Uzakdoğu’ya yolunuz düştüğünde mutlaka keşfetmeniz gereken seyahat noktaları

Uçakla veya trenle bir yere seyahat ediyor olmak, her zaman yeni hikayelerin ve ilginç maceraların başlangıcı olarak bilinir. Seyahat severler için yolda olmak sürekli hazine avında olmak gibidir. Bu yüzden seyahat etmek, aslında her zaman söylenen kendini keşfetmek ve özgürleşmekten çok daha fazlasıdır.

Farklı ülkeleri ziyaret etmek, gittiğiniz yerle ilgili düşüncelerinizin değişmesine ve sağlıklı bakış açıları edinmenize olanak sağlayacaktır. Üstelik seyahat etmek, kişisel gelişiminize de olumlu anlamda yansımaktadır.

Seyahat etmenin eşsiz faydalarını öğrendikten sonra, Uzakdoğu’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken noktalara göz atmaya ne dersiniz? İşte nedenleriyle Uzakdoğu’da ziyaret etmeniz gereken gezi noktaları:

1. Japonya – Yemeğin, kültürün ve doğanın ülkesi

Japonya; ilginç tarzı, eşsiz doğası, taptaze balıkları ve anime filmleriyle Uzakdoğu’da ziyaret etmeniz noktaların başında yer alıyor. Tokyo ise, mucizeler diyarı olarak anılmasının yanı sıra yeni jenerasyon modasına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Japonya, yemeğin ve kültürün başkenti olarak biliniyor.   

Japonya’ya yolunuz düşerse ilk önce tatmanız gereken lezzet fugu olmalıdır. Japonca’da ‘balon balığı’ anlamına gelen fugu, özel restoranlarda servis ediliyor. Özellikle ünlü aşçılar tarafından hazırlanan bu lezzet, dünyanın en tehlikeli yemeği olarak biliniyor; çünkü balığın derisinde ve iç organlarında ölümcül zehirler bulunuyor.

Bunun yanı sıra, Japon kültürünü en iyi yansıtan şey nedir diye sorarsanız, cevap elbette ki Sakura ya da bilinen adıyla ‘Kiraz çiçeği’ olacaktır. Meyve vermeyen bir tür kiraz ağacı olan Sakura’nın Japonya’da 200’den fazla çeşidi olduğu bilinmektedir. Japon kültüründe önemli bir yer tutan Sakura’yı, ülkeyi anlatan broşürlerde, filmlerde, animelerde, reklamlarda kısaca her yerde görebilirsiniz. Aynı zamanda bu romantik çiçekler, Japon düğün endüstrisine de önemli bir katkı sağlamaktadır. Her bahar, dünyanın her yerinden gelen insanlar, düğünlerini kiraz çiçeklerinin altında gerçekleştirmektedirler. Eğer Sakura’ları görmek için geç kaldığınızı düşünüyorsanız, Fuji Dağı’na trekking aktivitesi planlayarak, dağın eteklerinde doğayla iç içe mükemmel bir zaman geçirebilirsiniz.

İlgili yazı: Büyülü fotoğraflarıyla Japonya’nın ünlü kiraz çiçekleri

japonya

Eğer bu yıl Japonya’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu yolculuğun eşsiz maceralarla dolu bir seyahat olacağından hiç şüpheniz olmasın.

2. Tayvan – Vahşi gece hayatıyla vahşi doğa arasında bir köprü 

Neyi sevip neyi sevmediğimiz, prensiplerimize yani bizi biz yapan benliğimiz ve perspektifimize bağlıdır. Aynı şey, tercihlerimizi ve nereye tatile gidip neler görmeyi beklediğimizi de tanımlar. Asya hakkında konuştuğunuz zaman eski ile yeni arasında birçok köprü kurabileceğinizi fark edeceksiniz. Yeninin içindeki eskilerin kaybolmadığını, aksine ruhun tam merkezine yerleştiğini göreceksiniz.

