Telaş döngüsünden kurtulun: Yavaşlamak bize neler kazandırır?

Eskiden her şeyi aynı anda yapmaya çalışırdım ve çok telaşlıydım. Saçlarımı kuruturken kahvaltı yapardım, metroda sanki sürekli bir yerlere yetişmem gerekiyormuş gibi çok hızlı hareket ederdim, araçla bir yerlere giderken e-maillerime cevap yazardım. Bir şeyi indirimde mi gördüm, sanki bir daha indirimde bulamayacakmışım veya elimden biri alacakmış gibi anında alırdım. (üstüne üstlük e-ticarette çalıştığım için bazı ürünlerin sürekli kampanyaya girdiğini bilmeme rağmen)

Bu telaşıma, gün içinde sürekli tükettiğim kafein ve şeker de şahane bir katkıda bulunuyordu. Her şeyi hızla yap, enerjin tükensin, kahve iç, hızlan, enerjin tükensin, gofret ye, yine hızlan… Kendimi bu kısır döngünün içine sokmuştum. Bu huylarımdan bazılarını hala sürdürüyorum, ama bazı huylarımdan da vazgeçtim. Sürekli bir yerlere yetişecekmiş gibi davrandığımda veya işlerimi yetiştiremeyeceğimi düşündüğümde zaten yetiştiremediğimi fark ettim. Sakin davrandığımda kafamın da daha berrak olduğunu, daha iyi kararlar alabildiğimi ve zamanımı daha efektif kullanabildiğimi fark ettim. Yerken, içerken, çalışırken, sohbet ederken, harcama yaparken bugün yavaşlamaya ne dersin? Yavaşlamanızın ne gibi faydaları olabilir:

Karar verme ve problem çözme becerilerinizi geliştirir

Daha yavaş bir tempo, düşüncelerinizi daha etkili bir şekilde işlemenizi sağlar, böylece daha iyi kararlar vermeniz ve sorunlara daha iyi fikirler ve çözümler getirmeniz daha olasıdır.

İşinizin kalitesini artırır

Sadece biraz yavaşlamak, işlerinizi aceleye getirmemek dahi işinizin kalitesini artırır. Ayrıca hatalarınız azalır. Hatalarınız azalınca, onlarla kaybettiğiniz zaman da size kalır ve istediğiniz sonuçları almanız kolaylaşır.  

Üzerinizdeki baskı azalır

Bu işi gerçekten bu kadar telaşlı yapmanız gerekiyor mu? Yoksa siz mi bu baskıyı üzerinizde yaratıyorsunuz? Üzerinizdeki stres ve baskı duyguları azaldığında, yaşam kaliteniz de bununla orantılı olarak artar.

İlişkileriniz olumlu olarak etkilenir

Kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi geliştirir. Biriyle buluştuğunuzda sürekli aşırı telaşlı olduğunuzda, aklınız sürekli bir sonraki adımınızda olduğunda, aslında olmanız gereken kişiyle olmazsınız. Birileriyle birlikteyken onlara odaklanmak kişisel ve profesyonel ilişkilerinizi geliştirir.

Keyif alırsınız

Hayatınızda ve işinizde zevk, eğlence ve tatmin duygularını artırırsınız. Hayat, gün içinde, sürekli aşırı telaşlı ve sadece görev odaklı yaşamak için çok kısa.

Sağlığınızı olumlu olarak etkiler

Daha fazla zihinsel ve fiziksel enerjiye sahip olursunuz. Ayrıca sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Sürekli meşgul olmak, sağlığınızı etkileyebilir, bağışıklığınızı düşürebilir ve hastalık riskinizi artırabilir.

Ayrıntıları daha kolay görebilirsiniz

Daha yavaş bir hızda çalışmak, detayları fark etmenize kolaylık sağlar. Bahar çiçekleri, gün doğumu, çayını masana getiren iş arkadaşın gibi ayrıntıları bir yerlere koştururken göremeyebilirsin. Acele etmeyi bırakın, basit zevklerin tadını çıkarın.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Takdir listesi zamanı: Kendinizi yeterince takdir ediyor musunuz?

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam