Cadılar Bayramında neler yapılır, hangi kostüm popüler?

Her yıl olduğu gibi bu yılda Ekim ayının son günü Halloween yani Cadılar Bayramı olarak kutlanacak. Farklı ve yaratıcı kostümlerin birbiriyle yarışacağı bu günde, cadılar, hayaletler, korkutucu dekorasyonlar ve renkli partiler bizleri bekliyor olacak. Peki Cadılar Bayramı nedir, nasıl kutlanır, simgesi neden balkabağı? İşte Cadılar Bayramı hakkında merak ettiğiniz her şey:

Cadılar Bayramı nedir?

Cadılar Bayramı’nın kökeni, antik zamanlarda kutlana ve yazın bitişi kışın başlangıcı anlamına gelen Samhain Festivali’ne kadar dayanıyor. Pagan ve Keltleri hasat bayramı olan ve mevsimler arası geçişin gerçekleştiği bu özel günde, ayrıca ölülerin eski evlerini ziyaret ettiklerine inanıyor ve kötü ruhları uzaklaştırmak için ateşler yakılıyordu. 

Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı kostümlerinin çıkışı da bu inanışa dayanıyor. Antik dönemde insanlar, 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece ortalıkta dolaştığına inanılan kötü ruhlardan korunmak için kostümler giyip maskeler takıyordu. Zamanla kostüm geleneği de Samhain Festivali ile özdeşleşti ve Cadılar Bayramı olarak uzun yıllardır kutlanıyor. 

Cadılar Bayramı Ne Zaman / 2017

2017 yılında Cadılar Bayramı 31 Ekim Salı akşamı kutlanacak. Salı günü işten, okuldan çıktığınızda sokaklarda dolaşan hayaletler, zombiler ve canavarlar görürseniz şaşırmayın! 

Cadılar Bayramı balkabağı anlamı
Cadılar Bayramı balkabağı anlamı

Balkabağı oymak, Cadılar Bayramının olmazsa olmaz geleneklerinden biri. Günümüzde farklı surat ifadeleriyle oyularak evlerin kapısının önüne koyulan balkabakları; geçmişte Hasat Bayramı sırasında evlerini ziyaret ettiklerine inandıkları kötü ruhları korkutup kaçırmak için kullanılıyordu. 19. yüzyıldan günümüze kadar uzanan bu gelenek için balkabaklarının seçilmiş olmasının sebebi tam olarak bilinmiyor olsa da, balkabağının şekli ve kolay oyulabilir olmasından kaynaklanıyor olabilir. 

Cadılar Bayramı nasıl kutlanır?
Cadılar Bayramı nasıl kutlanır?

Cadılar Bayramı kutlamalarının olmazsa olmazı, renkli ve renkli olduğu kadar da korkunç kostümler, balkabağı oymaları ve Cadılar Bayramı dekorasyonudur. Cadılar Bayramı için ayrıca korku filmleri gecesi düzenleyebilir ya da yaşadığınız yöredeki korkunç mekanlara gece yürüyüşleri düzenleyebilirsiniz. Katılacağınız parti ne olursa olsun, kostümünüz için şimdiden araştırmalara başlamanızda fayda var! 

En renkli Cadılar Bayramı partileri için öneriler

Cadılar Bayramı için her yıl pek çok mekanda farklı konseptlerle partiler düzenleniyor. Bu yıl da kendi şehrinizde düzenlenen Cadılar Bayramı partilerini araştırabilir ve size en uygun olana katılabilirsiniz. 

Cadılar Bayramı söz konusu olduğunda bir diğer eğlenceli seçenek, evde Cadılar Bayramı partisi düzenlemek. Cadılar Bayramına özel tariflerle hazırlayacağınız kurabiyeler ve evinizi bambaşka bir havaya sokacak dekorasyon önerileriyle yılın en eğlenceli partisini vermeniz mümkün.

Eğer Cadılar Bayramı için evinizde bir parti vermeye karar verdiyseniz, Cadılar Bayramı için yapılan hazırlıklara göz atmak ve başınıza gelebilecek aksaklıklar hakkında fikir sahibi olurken biraz da gülmek eğlenmek isterseniz Cadılar Bayramı parti hazırlıklarında karşılaşılan komik vakalar: Hayaller vs Gerçekler yazımıza bir göz atın.

En popüler Cadılar Bayramı kostümleri
Cadılar Bayramı kostümleri

Cadılar Bayramı için kostüm seçerken cadı, hayalet gibi klasik seçeneklerin yanı sıra farklı korku filmi kahramanları, çizgi film karaketerleri ya da süper kahraman kostümlerine de bürünebilirsiniz. Kostümünüzü seçtikten sonra atlamamanız gereken en önemli nokta, kostümünüzü uygun bir makyajla ya da maskeyle tamamlamak. 

Cadılar Bayramı kostümleri
Cadılar Bayramı çocuk kostümleri

Cadılar Bayramı, çocuklar için de oldukça eğlenceli bir aktivite. Ülkemizde, yurt dışında olduğu gibi kostümlerini giyip “Trick or treat” yani “Şaka mı, şeker mi?” diye dolaşan çocuklara çok rastlıyor olmasak da, bu günü renkli kostümlerle onlar için daha da keyifli hale getirmeniz mümkün. Eğer kapınızı çalan çocuklar olursa, onlar için farklı şekerlemeler ya da Cadılar Bayramı konseptli kurabiyeler hazırlamayı unutmayın. 

Cadılar Bayramı çocuk kostümleri

Cadılar Bayramı çocuk kostümleri denildiğinde akla korsan kostümü, süper kahraman kostümleri ve çizgi film karakterleri kostümleri geliyor. Küçük yaştaki çocuklar için balkabağı, cadı, hayalet gibi günün anlamıyla bağlantılı kostümler de seçebilirsiniz.

Cadılar Bayramı’nda çıkan güzel bir fikrin günümüzde tekerlekli sandalyedeki çocukları mutlu eden bir projeye nasıl dönüştüğünü merak ediyorsanız tıklayın: Tekerlekli sandalyedeki çocuklar için birbirinden havalı kostümler tasarlayan çift: Ryan ve Lana Weimer

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!