Geleceğin modasına yön veren teknolojik dokunuşlar baş döndürüyor

Diğer sanat dalları gibi, modada da uzun dönemli trendleri belirleyen teknolojik gelişmeler oluyor. Yeni materyaller eskileriyle birleşiyor ve moda yavaş bir şekilde evrilirken yeni ihtiyaçlar inovasyonu tetikliyor. Bugünün hangi trendleri yarının giyilebilir teknolojilerine ilham verecek? Gelin birlikte moda konusunda geleceğin teknolojisine birlikte göz atalım:

Hövding

airbag

Bisikletçiler için airbag sistemi Hövding, Anna Haupt ve Terese Alstin tarafından tasarlandı. Boyuna geçirilen bu sistem, temelde herhangi bir kaza anında şişerek şokun etkilerini absorbe ediyor. Üstelik normal zamanlarda da size şık bir görünüm katıyor.

İlgili yazı: Modanın teknolojiyle flörtü

Frontline Gloves

Aynı amaç için bir başka ürün ise, tasarımcı Ashwin Rajan ve Kevin Cannon tarafından geliştirilen Frontline Gloves adlı eldiven. Eldivenin sahip olduğu sistem, itfaiyecilerin basit el hareketleriyle iletişime geçmesini sağlıyor. Spesifik el hareketini kullanarak binanın tahliye edilmesi gerektiğini bildiğinizi, kurbanı kurtardığınızı veya her şeyin yolunda olduğunu söyleyebilirsiniz.

SegraSegra

Recycled-Clothing-1

Yeni materyaller eskisi kadar çok üretilmediği ve sürdürülebilirliği daha az olduğu için, mevcut kumaşın geri dönüştürülme ihtiyacı günümüzde daha çok önem kazanmış durumda. Bu düşünceden hareketle bir grup Macar insanın geliştirdiği SegraSegra, kullanılmış bisiklet şambriyellerini şık, likralı ceket ve t-shirt’lere dönüştürüyor. Kaynaklar kısıtlı hale geldikçe, bu tarz ustalık gerektiren işler modanın değişimine öncülük edecek gibi görünüyor.

Tasarımcı Rafael Rozenkranz’ın ürettiği içinde mp3 player bulunan koşu kıyafeti, koşu sırasında ürettiğiniz kinetik enerji sayesinde müzik dinlemenize olanak sağlıyor. Bu aslında yeni bir teknoloji değil; fakat bu tarz gelişmeler sürekli olarak moda sektörünü etkilemeye devam ediyor.

Solar bikini

solar bikini

Herhangi bir yüzey güneşle temas ettiğinde, güneş enerjisi açığa çıkmaktadır. İnsan vücudunda da bu durum geçerlidir. Bazı moda tasarımcıları, bu büyüyen teknolojiden faydalanmaya çalışıyorlar. Tasarımcı Andrew Schneider, seksi görünüme odaklanarak geliştirdiği ve elektrikli aletlerinizi şarj edebildiğiniz solar bikini, bunun en iyi örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Diffus iklim giysisi

AR-303129997

Doğa ve iklimler sürekli değişiyor ve moda da bu değişime sanatsal ve informatif bir yolla cevap vermeyi amaçlıyor. Diffus adı verilen iklim giysisinde, kıyafet yakınınızdaki hava kirliliği seviyesini ölçüyor ve LED ışıklar sayesinde size geri bildirim veriyor. Eğer hava gerçekten çok kirliyse, ışıklar yanıp sönerek kişiyi ve çevresindekileri uyarıyor.

Kaynak:

thecoolist.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!