Karakterinize uygun en iyi seyahat önerileri keşfedin

Sosyal medya hesaplarında gezi ve seyahat önerilerine bolca rastlasak da, başkaları tarafından hazırlanan ‘Ölmeden önce gezmeniz gereken yerler’ listesinden keyif alacağınızı nereden bilebilirsiniz ki? Sonuçta hepsi birinin kişisel tercihleriyle oluşturulmuş öneriler. İçe kapanık biri, uzak bir adada sakinliğin tadını çıkarmaktan hoşlanırken, dışa dönük insanlar kalabalık ortamlardan keyif alabilir.

Peki kendinize en uygun seyahati nasıl bulabilirsiniz?

Bu noktada bize yardımcı olacak en iyi araç Myers-Briggs Type Indicator testi. Bilinen en iyi psikoloji testlerinden biri olan Myers-Briggs, en sık görülen karakter özelliklerini belirliyor. Sonrasında skorunuza ve karakterinize göre en güzel seyahat noktaları sizlere söylüyor.

Eğer Myers-Briggs skorunuz yoksa, sakın üzülmeyin. Aşağıdaki karakter özelliklerinden kendinize uygun olanı seçip, size özel destinasyonları bulabilirsiniz

Valizlerinizi toplamaya başlayın. İşte kişilik özelliğinize göre size en uygun 2017 tatil noktaları:

İçe dönük müsünüz yoksa dışa dönük mü?

Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz bir günün sonunda, kendinizi enerjik mi yoksa bitkin mi hissediyorsunuz? Dışa dönük insanlar, Myers-Briggs testinde ‘E’ kategorisinde yer alıyorlar. Bu tip insanlar kendilerini içi dışı bir olarak tanımlıyorlar. İçe kapanık insanlar ise ‘I’ kategorisinde yer alıyor ve düşünmeyi sevdiklerini dile getiriyorlar. Sessiz ve sakin yapıda olan bu insanlar, boş zamanlarını rahatlamak ve yeniden canlanmak için harcıyorlar.

İçe dönük
Yao Jiao
Görsel Kaynak: Yao Jiao

Neresi: Guilin. Çin’in en büyüleyici ortama sahip yerlerinden biri olan Guilin, ülkenin güneyinde yer alıyor. Gizemli karst kayalıkları ve huzurlu gölleriyle Guilin, şehre adımınızı attığınız ilk andan itibaren sizi büyüleyecek.

Neden: İçe kapanık insanlar, sakinlik ve huzurdan keyif alırlar. Elbette arkadaşlarıyla da vakit geçirmekten hoşlanırlar; fakat konu hayalindeki tatil olduğunda, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak, dinlenebileceği ve zihnini yenileyebileceği yerleri tercih edeceklerdir. Eğer siz de içe kapanık bir kişiyseniz, Guilin’in doğal güzelliği sizleri cezbedecektir. Li Nehri’nin muhteşem manzarası eşliğinde bot turu yapmayı sakın unutmayın.

Dışa dönük

japonya

Neresi: Hitachi Sahil Parkı, Japonya. Tokyo’dan yalnızca iki saatlik uzaklıkta bulunan park, canlı renklere sahip çiçekleri ve muhteşem ambiyansıyla dünyanın her yerinden gelen turistlerin gözdesi.

Neden: Dışa dönük insanlar dünyayı evleri gibi görürler ve yeni deneyimler yaşamaya bayılırlar. Myers-Briggs Type İndikatörü’ne göre, dışa dönük insanlar sürekli yeni aktivitelere katılmaktan hoşlanırlar ve hep yeni bir macera arayışındadırlar. Arkadaşlarınızla Tokyo’ya giderek, ışıklar şehrini keşfe dalabilirsiniz. Kalabalıklar içinde kendinizi oldukça rahat hissedeceksiniz. Ve trene atlayarak Hitachi Sahil Parkı’na gittiğinizde hem yeni bir macera yaşayacak hem de parkın eşsiz doğasına bayılacaksınız. Yıl içerisinde sürekli renk değiştiren park, bahar aylarında mavi nergis çiçeklerinin büyüleyici güzelliğinin altına girerken, Ekim ayında kochia scoparia bitkisinin kırmızı büyüsüne kapılıyor.  

İlgili yazı: Uzakdoğu’ya yolunuz düştüğünde mutlaka keşfetmeniz gereken seyahat noktaları

Tatile gitmeden önce her şeyi planlar mısınız yoksa akışına mı bırakırsınız?

Seyahat etmeden önce izlenecek yolu önceden mi planlıyorsunuz yoksa spontane yaşamaktan hoşlanırsınız? Eğer organize bir tipseniz, Myers-Briggs’e göre ‘J’ kategorisinde yer alıyorsunuz ve görev eğilimli bir yapıdasınız demektir. Esnek insanlar ise ‘P’ kategorisinde yer alıyorlar ve yeni fırsatlara her zaman açık olmayı tercih ediyorlar.

Organize
Svetlana Peric
Görsel Kaynak: Svetlana Peric

Neresi: Lavaux Üzüm bağları, İsviçre. İsviçre’deki en geniş şarap bağlarının olduğu bölgedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bölge, 16. yüzyıldan kalma eşsiz evleriyle ve taraçalarıyla ünlü.

Neden: Eğer organize bir insansanız ve tatil planınızı seyahate çıkmadan önce her şeyi planlayanlardansanız, İsviçre; kültürü, çekici mimarisi, muhteşem şarapları ve Cenevre Nehri’nin muhteşem manzarasıyla size kendinizi evinizde gibi hissettirecek.

Esnek/Değişikliği seven

boat in inle lake, Shan state, Myanmar

Neresi: Inle Gölü, Myanmar. Güney Myanmar’da Shan State’te yer alan Inle Gölü, sevilen turist destinasyonları arasında yer alıyor. 21 kilometre genişliğindeki göl; Budist tapınaklarına, ahşap evlerden oluşan köylere ve dünyaca ünlü yüzen bahçelere ev sahipliği yapıyor.

NedenDaha çok Burma olarak bilinen Myanmar, kesinlikle bir sonraki seyahat noktanız olmalı. Bölge, tatilini dilediği gibi yaşamak isteyen insanlar için ideal; çünkü birçok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Myanmar’da da, en uygun fiyatlara aynı gün içerisinde ulaşım ve konaklamaya sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bölgeye vardığınızda, lokal rehberler tarafından düzenlenen Inke Gölü bot turlarını kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz. Eğer yolunuz Inle Gölü’ne düşerse; göldeki manastırları, bahçeleri, restoranları ve en önemlisi de geleneksel yöntemlerle balık yakalayan balıkçıları keşfetmeyi ihmal etmeyin.

İdealist

penang

Neresi: Penang, Malezya. Penang; çok kültürlü yapısı, muhteşem mimarisi ve eşsiz plajlarıyla, idealist insanların seveceği türden bir tatil sunuyor. Adanın kuzey tarafında yer alan bembeyaz kumsallarda keyifli vakit geçirirken, sevdiğiniz kitapları da yanınıza aldığınızı unutmayın.

Neden: İdealistik insanlar; şartlara uyabilen, değerlerine bağlı ve başka insanların fikirlerine saygı gösteren nitelikte insanlar olarak bilinirler. Hayattaki ihtimalleri görürler ve bu ihtimallere karşı merak duyarlar. Seyahate çıktıklarında müzeleri ya da en yakındaki plaja gitmenin hayallerini kurarlar. Kısaca, tatilleri de ideallerindeki gibi olmalıdır.

Kaynak:

blog.homeaway.asia

Mydomaine.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!