Taşınma sürecinde işinizi kolaylaştıracak ve motivasyonunuzu artıracak ipuçları

Tabiatın döngüsünde her şey değişimden ve hareketten ibaret. İnsan yaşamında da zaman zaman bu değişim ve hareketin gerekliliği kendini gösterir ve ‘taşınma’ zamanı gelir. Taşınma, hayatımızdaki yeni bir dönemin başlangıcıdır, belki yeni bir eve belki yeni bir şehre veya yeni bir ülkeye… Yeni çevre, yeni komşular, yepyeni deneyimler… Şüphesiz ki çok heyecan verici, ancak bir o kadar da kaygı uyandırıcı. Çünkü bu heyecanlı süreç, beraberinde bir dizi zorluğu da getirebiliyor. Neyse ki eşyaları toparlama stresinden birtakım lojistik sıkıntılara, alışılmış olan yerden ayrılmanın hüznünden yeni deneyimlerinin bilinmezliğine stres yaratabilecek pek çok değişken ile dolu bu süreci daha rahat atlatmak mümkün! Tek ihtiyacınız motivasyonunuzu toplamak, adımlarınızı planlamak ve olumluya odaklanmak.

Rutinlerinizin değişmesi, yeni bir çevreye uyum sağlama ve eski alışkanlıklarınızdan vazgeçme gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz, ancak taşınmanın getirdiği tüm zorlukları aşmak ve motivasyonunuzu artırmak için aşağıdaki ipuçlarını takip ederek yeni bir başlangıç yapabilir, geçiş sürecini en başarılı şekilde atlatabilirsiniz.

1. adım: Pozitif düşünün

Taşınma hazırlıklarına başlamadan önce kendinizi sürece hazırlamanız ve kaygılanmak, boş endişelere kapılmak, taşınmanın dezavantajlarını görmek yerine olumlu taraflarına odaklanmanız çok önemli. Taşınma sürecini bir fırsat olarak görün. Yeni bir ev, yeni bir çevre ve yeni insanlarla tanışma şansı demek. Kendinize, bu değişikliklerin hayatınıza yeni heyecan ve fırsatlar getireceğini hatırlatın, böylece hem süreçten keyif alabilir hem de değişikliklere daha iyi uyum sağlayabilirsiniz.

2. adım: Stresi kontrol altına alın

Taşınma sürecinin stresli bir dönem olduğu aşikar, ne kadar iyi hazırlık yaparsanız karşılaşabileceğiniz olası sıkıntıları da o kadar rahat atlatırsınız. Ama hazırlıklara geçmeden önce stres seviyenizi kontrol altına almanızda fayda var. Bu nedenle taşınma sürecinde stresi azaltmak için:

 • Stres azaltıcı aktiviteler yapın; egzersiz, yoga, meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayın.
 • Yardım isteyin; ailenizden, arkadaşlarınızdan destek alın.
 • Kendinize zaman ayırın ve dinlenmeye, size iyi gelen şeyleri yapmaya özen gösterin.
 • Taşınma planını önceden yapın ve ayrıntılı bir zaman çizelgesi oluşturun.
 • Ve en önemlisi, işlerinizi mümkün olduğunca aceleye getirmeyin, sakin kalmaya ve işlerinizi teker teker halletmeye gayret edin.

3. adım: Plan yapın ve harekete geçin

Sıra geldi aksiyon almaya. Süreci başarılı bir şekilde yönetmek için planlarınızı yapmaya ne kadar erken başlarsanız ve mümkün olan en küçük detayı planlarsanız o kadar iyi. Kendinize bir taşınma planı oluşturun ve bu plana uygun hareket edin.

Taşınma süreci nasıl planlanır?

Taşınma sürecini planlarken aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Taşınma tarihini belirleyin ve zaman çizelgesi oluşturun.
 • Eşyalarınızı gözden geçirin ve gereksiz olanları ayırın, dilerseniz bağışlayın.
 • Yeni evinize uymayacak eşyaları da elden çıkarın.
 • Taşınma şirketi veya nakliye hizmeti için fiyat teklifleri alın ve karşılaştırın.
 • Taşınma için gerekli ambalaj, kutu, bant, etiket vb. malzemelerini temin edin.
 • Taşınma sigortası yaptırın.

Taşınma sigortası nedir ve nasıl alınır? diye merak ediyor olabilirsiniz. Taşınma sigortası, eşyalarınızı taşınma sırasında oluşabilecek hasarlara veya kaybolmalara karşı koruma altına alır. Taşınma şirketleri genellikle standart bir taşınma sigortası sunar, ancak bu sigorta poliçesinin kapsamını ve detaylarını dikkatlice incelemeniz ve gerekiyorsa ek bir sigorta daha yaptırmanız önemlidir.

Diğer yandan, hem çevreyi korumak hem de bütçenize katkı sağlamak amacıyla tek sefer kullanacağınız ve sonra ne yapacağınızı bilemeyeceğiniz karton koliler yerine, uzun ömürlü, dayanıklı ve katlanabilen plastikten oluşan, tekrar tekrar kullanılan ve kiralamaya uygun taşınma kutularını da değerlendirebilirsiniz. Çevrenizdeki şirketleri araştırabilirsiniz veya bir öneriye ihtiyacınız varsa kaplumbox’ın kutularına da göz atabilirsiniz.