Tabuların kültürden kültüre değiştiği dünyamızda, Tayvan birçok şeyin üstesinden gelmiş ve yeni ile eskinin arasındaki bağların korunabildiği bir yer. Başkent Taipei, gece hayatı ve eğlence eksik olmadığı için, genelde genç nüfus ve turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Diğer yandan yağmur ormanları ve muhteşem dağları ile tırmanış yapmak isteyenlere ve doğa meraklılarına da kucak açıyor. Ülkenin değerli hazineleri olarak kabul edilen eski tapınaklar ve bitki örtüsü, günümüzde birçok gezginin kendini keşfetmesine ve meditasyon yaparak rahatlamasına olanak sağlıyor.

tayvan

3. Hindistan – Alice Harikalar Diyarında

Alice Harikalar Diyarı dünya üzerinde neresi olmalıdır diye düşünüyorsanız; hemen cevap verelim: Hindistan. Hindistan’ı ziyaret etmek her zaman mükemmel bir fikir olsa da, ideal zaman nisan ile ağustos arası değil. Bunun nedeni sıcaklığın ve nem oranının dayanılmaz seviyelere ulaşması. Bu yüzden Hindistan tatilinizi yılın geri kalan döneminde planlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Her ne kadar sıcaklık ve nem turistler için zorlayıcı olsa da, Hindistan hala dünyanın en çok turist çeken ve en egzotik yerlerinden biri. Dünyanın en büyük dini festivali olan ve 12 yılda 1 düzenlenen Kumb Mela’ya gidip spiritüel bir deneyim yaşayabilir, Tac Mahal’de aşkın izini sürebilir, Elefantastic’te fillerle eğlenceli zaman geçirebilir, 450 yıllık Amber Sarayı’nı ziyaret ederek tarihin derinliklerine yolculuğa çıkabilirsiniz.  

Hindistan

Hindistan’da sokak yemeklerinin 5 yıldızlı restoranlara eşdeğer bir lezzet sunduklarını unutmayın. Özellikle baharat konusunda uzman olan Hintlilerin kendilerine özgü dosa, naan, idli, puri, pratha, çapati gibi yöresel lezzetleri bulunmaktadır.

4. Bhutan – Yaşam tarzı sakinlik ve dinginlik olan ülke 

Resmi adı ‘Budist Butan Krallığı’ olan ülke, monarşiyi ve Budist yaşam biçimini koruyabilmek için teknolojik gelişmelere kapılarını kapayan ilginç bir yer. Budizm inancının yaygın bir şekilde yaşandığı ülke, gizli kalmış son Budist cenneti olarak biliniyor. Yaklaşık 800.000 kişinin yaşadığı Bhutan’a eğer kasım ayında giderseniz Lhakhang adı verilen, olağanüstü kıyafetlerin ve mükemmel dansların sergilendiği eşsiz bir festivale tanıklık edebilirsiniz.

Bhutan

Bunların yanı sıra Butan’ın tertemiz doğasında huzur bulabilir ve birbirinden ilginç yemekleriyle, kültürüyle ve tarihsel mirasıyla eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

5. Singapur – Uzakdoğu’nun egzotik şehir devleti

Güneydoğu Asya’nın eğlence, iş ve tatil merkezlerinden biri olan Singapur, dünyada bulunan az sayıdaki şehir devletlerinden biri. Kültürü, leziz mutfağı ve eşsiz mimarisiyle Uzakdoğu’nun en ilgi çekici yerlerinden biri olan Singapur’a yolunuz düşerse gezmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Hatta Dünyanın ilk Michelin yıldızlı yeri olan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice and Noodle isimli büfe de burada yer alıyor.

singapore

Singapur mirasının en güzel örneklerinden olan Chinatown, ‘Singapur’un Bahçesi’ olarak anılan ve eğlencenin sınırsızca yaşandığı Sentoza Adası, Singapur’a eşsiz bir manzaradan bakmanızı sağlayan Singapore Flyer ve Singapur’da çarşı ve pazar denilince ilk aklan gelen yer olan Bugis ve Kampong Glam ile Akrilik Akvaryumu, Singapur’a özgü turistik yerler arasında gösteriliyor.

Kaynak:

Lifehack.com

Businessinsider.sg

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!