Hayat tarzıyla seyahati buluşturan 4 teker: Karavan

Eğer farklı bir seyahat deneyimi yaşamak istiyorsanız, karavanla yola çıkmak aradığınız şey olabilir. Aslında karavan yolculuğuna bir yaşam tarzı demek daha doğru olacaktır. Bu yaşam tarzının dünyada birçok hayranı bulunuyor. 

Peki karavan seyahatleri ve Türkiye’de bulunan karavan rotaları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Cevabınız ‘Evet’ ise işte karavanla ilgili bilmeniz gerekenler:

  • Türkiye, karavanla seyahat etmek için coğrafi olarak çok uygun olmasına karşın, karavan vergilerinin çok yüksek olması nedeniyle karavan turizmi oldukça az. Karavan kiralama konusunda bazı şirketler ve sahibinden.com’da ilanlar mevcut ve günlük 200-300 TL arasında ilanlar bulunuyor; ancak esas problem karavanla yurt dışına çıkmak istediğinizde başlıyor; çünkü genellikle şirketler karavanı yurt dışına çıkarmanıza izin vermiyor. Bu açıdan gittiğiniz yerde karavan kiralamanız daha mantık olacaktır.
  • Tuvalet atıklarınızı boşaltırken çevreye zarar vermemeye özen göstermelisiniz ve dikkatli olmalısınız. Yedek bir kutu bulundurmak ve kullandıktan sonra tuvalet temizliği yapmak faydalı olacaktır.
  • Karavanın içinde ayakkabıyla dolaşmayın, çöplerinizi poşetlerde biriktirmeyin.
  • Yanınıza battaniye, mutfak – banyo eşyası, kalın kıyafetler almayı ihmal etmeyin.
  • Seyahate çıkmadan önce yolculuğunuzu iyice planlayın ve offline’da çalışabilen haritalardan yardım alın. 

İlgili yazı: Turist değil gezgin gibi davranmanın altın kuralları

Karavanla seyahat için Türkiye’deki en güzel rotalar
1. Karagöl Kamp Alanı, İzmir

karagöl2

Mitolojideki Tantalos efsanesine sahiplik eden Yamanlar Dağı’nda yer alan Karagöl’ün yıl boyunca kapıları hep açık. Bir krater gölü olan ve kartpostal güzelliğindeki doğasıyla bizleri büyüleyen Karagöl’ün etrafı geniş bir ormanla çevrili.

2. Fethiye Kabak Koyu, Muğla

kabak koyu

Dalaman Havaalanı’na 80 km. mesafede yer alan Kabak Koyu, adeta dünyaya hediye edilen bir cennet. Özellikle şehrin yorucu yaşamından, gürültüsünden uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için bire bir. Bölgede ayrıca birçok kamping alanı da bulunuyor. Yolunuz Kabak Koyu’na düşerse Faralya, Kelebekler Vadisi ve Kabak Vadisi gibi yerleri görmeden geri dönmeyin 🙂

3. Yenice Ormanları Kamp, Karabük

yenice

Listemizin 3. sırasında yer alan Yenice Ormanları, gerçekten ruhunuza iyi gelecek yer. Dünya Doğa Koruma Kanunu tarafından korunması gereken yerler arasında gösterilen Yenice Ormanları, vahşi hayatın devam ettiği yerlerden biri. Kent Ormanı, Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası, Karabük Eğriova Göleti ve arboretum, kamp yapmak için en güzel yerler arasında.

4. Kazdağları Hızır Kamp, Balıkesir

kazdağları

Kazdağları’nın tertemiz havası ve eşsiz doğası, size kendinizi bambaşka hissettirecek. Hızır kamp, Kirişlik Vadisi’nin eteğinde yer alıyor. Doğanın kucağında yer almak, nefis yemekler ve huzur arıyorsanız Kazdağları en doğru yer.

5. Artvin Kamp Yerleri

artvin

Türkiye’nin oksijen deposu olarak bilinen Karadeniz’de yer alan Artvin, birçok kamp alanını da bünyesinde barındırıyor. Kemalpaşa Plajı ve çevresi, Kafkasör Orman İçi Dinlenme Yeri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Hatila Vadisi, Sahara, Yusufeli Kaçkar Turizm Merkezi ve Yusufeli Çevreli Köyü Rafting Kamp Merkezi gibi kamp alanlarıyla Artvin, doğayla iç içe bambaşka bir tatil yapmak isteyenler için tek adres.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!