Taşınma şirketini seçerken de şunları göz önünde bulundurmayı unutmayın:

 • Lisanslı ve sigortalı bir şirket olup olmadığını kontrol edin.
 • Referanslarını ve müşteri yorumlarını inceleyin.
 • Hizmetleri, fiyatlandırma politikası ve sigorta seçenekleri hakkında bilgi edinin.
 • Deneyimli ve profesyonel bir ekip çalıştırdıklarından emin olun.
 • Ek hizmetler sunup sunmadıklarını ve taşıma sürecinde hangi önlemleri aldıklarını araştırın.

Eşyalar nasıl paketlenir?

Eşyalarınızı toplamaya başlamadan önce taşınma şirketi ile detayları mutlaka görüşmüş olun. Çünkü, dilerseniz profesyonel bir ekibin gelip tüm eşyalarınızı toplamasını da isteyebilirsiniz. Böyle bir hizmet verip vermediklerini araştırın, eğer size uygunsa ve bütçenizle uyuşuyorsa hem kişisel zamanınızdan hem de enerjinizden tasarruf etmek için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Öte yandan tüm eşyalarınızı kendiniz paketleyecekseniz dikkat etmeniz gereken birkaç husus var:

 • Öncelikle mutlaka eşyalarınızı kategorilere ayırın. Örneğin, giysiler, mutfak eşyaları, kitaplar gibi. Bu, taşınma sırasında düzenli bir şekilde paketleme yapmanıza yardımcı olur ve neyi nereye koyduğunuzu hatırlamanıza, yerleştirirken de zaman kazanmanıza yardımcı olur.
 • Dayanıklı kutu/koliler kullandığınızdan emin olun, eşyalarınızın zarar görmesini istemezsiniz.
 • Eşyaları kutuların içine dikkatlice yerleştirin ve boşlukları dolgu malzemeleriyle doldurun, özellikle hassas eşyalarınız için gazete kağıdı, kabarcık sargı veya özel koruyucu malzemeler kullanın ve doğaya zarar vermemek adına bez parçalarına sarın.
 • Her kutunun üzerine içerdiği eşyaları yazın ve kırılgan kutuları işaretleyin.
 • Ayrıca, önemli belgeleri, değerli eşyaları ve kişisel parçalarınızı ayrı bir çantada taşıyın. Diğer kolilerle karışmadığından emin olun.
 • Acil ihtiyaçlarınızı göz ardı etmeyin. Hem taşınma esnasında hem de yeni evinize yerleştiğinizde özellikle ilk günlerde ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları ayrı bir çanta veya kutuda paketleyin. Bu, size taşınma sonrası hemen erişebileceğiniz eşyaları sağlar. Giysi, tuvalet malzemeleri, birkaç temel mutfak eşyası gibi…

Bu planlama ve önceliklendirme adımları, taşınma sürecinde daha iyi bir düzen sağlayarak motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur. Unutmayın, her adımı önceden planlamak ve taşınma sürecini adım adım takip etmek, stresi azaltır ve taşınmanın daha keyifli bir deneyim olmasını sağlar.

Taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Taşınma esnasında hem sizin hem de eşyalarınızın güvenliği için dikkate almanız gereken bazı noktalar bulunur:

 • Değerli eşyalarınızı ayrı bir çantada, yanınızda taşıyın.
 • Taşınmadan önce yeni evdeki tesisat ve elektrik sistemini kontrol edin.
 • Eski evinizdeki elektik, su gibi sistemlerin kapatıldığından emin olun.
 • Eşyaların güvenli bir şekilde taşınması için taşıma şirketiyle yol boyunca iletişimde olun. Olası telekomünikasyon sorunları için mutlaka yedek iletişim numaralarını da kaydedin.
 • Taşınma sırasında evcil hayvanlarınızı, bitkilerinizi güvende tutacak önlemler alın.

Ayrıca, taşınma sürecinde destek almanın önemini ihmal etmeyin. Hem eski evinizin çevresinde hem de yeni taşınacağız bölgede komşularınızdan, arkadaşlarınızdan destek isteyin. Fazladan yardımının hiçbir zararı olmaz! Üstelik, olası sorunlar karşısında daha fazla çözüm bulabilir ve hızlı aksiyon alabilirsiniz.

Bonus: Yeni yaşamınıza alışmaya başlayın!

Yeni ev, yeni fırsatlar! Evinize, taşındığınız bölgeye, komşularınıza ısınmak için vakit kaybetmeden harekete geçin. Yakın çevrenizdeki etkinliklere katılın, komşularınızı davet edin, mahallenizi keşfetmek için sık sık yürüyüşe çıkın, esnaflarla tanışın… Yeni insanlarla sohbet edin, sokaktaki komşularınızla selamlaşın. Eski mahallenizden arkadaşlarınızı davet edin, yeni evinizde sevdiğiniz köşeler oluşturun ve keyfini çıkarmaya başlayın.

Unutmayın, her yeni başlangıç size büyüme ve gelişme fırsatları sunar. Kendinizi bu yolculuğa hazırlayın ve yeni evinizde hayatınızı en iyi şekilde yaşamaya odaklanın.

İlginizi çekebilir: Taşınma stresiyle başa çıkmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!