarafı ya da durumu yok saymasını gerektirmektedir. En işlevseli hem kendi deneyimimizi, hem partnerimizin deneyimini hem de durum ve bağlamın gerçekliğini yok saymadan ilişkinin içinde kalabilmektir.

Bugün çift meselelerinin hayatımızda bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi; insanın sistemini harekete geçiren, destek sağlayan, yaşam enerjisi veren, ihtiyaçları karşılayan aslında çok kıymetli deneyimleri içeriyor olmasıdır. Sadece daha iyi bir iletişim yoluyla ilişkinin keyfini çıkarmak, inanın hiç de zor değil!         

Dilan Üzgün
İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü yüksek onur derecesi ile bitirdikten sonra aynı üniversitede Aile Danışmanlığı eğitim programını tamamladı ve “aile danışmanı unvanını kazandı. Şu anda ... Devam