Teknolojinin geldiği son noktalardan biri: Akıllı kıyafetler

Teknolojinin hızına ayak uydurmak gerçekten de çok zor. Yakın zamanda sıkça söz edilen “giyilebilir teknoloji” ürünleri bile geride kaldı, artık “smart kıyafetler” yani bir diğer deyişler “akıllı kıyafetler” konuşuluyor. Biyometrik ölçümler yapan tişörtler, gerekli durumlarda destek görevi gören sutyenler bunun en güzel örneği. Dünyaca ünlü giyim markası Under Armour’ın MapMyFitness’ı satın alması ise giyim sektörünün biyometrik kıyafet alanına yöneldiğinin bir kanıtı.

İlgili yazı: Egzersizlerinizi bambaşka bir boyuta taşıyacak teknolojik ürünler

Uplifers olarak son trend olan smart kıyafetler arasında ufak bir gezinti yaptık. İşte size birkaç örnek:

MyZone spor sutyeni

Kalp hızınızı ölçen MyZone spor sutyenleri aynı zamanda Bluetooth aracılığıyla başka aygıtlara da bağlanabiliyor. Böylelikle spor yaparken bir yandan da akıllı saatinizden kalp hızınızı takip edebilirsiniz. Sutyenin içindeki kalp hızı ölçen mekanizmanın şarj süresi ortalama 7 ay.

Teknolojinin geldiği son noktalardan biri: Akıllı kıyafetler
Yakın zamanda sıkça söz edilen “giyilebilir teknoloji” ürünleri bile geride kaldı.
Lumo koşu şortu

Lumo koşu şortları sayesinde bir yandan koşarken, bir yandan da tempo, sıçrama, yere temas etme süresi, durdurma, pelvik rotasyon ve adım uzunluğu gibi değerleri sze gösteriyor. Şort aynı zamanda bir aplikasyon aracılığıyla kulaklığınıza sesli uyarılar gönderiyor.

LikeAGlove tayt

LikeAGlove taytlar, kıyafet satın alırken yanlış beden seçme kargaşasına son veriyor. Tayt, giyen kişinin vücut ölçülerini alıyor ve aplikasyon aracılığıyla bu ölçülerle mükemmel uyum sağlayan kıyafet seçeneklerini sunuyor. Özellikle internetten alışveriş yapanlar için biçilmiş kaftan!

İlgili yazı: Giyilebilir teknoloji ürünleri, otizm teşhisi konmuş kişilere yardımcı oluyor

Athos şört ve tişörtleri

Athos şört ve tişörtleri kalp ve nefes ritmini, kas aktivitesini ölçen sensörler barındırıyor. Bu sensörler, biriktirdiği data’yı Bluetooth aracılığıyla cep telefonunuza gönderiyor.

Victoria’s Secret sutyen

Seksi iç çamaşırı koleksiyonlarıyla bilinen Victoria’s Secret da kalp hızını ölçen bir spor sutyeni piyasaya sürdü. Sutyenin göğüs kısmında kalp hızını ölçen bir alıcı bulunuyor.

Radiate tişörtler

Sıcaklğa bağlı olarak renk değiştiren kıyafetleri hatırlıyor musunuz? İşte Radiate bunun çok daha geliştirilmiş hali. Radiate tişörtler, kaslarınız ısındıkça renk değiştiriyor.

Ralph Lauren PoloTech tişört

Lüks kıyafet markası Ralph Lauren, sensör üreticisi OM Signal ile bir tişört geliştirdi. Bu tişörtler, bio-sensör özelliği taşıyan gümüş şeritler sayesinde giyen kişinin kalp ve nefes hızını ölçüyor, aynı zamanda akıllı telefon veya tablet aracılığıyla aktif olarak önerilerde bulunuyor. Örneğin kalp hızını istediğiniz seviyeye ulaşmadıysa, bunun için sizi uyarıyor.

Teknolojinin geldiği son noktalardan biri: Akıllı kıyafetler
Seksi iç çamaşırı koleksiyonlarıyla bilinen Victoria’s Secret da kalp hızını ölçen bir spor sutyeni piyasaya sürdü.
Go Utility Vest yelek

Go Utility Vest yeleklerin her bir cebinde güneş panelleri bulunuyor. Eğer gün boyu dışarıdaysanız bu paneller sayesinde elde edilen enerji, sizi gün boyu sıcak tutuyor.

İlgili yazı: Geleceğin modasına yön veren teknolojik dokunuşlar baş döndürüyor

Hexoskin tişört

Hexoskin akıll tişörtler, giyen kişinin kalp ve nefes hızını, yoğunluğunu, adımlarını, yaktığı kalorileri ve uyku düzenini izliyor. Ufak bir aygıt, tişörtün üzerine bağlanıyor ve bu sayede Bluetooth aracılığıyla iOS ve Android cihazlara bağlanıyor.

Adidas sıcak pantolon

Adidas’ın sıcak pantolonları, içindeki bir ısıtıcı sayesinde sporcuların spor sırasında bacaklarının sıcak kalmasını sağlıyor. Böylelikle, soğuk havalarda spor yapan kişilerin bile bacak kasları, ideal olan 38 santigrat derecede çalışabiliyor. Böylelikle sporcu, ısınmak için daha az enerji harcıyor.

Kaynaklar:
Pocket-lint
Digitaltrends

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!