Tek başına seyahat etmenin kadınlara kazandıracağı 7 şey

Tek başına seyahat etmek bazılarını ürkütür, özellikle de kadınları. Oysa tek başınıza yapacağınız yolculuklar sizi büyütür, olgunlaştırır ve birçok zorluğa karşı daha güçlü kılar. Nasıl mı? İşte tek başına seyahat etmenin bir kadına kazandıracağı 7 şey:

1. Yalnız olmaktan korkmaya gerek olmadığını fark edersiniz

İnsan ailesinin yanından ayrıldığında garip bir duyguya kapılır. Özellikle de kırılgan varlıklar olduğu öğretilen kadınlar, korkuya benzeyen bu duyguyu daha yoğun yaşar. Oysa yalnız seyahat ettiğinizde, bunun doğru olmadığını anlarsınız. Yıllar boyunca etrafınıza örülen duvarlar, yerini yeniliklere açık ve yeni insanlarla tanışma için duyulan heyecana bırakır. Sokakta tanıştığınız biriyle saatlerce sohbet edebilir, hiç ummadığınız dostluklar kurabilirsiniz.

İlgili yazı: Hayat tarzıyla seyahati buluşturan 4 teker: Karavan

2. Özgüveniniz artar

Tek başınıza seyahat etmek sizleri yeni şeyler yapmaya veya eski şeyleri yeni bir şekilde, yeni yerlerde yapmaya iter. Bilmediğiniz yollarda saatler süren otobüs yolculukları, dünyanın bir ucundaki uçak yolculukları size aslında kendi gücünüzü ve kapasitenizi görme imkanı tanır. Size yabancı olan bu durumlara nasıl yanıt verdiğinizi görmek, kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Önceden korktuğunuz şeylerden artık korkmamaya başlarsınız.

Tek başına seyahat etmenin kadınlara kazandıracağı 7 şey
Günlük rutininizden çıkıp yollara düştüğünüzde yapabileceklerinizin sınırsız olduğunu fark edersiniz.
3. Özgürleşirsiniz

İstediğiniz şeyi, istediğiniz zaman yapabileceğinizi görmenin belki de en iyi yolu, tek başınıza seyahat etmektir. Her zaman yürüdüğünüz yolu bırakıp, yeni bir yola girebilirsiniz, size bir şeyler yapmanızı söyleyen kimse olmadığı için gerçekten ne istediğinizi görebilirsiniz. Size doğru ve iyi gelen ne varsa onu yapmak için açık olduğunuzu hissedersiniz. Tüm bunların yanında, yalnız olduğunuzu kimseye anlatmak veya açıklamak zorunda olmadığınızı görürsünüz. Bu, kendinize dokunmanın en radikal ve güzel yollarından biridir.

İlgili yazı: Karakterinize uygun en iyi seyahat önerileri keşfedin

4. Gücünüzü fark edersiniz

Birçoğumuzun yalnız olmakla ilgili tuhaf korkuları var. Ancak tek başınıza seyahat ettiğinizde, aslında bunun pek de fazla kafaya takılacak bir durum olmadığını fark edersiniz. Korkularınızdan kurtulmak, kendinize olan inancınızı artırır. Kendi başınıza birçok şeyi yapacak güce ve kapasiteye sahip olduğunuzu ve bundan keyif aldığınızı fark edersiniz.

5. Geleneksel cinsiyet kalıplarını unutursunuz

Evdeyken veya ailenizle birlikteyken geleneksel cinsiyet kalıplarına girmek çok kolay. Ancak günlük rutininizden çıkıp yollara düştüğünüzde yapabileceklerinizin sınırsız olduğunu fark edersiniz. Bu sizin seyahatiniz ve kendinize hangi kalıbı vermek istiyorsanız bu sizin seçiminiz. Üstelik kim bilecek?

Tek başına seyahat etmenin kadınlara kazandıracağı 7 şey
Hepimiz sosyal varlıklarız ama aynı zamanda tek başına kalmaya da ihtiyaç duyuyoruz.
6. Gerektiğinde hayır demeyi öğrenirsiniz

Bu belki de tek başınıza seyahat ederken öğreneceğiniz en önemli şeylerden biri. Günlük rutinimiz içinde birçoğumuz insanlara hayır demekten çekiniyoruz. Özellikle kadınlar, hayır demenin bir seçenek olmadığını bile düşünebiliyor. Oysa tek başınıza seyahat ettiğinizde, kendinizi istemediğiniz bir duruma düşürmemek için kolayca hayır demeyi öğrenebilirsiniz. Bir kadının tek başına seyahat ettiğiniz gören birçok kişi, bir yol arkadaşı istediğini düşünüyor. Oysa tek başına seyahat eden bir kişinin isteyeceği belki de en son şey, bir yol arkadaşı.

İlgili yazı: Burçlara göre seyahat rehberi: Bir sonraki tatil planınızı burcunuza göre yapın

7. Kendinizle vakit geçirmenin değerini anlarsınız

Tek başınıza seyahat ettiğinizde, geri kalan her şeyi bir kenara bırakıp gerçekten kendinize ve kalbinizden geçenlere yönelebilirsiniz. Hepimiz sosyal varlıklarız ama aynı zamanda tek başına kalmaya da ihtiyaç duyuyoruz. Tek başınıza seyahat etmek, bu ihtiyacınızı doyurmanın belki de en güzel yolu.

Kaynak:
Travelettes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!